Blog

WordPress mi Blogger mı?

Wordpress mi Blogger mı? Seçim Zamanı


WordPress mi Blogger mı?


WordPress mi Blogger mı? Eminim blog açmak isteyen herkes bir kez olsun kendisine bu soruyu sormuştur.

Son zamanlarda tarafıma da sıkça gelmeye başlayan WordPress mi Blogger mı? sorusuna cevap vermek için detaylı bir yazı yazmaya karar verdim. Karşılaştırma yaparken sadece genel geçer bilgilere değil, pratik farklılıklarına da değineceğim. Bu sayede çok daha kolay ve doğru karar verebileceksiniz.

O zaman hadi, vakit kaybetmeden Blogger mı yoksa WordPress mi incelemeye başlayalım.

Not: Tüm yazı boyunca WordPress derken WordPress.org anlatılacaktır. WordPress.com ile herhangi kıyaslama söz konusu olmayacak.

( Arzu edenler iki platform arasındaki farkları incelediğim WordPress.com mu WordPress.org mu adlı yazıma bakabilirler )

WordPress mi Blogger mı?


Blog yazmak istiyorum dedikten sonra eminim bir sürü araştırmaya girdiniz. Blog Nasıl Açılır? Blog Nasıl Yazılır? Blog Yazarak Para Kazanma gibi. Tüm bu araştırma süreçlerinden sonra içeriğinizi yazacağınız platforma karar verme aşamasına geldiniz. İşte bu noktada sizlere hizmet sunan birçok seçenek var. Büyük ihtimal siz de tüm dünyada ve ülkemizde kabul görmüş iki seçenek arasında kalmış olacaksınız; WordPress mi Blogger mı?

Çoğunuz ilk etapta; ‘Ben ücretsiz bir şekilde blog yazmaya başlarım; gerekirse ileride başka platforma geçerim’ diye düşünseniz bile bu süreç sandığınız kadar kolay olmayabilir. ( Taşıma sırasında yapacağınız tek bir hata emeklerinizi yok edebilir ) Bu nedenle amacınızı ve buna uygun olan ihtiyaçlarınızı yolun başında belirlemenizde fayda var. Sonra da bu ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek yayın platformuna.

( Detaylı bilgi için Blogger’dan WordPress’e Geçiş adlı yazıma bakabilirsiniz )

Şimdi gelin, konu konu WordPress mi Blogger mı her iki platformunda artısı eksisi nedir bir bakalım.

1- Mülkiyet


WordPress mi Blogger mı – Mülkiyet

Blogger; Google tarafından sağlanan bir blog hizmetidir. Blogspot olarak da adını duymuş olabilirsiniz çünkü alan adı uzantınız bu şekilde görünür.

Blogger tamamen ücretsizdir ve .blogspot uzantısı ile hiç bir ücret ödemeden kullanmaya devam edebilirsiniz. Kendinize ait bir alan adı satın alarak kullanmanız durumunda da sadece alan adı ( Domain ) ücreti ödersiniz. Başka bir harcama yapmanıza gerek kalmaz.

Her durumda ise değişmez gerçek şu ki; Blogger sizin değil, Google’ın bir hizmetidir. Bu ne demek?

Google, bugün bu hizmeti satıyorum ya da kapatıyorum/durduruyorum dediği an sahip olduğunuz ve verdiğiniz emek bir anda yok olabilir. Yani Blogger da bir sahiplik değil kiracı olma durumu söz konusudur.

WordPress’de ise durum tamamen farklıdır. Kendi sitenizi kendiniz oluşturarak bir yer sağlayıcısında barındırıyorsunuz. Bu sayede tam olarak size ait olan bir web sitesine sahip olursunuz. Sitenizi istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz, istediğiniz yerde barındırabilirsiniz. Bu sayede üzerinde tam bir hâkimiyetiniz söz konusu olur.

2- Kontrol


WordPress mi Blogger mı – Kontrol

Blogger’da sitenizle ilgili kontrol alanınız son derece sınırlıdır. Google sizlere ücretsiz bir web sitesi/blog oluşturma imkânı sunarken takdir edersiniz ki sitenizde istediğiniz her değişikliği yapmanıza izin vermez. ( Bunun en büyük nedeni tabi ki güvenliktir )

Blogger web sitenizde/blogunuzda yalnızca belirli işlemleri gerçekleştirmenize izin verir. Sınırlı araçlara sahip olursunuz ve sitenizi geliştirmek için fazla seçenek bulunmaz. Hiçbir şekilde web sitesinin arka planına / yazılım alanına erişmeniz mümkün değildir. Bu sebeple size sunulan kısıtlı imkânlarla web sitenizde sadece belirli değişiklikleri yapabilirsiniz.

En basit olarak Gmail hesabınızla birlikte size verilen 15 Gb’lık bir alanı tüm Google hizmetlerinizde kullanmak zorundasınız. ( Tüm Google hizmetleri için bu alan ortaktır ) Bu bile ne tarz bir sınırlama ile karşı karşıya olduğunuzun göstergesidir.

WordPress ise kelimenin tam anlamı ile direksiyonda sizin olduğunuz bir yazılımdır. Aklınıza gelen neredeyse her şeyi ya eklentiler ile ( Ücretli ve ücretsiz binlerce eklentisi vardır ) ya da özel yazılım ile yapabilirsiniz. Hiçbir sınırlama olmaksızın tamamen hayal gücü ve yapabileceklerinizle sınırlıdır. Web sitenizin arka planında çalışan tüm yazılımın kontrolü sizdedir. ( Blogger’da böyle bir şey söz konusu değil )

3- Para Kazanabilme


WordPress mi Blogger mı – Para Kazanabilme

Sanırım blog yazarak para kazanmak çoğu blog yazarının hayalidir. O nedenle blog yazmaya başlamayı düşünenler de ilk etapta ücretsiz olmasının çekiciliğinden dolayı Blogger’ı tercih etmektedir. Genel fikre kapılarak ‘Önce ücretsiz olarak başlayım. Olurda işler yolunda giderse ( Blog tutarsa ) nasılsa ileride başka ücretli platformlardan devam ederim’ diye düşünebilirler. Bunun ne kadar yanlış olduğunu bu bölümde bir kez daha göreceğiz.

Blogger’da Adsense hesabı almanız mümkün. Bu hesap ile birlikte blog sayfanızda/web sitenizde reklam gösterimi yapabilmeniz de. Şimdi diyeceksiniz ki madem her iki platformda da Adsense alabiliyoruz farkı nedir?

Aradaki fark şu; Blogger’da ve WordPress’de reklam yerleşimi fırsatınız aynı değildir. Bu da reklam yerleşimine göre gelirinizin aynı olmayacağı anlamına gelir. Şöyle açıklamaya çalışayım.

Blogger da size izin verilen şekil ve yerlerde reklam gösterimi yapabilirsiniz. Buradaki sınırlama Blogger’dan kaynaklanır. Siz isteseniz de sitenizin istediğiniz yerinde ve şekilde reklam gösterimi yapamazsınız.

WordPress’de ise durum tamamen farklı. Tüm kontrol sizde olduğundan reklam yerleşimini/gösterimini istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere gelirinizi birebir etkileyecek bir durumdur.

Özetle aynı web sitesi trafiğine sahip iki platformdan birinde X Lira kazanırken aynı ziyaretçi sayısı ile diğer tarafta 2X Lira kazanabilirsiniz. Karar sizin. Bu şekilde blogger mı wordpress mi daha çok para kazandırır sorusunun cevabını da öğrenmiş olduk.

4- Görünüm


WordPress mi Blogger mı – Görünüm

Blogger’da size sunulan hazır şablonlar mevcuttur. Bunların tamamı ücretsizdir ve kullanımı da son derece kolaydır. ( Ücretli Blogger Temaları da mevcuttur ) Sadece görünümleri günümüz web sitelerine göre biraz demode kalmış olabilir. Şimdi herhangi bir arama motorunda yapacağınız kısa bir arama ile her iki platformda yapılmış olan siteleri incelerseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Tabi ki sadece Blogger’ın size sunduğu bu temalara bağlı değilsiniz. Arzu etmeniz durumunda ücretli ve ücretsiz Blogger temalarını kullanabilirsiniz. Yine de seçenek ve imkânların eksikliklerini kullanım boyunca hissedeceksiniz.

WordPress’de ise tema konusunda nerdeyse sınırsız bir imkâna sahipsiniz. ( Yapacağınız hızlı bir arama ile ne demek istediğimi görebilirsiniz ) Her ihtiyaca yönelik hem tema hem de eklentilerle istediğiniz gibi bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Bu özgürlük görünüm-trafik olarak size dönüş sağlayacağı gibi reklam yerleşimi-reklam geliri olarak da fayda sağlayacaktır. Bu detayın önemini unutmamanızı öneririm.

Ne dersiniz? Yavaş yavaş WordPress mi Blogger mı  konusunda zihniniz netleşmeye başladı değil mi?

5- Taşınabilirlik


WordPress mi Blogger mı – Taşınabilirlik

Blogger sitemizi taşımak mümkün mü? Evet mümkün. Hatta bunu minimum risk ve kayıpla nasıl yapabileceğinizi ilerleyen zamanlarda Blogger’dan WordPress’e Geçiş adlı makalemde anlatacağım.

Her ne kadar bu mümkün olsa da içerisinde ciddi riskler ve kayıplar taşıyabilir. Her ne kadar site ve Url yönlendirmelerinizi yapıp içeriklerinizi ( Yazıları ) aktarmış olsanız da medyalarınızın çoğunu ( Fotoğraf, video, ses…) yeniden uyumlu bir şekilde yüklemek durumundasınız.

Siteniz aktifken ve ziyaretçileriniz sitenizde iken bunu yapmak çoğu açıdan risk barındırmaktadır. En azından verilerinizin bir süre daha Google sunucularında barınır halde kalacağını unutmamanız gerekmekte.

Taşıma işleminde WordPress tarafında ise bavulunuzu alıp başka bir yere gitmek kadar kolay desem yanlış olmaz. Gerçekten WordPress sitelerin taşıma işlemi; sitenizi paketleyip başka bir yerde bu paketi açmak kadar kolay bir işlemdir. İstediğiniz zaman istediğiniz alan adı ile istediğiniz hosting servisinde ya da sunucunuzda sitenizi barındırabilirsiniz. Bu taşıma işlemi de son derece kolaydır.

6- Seo


WordPress mi Blogger mı – Seo

Seo açısından da her iki platformun farklarına göz atmamızda fayda var. Seo; web sitemizin/blogumuzun trafiğini ve buna bağlı olarak da gelirini değiştiren en önemli etkendir.

Blogger ve WordPress arasında Seo konusunda en önemli farklılık URL yapısından kaynaklanmaktadır. Blogger’da hiçbir şekilde müdahale edemediğimiz bir URL yapısı mevcuttur. (https://siteisminiz.blogspot.com/YIL/AY/YAZI İSMİ.html ) WordPress’de ise URL yapısını tamamen kendi isteğimiz doğrultusunda seçebiliyoruz. Peki, bunun Seo ile ne ilgisi var?

Şöyle ki; bu makaleden de görebileceğimiz ve tüm Seo uzmanlarının üzerinde hem fikir olduğu konu, Seo dostu URL yapısının önemli özelliklerinden birinin kısa olmasıdır. Yani URL yapınız ne kadar kısa ise Seo açısından size olumlu etkide bulunacaktır. Gelelim iki platform açısından URL farklılığının yapısının incelemesine. Örnek bir yazımızın ( İsmi deneme olsun ) her iki platformda nasıl URL sahip olabileceğine gelin birlikte bakalım.

Sanırım aradaki farkı çok daha rahat bir şekilde görmüş oldunuz. İşte bu kısalık bile sanılanın aksine Blogger’ın değil WordPress’in Seo açısından çok daha avantajlı olduğunun kanıtıdır.

( Google Web Spam ekibinin başındaki isim olan Matt Cutts bile kendi blog sitesinde Wordpress’i tercih etmiştir. )

Seo açısından bir başka fark ise şüphesiz eklentilerdir. WordPress’de sizlere daha yazım aşamasında bile Seo konusunda yardımcı olan yüzlerce eklenti varken ( En çok kullanılan ve benim de severek kullandığım eklenti olan Yoast’ı inceleyebilirsiniz ) Blogger’da bu imkânınız bulunmamaktadır. Bu da özellikle yazmaya başladığınız an sizlere ne kadar yardımcı olabilecek bir fark emin olun göreceksiniz.

Sanırım artık çoğu kişinin inandığı bir efsane olan Blogger alt yapısının Google tarafından sunulduğu için SEO açısından daha çok avantajlığı olduğu efsanesine inanmayacaksınız.

7- Güvenlik


Blogger kesinlikle güvenlik açısından hiçbir şüpheye yer bırakmıyor. Bunun asıl nedeni sisteme müdahale edememeniz. Yani blogunuzun arka tarafında çalışan kısma geçemiyor olmanız. En fazla temanızı değiştirip birkaç renk vs ayarı yapabilirsiniz. Bu nedenle de güvenlik konusunda arkasında Google gibi bir dev varken sunucu kaynakları, yedek almak vs ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

WordPress de ise işler biraz değişiyor. Aslına bakarsanız yazılımın kendisi sürekli güncellemeleri ve tüm dünyadan binlerce geliştirici ile yeterince güvenli. Worddpress sitemizin güvenliğini düşünmemizi gerektiren nokta yazılımın kendisinden kaynaklanmıyor.

Öncelikle kullandığımız tema ve eklentiler bu konuda bizleri şüpheye düşürebiliyor. Bunun da en büyük sebebi warez diye tabir ettiğimiz korsan yazılım kullanımı. Çoğu WordPress güvenlik sorunu kullanılan bu sözde ücretsiz tema ve eklenti kullanımından kaynaklanıyor.

Diğer güvenlik şüphelerini oluşturan da sitemizin barındığı sunucular. Gerekli güvenlik önlemleri olmayan ve nispeten güvensiz sunucularda barındırdığınız web siteniz doğal olarak güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kalacaktır. Bunun önüne geçmek için yeterli sunucu güvenliği olan firmalarla çalışmanızı öneririm.

Güvenlik konusunda da gördüğünüz gibi her iki platformun da birbirinden ayrı özellikleri var. Korsan tema/eklenti kullanmadığınız, güvenlik önlemleri yeterli sunucularda barındırdığınız ve gerekli güncellemeleri yaptığınız bir WordPress sitesinde kolay kolay sorun yaşamazsınız.

Blogger’da ise güvenlik açısından hiçbir şey düşünmek zorunda değilsiniz çünkü web siteniz/blogunuz Google sunucularında barınmaktadır.

8- Destek


WordPress mi Blogger mı – Destek

Blogger için gerçekten sınırlı bir destek var. Çok basit bir dokümantasyonu ve kullanıcı forumu var. Destek açısından çok eksik kaldığı rahatlıkla görülebilir. Türkçe kaynaklara göz attığınızda ya da arattığınızda karşınıza çıkan sonuçların azlığından ne demek istediğimi anlayacaksınız.

WordPress ise gerçek anlamda aktif bir destek sistemine sahiptir. Deneyimli WordPress kullanıcılarından ve geliştiricilerinden yardım alabileceğiniz online belgeler, topluluk forumları ve onlarca video kaynak mevcut.

9- Gelecek


WordPress mi Blogger mı – Gelecek

Blogger çok uzun zamandır büyük bir güncelleme görmedi. Bu da ister istemez insanların akıllarında bir soru işareti belirmesine neden olmakta. Kesin olan bir şey varsa o da şu ki; Blogger’ın geleceği Google’a bağlıdır. İstedikleri zaman bu hizmeti kapatma/durdurma hakkına sahiptirler. Böyle bir durumda kullanıcıların hiçbir şey yapamayacakları da gayet açık.

WordPress ise geleceğinin bir şirkete veya bireylere bağlı olmadığı anlamına gelen bir açık kaynak bir yazılımdır. WordPress tamamen geliştiriciler ve kullanıcılar topluluğu tarafından oluşturulmuştur. Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olarak mevcut internet dünyasının neredeyse 1/3’üne de ev sahipliği yapmaktadır.

Her geçen gün yeni güncellemeler, temalar, eklentiler ve ilerlemesi ile sanırım Blogger kadar kolay yok olmayacağı açıktır. Dünyanın dört bir yanındaki binlerce işletme WordPress kullanmakta. WordPress’in geleceği görünen o ki yeterince parlak ve güven verici.

Sonuç – Wordpress mi Blogger mı?


Blogger ve WordPress’i çeşitli açılardan ele aldık. Her iki platformunda artı ve eksilerini anlatmaya çalıştık. Tüm bu analizlerimizden sonra WordPress mi Blogger mı diye soranlar için kısa bir özet yapalım.

Blogger ücretsiz olması bakımından amatör kullanıcılar için öne çıkıyor. Amacınız sadece yazı yazmak ve bunları internette paylaşmak ise kesinlikle yeterli olacaktır. Güvenlik, sunucu, alan adı, Seo optimizasyonu vs. konuları ile uğraşmadan sadece yazınıza odaklanırsınız. Temel başlangıcı ve kullanımı oldukça basittir. Çok hızlı bir şekilde sadece GMail hesabı ile anında blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Arzu etmeniz durumunda onay sürecinden sonra Adsense hesabı ile blogunuzdan para da kazanabilirsiniz. Her ne kadar WordPress’e göre düşük kalacak olsa da yine de para kazanma seçeneğiniz mevcut.

Blogger hiçbir arka plan yazılımı ile uğraşmadığınız için sadece içeriğinize odaklanacağınız bir platform. Bu nedenle özellikle yazı alanında içerik üreticileri tarafından tercih edilmektedir. Ücretsiz olması da şüphesiz en büyük tercih sebeplerinden biridir.

WordPress’in Blogger’dan en büyük farklı belirli bir maliyetinin olması. Başlıca gider kalemleri; yıllık ortalama 50 TL alan adı ( Domain ) ve 100 TL sunucu ( Hosting ) gideridir. ( Verdiğim rakamlar ortalama fiyatlardır. Firmadan firmaya değişebilir. Çok daha düşük ya da yüksek fiyatlara bu hizmetleri alabilirsiniz ) Bunlara ek olarak ortalama 50 Dolar profesyonel tema ( Genellikle ömür boyu kullanım hakkında sahip olursunuz ) ve çeşitli fiyatlarda eklenti ücretleri de gider kalemleri arasında yer alabilir.

( Detaylı bilgi için Hosting ve Domain Nedir adlı yazıma bakabilirsiniz. )

Tüm bu maliyetler karşısında en başta Seo konusunda olmak üzere sayısız avantajı ile WordPress kesinlikle bekleneni karşılayacaktır. Daha profesyonel bir Seo uygulaması, eklentiler yardımı ile web sitenize istediğiniz özelliği kazandırabilmeniz, sahiplik ve taşıma kolaylığı gibi artıları ile kendini öne çıkarmaktadır.

Bu aşamadan sonra artık seçim tamamen sizin. WordPress mi Blogger mı makalemizde elimden geldiğince iki platform arasındaki farklara değinmeye çalıştım.


Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


 

WordPress mi Blogger mı?
Okur Puanı (100%)

Kaynak
Gooyaabitemplates
Etiketler

İlgili Makaleler

11 Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Blogger kullandım birçok bloğumda.Blogger’da içerik hazırlamak kolay.ama Hiçbir seo eklentisi mevcut değil.Şuanda ise WordPress altyapısı kullaıyorum.Çok memnunum.Tema yükleme düzenleme,menü düzenleme çok kolay.Binlerce ücretsiz eklenti mevcut.Kara sizin.

 2. WordPress’in özel eklentilerinin olması kullanımı kolaylaştırıyor. Birde sosyal ortamda wordpress ile ilgili kaynak bulmak biraz daha kolay oluyor. O yüzden bence wordpress önde.

 3. Bence wordpressin de geleceği parlak değil. Temalar paralı,en ufak bir eklenti paralı, sosyal medyada forumlarda destek yardım istiyorsunuz hemen liseli üç, beş ergen para istiyor. Kısacası wordpressin=para olmuş. Eskiden böyle değildi binlerce ücretsiz tema ve eklenti sınırsız özellikle sunuluyordu. Kusura bakmayın yazınıza katilamayacagim. Açık kaynak mantığına ters bir yazılım oldu. İş paraya döküldü.

 4. WordPress.com ile Blogger bence kıyaslanamaz kazanan belli Blogger 🙂 WordPress.com sürekli para ödemeye zorluyor gibi geliyor bana. WordPress.rog ile de zaten blogger hiç kıyaslanamaz kulvarları aynı değil 🙂 WordPress.org mu Joomla’ mı belki olabilir 🙂

  1. Aryıca Blogger ve WordPress’de para kazanma eşit hatta Blogger Adsense onayı bakımından bir adım önde böyle bir sonuca da nasıl vardınız gerçekten merak ettim 🙂

   1. Reklam yerleşimi ve diğer reklam firmaları ile çalışabilme desem 🙂 Sanırım neden bu kanıya vardığım anlaşılır. Ayrıca yorumların için çok teşekkür ederim Ali

    1. Reklam yerleşimi konusunda Blogger’de yapamadığım bir şey yok. Diğer reklam firmalarından kastınız nedir bilmiyorum ama bumerang, reklam store, wordego, admatic gibi firamlardan onlarca defa reklam aldım. Bunların yanı sıra bağımsız backlink anlaşmaları ve tanıtım yazıalrında da hiç bir sorun yaşamadım. Bence siz bir kez daha Blogger kullanıp tekrar hazırlayın yazınızı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün