Wordpress

WordPress Nedir?

Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?


WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?


WordPress Nedir? Wordpress; hiçbir kodlama bilginiz olmadan, sadece birkaç tıklama ile kendi internet sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. ( CMS – Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi )

Elbette bu kısa açıklama WordPress Nedir Ne İşe Yarar sorusunu cevaplamaya yetmez. Bu yüzden sizler için aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir yazı kaleme almak istedim. WordPress Nedir, Ne İşe Yarar, WordPress hangi amaçla kullanılır, WordPress ile neler yapılır, WordPress site örnekleri gibi konuları inceleyeceğiz.

Hadi o zaman, WordPress Nedir kısmı ile yazımıza başlayalım.

WordPress; hiçbir kodlama bilginiz olmadan, sadece birkaç tıklama ile kendi internet sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. ( CMS – İçerik Yönetim Sistemi )

WordPress Nedir?


Nedir bu WordPress?

WordPress kendi web sitenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yayıncılık yazılımıdır. 2003 yılında Matt Mullenweg ile Mike Little’ın ortak çabası sonucunda ortaya çıktı. 

Günden güne gelişti ve şu an dünyadaki en popüler web yayıncılık platformu olmayı başardı. ( Dünyadaki web sitelerinin yaklaşık %30’u WordPress ile kurulmuş durumda )

Her ne kadar WordPress Nedir dediğimizde çoğu kişinin aklına sadece WordPress Blog sitesi gelse de işin aslı öyle değil. Bu sistemde aklınıza gelebilecek hemen hemen her çeşit web sitesini oluşturabilirsiniz. ( WordPress ile yapılan sitelere yazının devamında değineceğim ) Üstelik bunu sıfır kodlama bilgisi ve inanılmaz bir hızla yapabilirsiniz.

WordPress Nedir konusunu incelerken artılarından bahsetmeden olmaz.

WordPress’in Artıları

İlk ve en önemli artısı ÜCRETSİZDİR! Evet, doğru duydunuz. Size birkaç tıklama ile mükemmel web siteleri yapmayı sağlayan bu yazılım tamamen ücretsiz.

Bunun nedeni, WordPress’in bir açık kaynak projesi olmasıdır. Dünyanın her yerinden yüzlerce gönüllü sürekli olarak WordPress yazılımı için kod oluşturup geliştiriyor. Hayal edebileceğiniz her türden web sitesini oluşturmanıza olanak sağlayan binlerce WordPress temasının ve eklentisinin yapımı her an devam etmektedir.

İkincisi, inanılmaz derecede esnek ve genişletilebilirdir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirebilirsiniz. E-Posta aboneliği ekleyebilir, fotoğraf galerisi yapabilir veya bir E-Ticaret sitesi açabilirsiniz. Bunları yapmanıza olanak sağlayan binlerce tema ve eklenti vardır. Bunun için tek yapmanız gereken saniyeler içinde yeni bir tema ya da eklenti kurmak hepsi bu.

Üçüncü olarak, kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde kimseye ihtiyaç duymazsınız. Bunun yerine, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan kendi içeriğinizi kolayca oluşturabilir veya güncelleyebilirsiniz. Böylece zamanınızı ve sermayenizi sitenizi geliştirmeye harcayabilirsiniz.

WordPress ayrıca SEO dostudur. İçeriğinizin arama motorları için optimize edilmesini sağlayacak her şeyi içerir. Bu da sitenizin arama sonuçlarında görünür olmasına yardımcı olur. Boşuna Google’dan Matt Cutts ‘WordPress SEO’yu daha iyi yapmak için oluşturuldu’ demiyor. Tek bir eklenti bile size Seo konusunda inanılmaz yardımcı olacaktır. ( Seo Nedir yazıma göz atabilirsiniz. )

Yoast
Yoast Ekran Görünümü

WordPress.com ve WordPress.org


WordPress.com ve WordPress.org’un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz?

WordPress.com mu yoksa WordPress.org’mu adlı bir yazımda bu iki platformun farklarına değindim. Şimdilik kısaca farklarından bahsetmek isterim. Bu sayede hem iki platformun farkını göreceksiniz hem de benim yazı boyunca WordPress derken aslında hangisinden bahsettiğimi çok daha iyi anlayacaksınız. ( WordPress.org )

WordPress.com ve WordPress.org

Her iki platform da WordPress altyapısı kullanmakta fakat aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Öncelikle bu farklara bir bakalım.

İki platform arasındaki en belirgin fark öncelikle hosting konusunda kendini gösteriyor. Eğer WordPress. Org’u seçerseniz domain ve hosting satın almanız gerekmekte. Yıllık ortalama 80-120 TL arasında değişen bir ücretle ilk etapta işinizi fazlasıyla görecek bir hosting paketi satın alabilirsiniz. Daha sonra bu sunucuya/web alanına WordPress kurulumunu yaparak kullanabilirsiniz. Bu aşamada sadece WordPress için oluşturulmuş WordPress hosting paketleri dahi bulunduğunu belirtmek isterim.

Eğer WordPress.com platformu tercih edecek olursanız da çeşitli paketleri mevcut. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi ekstra özelliklerden faydalanmak istediğinizde ödeyeceğiniz ücrete göre farklı sürümlerini alabilirsiniz.

Özel alan adı kullanabilme konusunda da iki platform arasında fark var. WordPress.com sadece Premium ve üzeri paketlerinde özel alan adı imkânı sunarken WordPress.org’da istediğiniz alan adını satın alarak kullanabilirsiniz.

Para kazanabilme konusu da sanırım yeterince önemli bir ayrıntı. Blog açmanızdaki amaç sitenizden para kazanmak ise hangi platformda yayın yapacağınızı önceden belirlemenizde fayda var.

Seo araç/eklentilerini ekleyebilmek de kesinlikle sitenizin başarısını etkileyecek önemli bir etken. Eklenti yükleyebilmek sitenizin sadece işlevselliğini arttırmanıza yaramaz. Aynı zamanda güvenliğini sağlamanızı sağlar. Güncel bir siteye sahip olur ve istediğiniz özellikleri de ekleyebilirsiniz. Tüm bunlar kullanıcı odaklı tasarıma da fayda sağlar. Hepsi bir arada düşünüldüğünde inanın birkaç küçük eklenti ile siteniz çok farklı yerlere gelebilir.

Sadece tek bir Seo eklentisi bile size yolun başında çok ama çok fayda sağlayacaktır. En azından Seo konusunda yapmanız gerekenler konusunda ışık tutacaktır. Bu doğrultuda kendinizi geliştirmeniz çok daha hızlı olacaktır.

Yukarıdaki tabloda gösterilen diğer farkları da inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Hangisini Seçmeliyim?

Hangisini seçmeniz gerektiği ile ilgili benim görüşümü soracak olursanız özetlemeye çalışayım.

Eğer amacınız sadece kişisel bir blog yazarı olmak ve içeriklerinizi paylaşmak ise, web sitesinden para kazanmak gibi bir amacınız da yoksa kesinlikle WordPress. com’un ücretsiz sürümünü öneririm. Bu sayede ücretsiz olarak bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Eğer profesyonel bir blog oluşturmak ve bundan para kazanmak istiyorsanız WordPress.org platformunu tercih etmenizi öneririm. Yukarıda da farklarını görebileceğiniz üzere bu seçim sizlere çok daha profesyonel bir site kazandıracaktır. Tabi bunun karşılığında belirli bir ücrete katlanmak durumunda kalacaksınız.

Sanırım WordPress.com ve WordPress.org‘un arasındaki farkı böylece öğrenmiş olduk. WordPress Nedir yazıma devam etmeden önce yeniden belirtmek isterim ki makalenin tamamında WordPress derken WordPress.org olan ücretli platformdan bahsediyor olacağım.

WordPress Nedir yazımıza WordPress ne işe yarar sorusu ile devam edelim.

WordPress Ne İşe Yarar?


WordPress Ne İşe Yarar?En kısa anlatımı ile WordPress size hiçbir kodlama ve teknik bilgi olmadan web sitesi kurmanızı sağlar. Tabi bu açıklama biraz basit kaldı. İsterseniz gelin birlikte WordPress ne işe yarar bir bakalım.

Eski Zamanlarda Web Sitesi Yapımı

Eski zamanlarda bir web sitesi kurmak için harcanan zaman ve emeğin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Bir web sitesi yapmak istediğinizde öncelikle sitenizin temelini oluşturmak için Html öğrenmeniz gerekmekte. Bu sayede web sitesinin ve içeriğinizin ana iskeletini oluşturuyorsunuz. Daha sonra internet tarayıcılarda görünümünü düzenlemek için Css ( Ve ek dillerle ) gibi araçlarla uğraşıyorsunuz.

Tabi ki Php ya da Asp dili ile web sitenizi programlamak da zorundasınız. Web sitesi programlama hizmeti sayesinde sitenizde arama yapılabilir, ürünleriniz sayfalar halinde listelenebilir, ürünlerinize yorumlar eklenebilir, kullanıcı girişleri vs. eklenebilir.

Tüm bu işlemlerden sonra web siteniz hayata geçti. Peki ya yeni bir ürün sayfası eklemek isterseniz? Ya da hakkınızda bölümünde bir tek cümle değiştirmek isterseniz? Tüm bu dillere hâkim ( Ya da ilgili alan için ilgili uzman ) bir uzman tarafından yardım almanız gerekmekteydi. Bu da zaman/para demek. Üstelik birine bağımlı kalmanın getirdiği zorluklar da çabası.

İşte bu nedenle zaman içerisinde web teknolojilerinde CMS yani İçerik Yönetim Sistemleri ortaya çıktı. Çok ünlü olanlar olduğu gibi ( WordPress, Joomla, Opencart )özel içerik yönetim sistemleri de programcılar tarafından yapılmaktadır.

İçerik yönetim sistemleri sayesinde web sitenizin içeriğini kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yönetebilirsiniz. Takdir edersiniz ki bu size zaman/para kazandırır. Üstelik kimseye ihtiyaç duymadan içeriğinizi değiştirebilirsiniz.

WordPress ile Birlikte

Şimdi WordPress Ne İşe Yarar sanırım daha iyi anladık. Eski sistemde ana sayfanızdaki bir cümleyi değiştirmek için bile birçok işlem yapmanız gerekirken şimdi tıpkı Word programında yazı yazar gibi istediğiniz değişikliği kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

İşte WordPress Nedir; hızlı, kolay bir şekilde web siteleri yapmamıza olanak sağlayan bir sistemdir. Üstelik hiçbir kod ya da teknik bilgi gerekmeksizin. Düşünsenize, yukarıda saydığım programlama dillerinden birini bile öğrenmeniz aylarınızı alacaktır emin olun. Şimdi bütün web sitenizin görünümü değiştirmek ( WordPress temaları sayesinde ) sadece birkaç dakikanızı almakta.

Bunlar için eskiden harcayacağınız zaman/para ne olurdu bir düşünün. Şimdi ise çok küçük rakamlarla ( Hatta tercihinize göre ücretsiz olarak ) profesyonel web sitesi sahibi olabiliyorsunuz. Bence bu harika bir şey. Sizce de öyle değil mi?

WordPress Tema/Eklenti


WordPress Tema; sizin için önceden hazır kodlanmış bir tasarımdır. Çoğunlukla görsel olarak planlandığı kadar işlevsel olarak sitenizin şekillenmesine yardımcı olur. Tema daha ziyade görsel olarak sitenizi düzenlemenize yardımcı olurken eklentiler sayesinde de işlevselliğini arttırırsınız. İsterseniz gelin her ikisini birden bir örnek üzerinde açıklayım.

Diyelim ki bir moda bloğu açmak istiyorsunuz. Bunun içinde gözünüzde canlandırdığınız bir tema var. Buna en yakın temayı arayarak işe başlayalım.

WordPress Temaları ( Ücretli ve Ücretsiz )

Themeforest ( En büyük WordPress Tema/Eklenti satışının yapıldığı sitedir ) sitesine giderek aramak istediğimiz içeriği yazalım. Biz bir moda blogu açmak istediğimiz için arama bölümüne ‘Fashion’ yazıyoruz ve karşımıza 1,909 sonuç çıkıyor.

Wordpress Tema

Görmüş olduğunuz temalarının hepsinin demo sürümlerini inceleyerek beğendiğiniz bir tanesini alabiliyorsunuz. Yükleme işlemi sonrasında ( Ortalama 3-4 dakika ) bir moda blogunuz olacak. Sizce de çok kolay değil mi?

Benzer şekilde aklınıza gelebilecek her alanda yüzlerce hatta binlerce tema bulabilirsiniz. WordPress tema arayışınızda ihtiyacınızı karşılaması durumunda ücretsiz seçeneklerinizin de olduğunu unutmayın. Örneğin Justfreethemes sitesinden ücretsiz WordPress temalarını inceleyebilirsiniz.

Tema seçiminizden sonra üzerinde birçok değişiklik yapabileceğinizi unutmayın. Her temanın kontrol paneli var ve sadece birkaç tıklama ile gerekli tüm ayarlarını yapabilirsiniz.

Özellikle ücretli WordPress temalarında neredeyse sitenizin her alanını istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Bu da istediğiniz web sitesini yapmanıza olanak sağlıyor.

WordPress Eklenti

WordPress Eklenti; sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda işlevselliğini arttırabileceğiniz önceden kodlanmış eklentilerdir. Ücretli/ücretsiz onbinlerce WordPress eklentisi mevcuttur ve ihtiyacınızı karşılayacak bir eklenti büyük ihtimal bulunmaktadır.

Yukarıda ki örnek üzerinden gidelim. Moda blogumuz için temamızı seçtik, gerekli düzenlemeleri kontrol panelinden yaptık. Şimdi ise fotoğraflarımızı ziyaretçilerimize göstermek için bir fotoğraf galerisi oluşturalım. Aynı siteden arama bölümüne ‘ Gallery’ yazarak ihtiyacımız olan eklentileri görüntüleyebiliyoruz. Hepsinin demosu mevcut ve inceledikten sonra satın alıyoruz. Sonrasında ise eklentiyi sitemize kurmak sadece 1-2 dakikamızı alıyor. Ne dersiniz, sizce de harika değil mi?

Wordpress Eklenti

Hem tema hem de eklentiler için ücretsiz versiyonları olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. İhtiyacınızı karşıladıktan sonra ücretsiz temalar ve eklentilerle bile harika siteler yapabilirsiniz.

WordPress İle Neler Yapılabilir ( WordPress Siteleri )


WordPress Nedir gibi en çok merak edilenlerden biri de WordPress ile neler yapılabilir sorusudur. En kısa cevabı aklınıza gelen her şey olacaktır.

Size çok mu iddialı geldi? O zaman gelin birlikte bakalım WordPress ile neler yapılabildiğine ve örnek WordPress sitelerine.

WordPress Nasıl Çalışır?

Öncelikle WordPress’in çalışma mantığından bahsedeyim. Bir internet sitesi açmak istediğinizde ilk yapmanız gereken şey alan adınızı belirlemek olacaktır. Alan adımızı ( Domain ) belirledikten sonra da web sitemizin 7/24 yayın yapacağı web sunucumuzu ( Hosting ) satın alıyoruz. Bu ikisini en kısa şöyle anlatabilirim. Birisi evimizin adresi ( Alan adı – Domain ) oluyor diğeri ise bu evin kurulacağı arsa. ( Web sunucusu – Hosting ) İşte WordPress nedir ne işe yarar sorusunun asıl cevabı da burada ortaya çıkıyor. ( Hosting ve Domain Nedir? Nasıl Alınır? )

Bir arsaya ev yapmak istediğinizde birçok işçi ve mühendis gerekir. Tüm ana iskeleti, gerekli altyapıyı yukarıda anlattığım programlama dilleri ile oluşturuyoruz. WordPress ise bize burada yardımcı oluyor. Sadece birkaç dakika da kurulan WordPress ile evimizin ana iskeletini oluşturmuş oluyoruz. Hazır kodlanmış tema ve eklentilerle de evimize istediğimiz işlevselliği ve görselliği birkaç tıklama ile verebiliyoruz. Sizce de harika değil mi?

Peki, WordPress ile neler yapılabilir? Yukarıda da söylediğim üzere aklınıza gelen her şey. Kişisel blog sitesi mi yapmak istiyorsunuz, kolaylıkla yapabilirsiniz. Haber sitesi mi kurmak istiyorsunuz, yüzlerce tema var bunun için. Kurumsal şirket siteleri, emlak siteleri, forumlar, moda blogları, fotoğrafçılılar için web siteleri… Aklınıza gelebilecek her türden web sitesini WordPress ile yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız bir alan adı ve web sunucusu satın almak hepsi bu.

Ne dersiniz, hala WordPress ile neler yapılabilir sorusunun en kısa cevabı aklınıza gelen her şey dediğimde iddialı geliyor mu?

WordPress Site Örnekleri

Şimdi bu kadar anlattıktan sonra eminim aklınıza şu soru gelmiştir; iyi güzel de, hiç bilindik,ünlü, WordPress ile yapılmış siteler var mı? Olmaz olur mu… İşte WordPress sitelerinden birkaçı;

Eğer yurt dışında durum nasıl derseniz inanın çok uzun bir liste olur. Hepsine gerek yok sadece The New York Times gibi bir gazetenin bile WordPress ile yapılmış siteler arasında olduğunu bilin yeter.

WordPress’i sadece basit bir blog sistemi olarak düşünenler varsa bile bu örnekleri gördükten sonra eminim fikirleri değişmiştir.

WordPress nedir yazımı bitirmeden önce bir noktanın altını tekrar çizmek isterim. Eğer WordPress.org seçeneği ile devam etmek istiyorsanız WordPress kurulumu için kesinlikle ama kesinlikle bir alan adı ( Domain ) ve web sunucusu ( Hosting ) satın almak zorundasınız. Aksi takdirde hiçbir şekilde WordPress’i kurup kullanamazsınız.

Eğer WordPress.org sürümünü seçerseniz hosting hizmeti satın alacağınız paketin içerisinde yer alacaktır. Ayrıca bir maliyet söz konusu olmayacak.

Bu yazımda WordPress Nedir Ne İşe Yarar konusunu elimden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştım. Sanırım gerekli tüm konulardan bahsettik. WordPress Nedir, WordPress.com ve WordPress.org farkları nelerdir, WordPress Ne İşe Yarar ve WordPress Tema/Eklenti Nedir gibi konulara değindik. Son olarak da WordPress ile Neler Yapılabilir kısmında örnek WordPress sitelerini inceledik. WordPress Nedir öğrendiğimize göre sırada WordPress Nasıl Kurulur adlı yazımız var.

WordPress Nedir Ne İşe Yarar yazımda aklınıza takılan herhangi bir sorunuz olursa yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.


Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


WordPress Nedir?
Okur Puanı (100%)

Kaynak
Wordpress.orgBluehost.comThemeforest
Etiketler

4 Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. WordPress nedir konusunda en detaylı olarak okuduğum harika bir yazıydı. Daha önceden blogspot kullanan ve sonradan wordpresse geçen biri olarak söyleyebilirim ki wordpress gerçekten mükemmel bir içerik yönetim sistemi. Blog yazmak için elbette blogspot yeterli oluyor ama wordpress insana devamlı yenilikler sunuyor. Neredeyse istediğiniz her konuda eklenti mevcut. WordPress kullanıcı sayısı her zaman artıyor. Bundan yaklaşık 8 – 9 yıl öncede wordpressi bir kaç ay kullanmıştım. O zamanlar düzenli blog yazmıyordum sadece deneme amaçlı siteler kuruyordum. O zamanki yıllarda wordpress şu andaki kadar iyi değildi. Fakat günümüzde gerçekten en azından benim için mükemmel bir platform bir çok kişi gutenberg güncellemesine alışamadı ama benim çok hoşuma gidiyor. Elinize sağlık gerçekten detaylı güzel bir içerik olmuş.

    1. Kesinlikle WordPress hakkındaki yorumlarınıza katılıyorum. Kullandıkça fark ediliyor daha çok artıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün