Wordpress

WordPress.com mu WordPress.org mu?

Wordpress.com mu Wordpress.org mu? Hangisini Seçmeliyim?


WordPress.com mu WordPress.org mu?


Bu yazımda sizlerle birlikte WordPress.com mu WordPress.org mu sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

WordPress’i araştırmaya başladığınızda belki de en çok bu ikisi arasındaki fark zihinleri karıştırıyor. Hem bu konuyu netleştirmek hem de bana gelen sorulara toplu bir cevap verebilmek için WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Yazının içinde WordPress.com mu WordPress.org mu, WordPress Nedir, WordPress.com nedir, WordPress.org nedir, WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar nelerdir gibi birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

Hadi o zaman, WordPress.com mu WordPress.org makalemize başlayalım.

WordPress Nedir?


Blog açmak istediniz, birçok araştırma yaptınız ve sonunda WordPress platformunda karar verdiniz. Tam bu noktada karşınıza iki tane seçenek çıktı; WordPress.org ve WordPress.com. Zihniniz karışmaya başladıysa yazımıza devam edin, WordPress.com mu WordPress.org mu birlikte inceleyeceğiz. Bu sayede henüz yolun başında hata yapmaktan kurtulup doğru bir platform seçimi yapabileceksiniz. İlerde pişman olmamak için dikkatlice okumanızı öneririm.

İlk olarak WordPress nedir kısaca bir bakalım. WordPress kendi web sitenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yayıncılık yazılımıdır.2003 yılında Matt Mullenweg ile Mike Little’ın ortak çabası sonucunda ortaya çıktı. Günden güne gelişti ve şu an dünyadaki en popüler web yayıncılık platformu olmayı başardı. ( Dünyadaki web sitelerinin yaklaşık %30’u Wordpress ile kurulmuş durumda )

Her ne kadar WordPress Nedir dediğimizde çoğu kişinin aklına sadece WordPress Blog sitesi gelse de işin aslı öyle değil. Bu sistemde aklınıza gelebilecek hemen hemen her çeşit web sitesini oluşturabilirsiniz. Üstelik bunu sıfır kodlama bilgisi ve inanılmaz bir hızla yapabilirsiniz.

Yani amacınız ister basit bir blog açmak olsun isterseniz de kurumsal bir web sitesi yapmak, hiç fark etmez. Her ikisi için de WordPress’i kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu size zaman/para avantajı olarak geri dönecektir.

Daha detaylı incelemek isteyenler için WordPress Nedir Ne İşe Yarar adındaki yazımı okumalarını öneririm.

Artık WordPress nedir öğrendiğimize göre karşımıza çıkan seçeneklerin ilki olan WordPress.com’u inceleyerek başlayabiliriz.

WordPress.com


WordPress.com mu WordPress.org mu sorusunun ilk seçeneği olan WordPress.com’a bir bakalım.

WordPress.com; WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg tarafından oluşturulmuş bir hosting hizmetidir. Kurucusunun aynı olması nedeniyle de sık sık karıştırılır.

WordPress.com altyapı olarak WordPress yazılımını kullanan bir hosting/hizmet sağlayıcıdır. Çeşitli paketlerini satın alarak ( Ya da ücretsiz olarak devam ederek ) WordPress altyapısı üzerinde kendi web sitenizi yapmanıza olanak sağlar. Artı ve eksilerine geçmeden önce kullanıma sunduğu paketlerin fiyatlarına bir göz atalım.

 • Ücretsiz
 • Kişisel – 16.58 TL/Aylık
 • Premium – 24.92 TL/Aylık
 • Business – 74.92 TL/Aylık

WordPress.com Artıları

 • WordPress.com’un artılarından en önemlisi güvenliktir. Sistem, yüzlerce sunucu tarafından barındırıldığı ve arka planına mümkün olan en az şekilde erişebildiğiniz için çok güvenlidir. Sitenizin saldırıya uğraması ve zarar görme ihtimali normal bir sunucuya göre çok çok düşüktür.
 • Bir diğer artısı yedekleme/güncelleme konusunda kendini gösterir. Verileriniz devamlı olarak oradadır ve ayrıca yedek almanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. ( Ayrıca bir taşıma vs işlemi yapmayacaksanız ) Gerekli güncellemeleri de sizin adınıza WordPress.com yapacaktır.
 • WordPress. com’un diğer bir artısı giriş paketinde devam etseniz bile her kullanıcıya 3 GB’lık bir web alanını ücretsiz olarak sunar.  Her ne kadar günümüz web sitelerindeki yoğun görsel kullanımı için bu alan sınırlı olsa da sadece yazılarınızı paylaşmak için yeterli gelecektir. Olur, da web alanınızı genişletmek isterseniz ücretli sürümlerine geçiş yapmalısınız.
 • Kişisel pakette 6 GB, Premium’da 13 GB Web alanı sınırınız bulunmaktadır. Business pakette ise herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Bu artılarından sonra WordPress.com’un bir de eksilerine göz atalım.

WordPress.com Eksileri

 • Ücretsiz reklamlar… Sitenizde istemeseniz bile gösterilen ücretsiz reklamlar sanırım WordPress.com’un ilk göze çarpan eksisi. Bunlardan kurtulmak isterseniz çeşitli ücretli paketlere geçiş yapmalısınız.  Aylık 16,58 TL ücretli Kişisel paket ile bu reklamlardan kurtulabilirsiniz. Ek olarak aylık 24,92 TL ücretli Premium paketi ile sitenizdeki reklamlardan para da kazanabilirsiniz. ( WordAds ) Sonuç olarak ücretli paketlere geçmediğiniz sürece ücretsiz reklamlara sitenizde yer vermek zorundasınız.
 • Eklenti yükleyemezsiniz… Her ne kadar yeni başlayanlar için bu önemsiz bir ayrıntı gibi gelse de kısa zaman sonra eklentilerin önemini anlıyorsunuz. En basitinden tek bir Seo eklentisi bile ( Yoast ) sitenizi ileri taşımanıza yardımcı olacaktır. Eklentileri yükleyebilmek için Business paketine geçiş yapmanız gerekmekte. Bu da aylık 74.92 TL ücret anlamına geliyor.
 • Özel temalarınızı yükleyemezsiniz. Ücretsiz planda iken sınırlı sayıda temalardan birini seçebilirsiniz. Üst paketlerde ücretli temalardan birini yükleyebilirsiniz. Her durumda da kendi özel temalarınızı değil WordPress.com’un size sunduğu temalardan birini seçmek durumundasınız. Sadece Business paketinde kendi temalarınızı yükleyebilirsiniz. Bu da aylık 74.92 TL tutarında bir ücret anlamına gelmektedir.
 • Google Analytics kullanımı sadece Business paketinde mevcuttur. Bu da sizlerin; siteniz ve ziyaretçileriniz hakkında derinlemesine bir analiz yapamamanız anlamına gelir. Takdir edersiniz ki bu analizler neticesinde sitenizde gerekli düzenlemeleri gerçekleştirirsiniz.
 • Eğer WordPress.com hizmet şartlarını ihlal ettiğinizi düşünürse sitenizi kapatabilir.
 • Sitenizin WordPress.com tarafından desteklendiği bilgisi her sayfada görünür. Bu da markalaşmanız için en önemli engeldir. Kaldırmak için Business paketine geçiş yapmalısınız.
 • Herhangi bir E-Ticaret özelliği ya da entegre ödeme sistemi sunmamaktadır.
 • WordPress.com ile üyelik sistemi gerektiren web siteleri de kuramazsınız.

Gördüğünüz gibi ücretsiz, kişisel ve hatta Premium pakette bile WordPress.com platformu oldukça sınırlı özellikler sunar. Gerçek anlamda profesyonel bir site yapabilmek için gerekli özellikleri en azından Business paketinde görüyoruz. Bu da bizim için yıllık 900 TL tutarında bir ücret anlamına geliyor.

WordPress.org


WordPress.com mu WordPress.org mu sorusunun diğer seçeneği olan WordPress.org’a da bakalım.

WordPress.org, daha önceki yazılarımda bahsettiğim yazılımın kendisi oluyor. Hiçbir kodlama bilginiz olmadan, sadece birkaç tıklama ile kendi internet sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. ( CMS – Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi )

Açık kaynak kodludur ve herkesin kullanması için% 100 ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan bir alan adı ve web hosting. Hepsi bu. Şimdi birlikte WordPress.org platformunun artıları ve eksilerine bir göz atalım.

WordPress.org Artıları

WordPress.org ile web sitenizi tam olarak kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Web sitenizi oluştururken WordPress.org’u seçmenin artılarını şöyle sıralayabiliriz;

WordPress.org ile web sitenizi tam olarak kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Web sitenizi oluştururken WordPress.org’u seçmenin artılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Kullanımı ücretsiz ve gerçekten çok kolaydır.
 • Web sitenize ait tüm altyapıya erişim hakkınız olduğundan dolayı istediğiniz her değişikliği yapabilirsiniz. Tam bir kontrol söz konudur.
 • Web sitenize ücretli/ücretsiz istediğiniz bütün tema ve eklentileri yükleyebilirsiniz. Bu sayede sitenizin hem altyapısını hem de tasarımını tamamen kendi ihtiyaç ve zevkinize göre yeniden oluşturabilirsiniz.
 • İstediğiniz reklam platformu ile anlaşarak ya da kendi reklamlarınızı yayınlayarak web siteniz üzerinden para kazanabilirsiniz. Bu alanda sizi sınırlayan hiçbir şey söz konusu değil, tamamen özgürsünüz.
 • Başta Google Analytics olmak üzere istediğiniz tüm analiz araçlarını sitenizde kullanabilirsiniz.
 • Dijital veya fiziksel ürün/hizmet satmak için tüm altyapıyı oluşturabilirsiniz. Satış eklentileri, kredi kartı ödemeleri vs için gerekli her şeyi kurabilirsiniz. Hızlı ve kolay bir şekilde E-Ticaret sitenizi kurabilirsiniz.
 • Ayrıca üyelik sistemi gerektiren işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede kurs ya da hizmet satışı gibi konularda sadece WordPress ile profesyonel bir web sitesi kurabilirsiniz.

WordPress.org Eksileri

 • En büyük eksisi katlanmanız gereken bir Web sunucusu/ Hosting maliyeti olmasıdır. Her internet sitesinin yayın yapabilmesi için bir sunucuda barındırılması gerekir. WordPress.org platformu içinde öncelikle bir alan adı ( Domain ) ve web sunucusu ( Hosting ) maliyeti söz konusudur. Her ne kadar artılarına kıyasla katlanacağınız bu ücret çok az kalsa da yine yıllık en az 80-120 TL arasında değişen bir hosting maliyetiniz olacaktır. Ek olarak satın alacağınız alan adınız için yıllık ortalama 50 TL gibi bir maliyetiniz daha olacaktır. Özetle her ne kadar WordPress.org sistemi ücretsiz olsa da sitenizin yayın yapabilmesi için hosting ve domain ücretini her web sitesi sahibi gibi ödemek durumundasınız. Bu da yıllık ortalama 150-200 TL gibi bir rakama denk gelecektir.
 • WordPress.org’un bir diğer eksisi tüm sitemden ve güncellemelerden siz sorumlusunuzdur. Her ne kadar tek bir tıklama ile yapılabilse de yine sorumluluk sizdedir.
 • Aynı şekilde web sitenizin yedeklemesinden de siz sorumlusunuz. Her ne kadar çoğu hosting şirketi düzenli yedek aldığını söylese de siz yine de her zaman en azından haftalık yedeğinizi kendiniz alın. Birkaç eklenti ile kolayca bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz.
 • Gelelim WordPress.org platformunun en büyük eksisine. GÜVENLİK… Web sitenizin güvenliğinden tamamen siz sorumlusunuz. Her ne kadar korsan tema/eklenti kullanmadığınız ve WordPress’i güncel tuttuğunuz sürece güvenlik konusundan çok az risk taşısanız da yine de bu konu önemli. Yani doğru kullanım ve birkaç güvenlik eklentisi ile gerekli yedekleme sistemini de kurduktan sonra bu da eksi olmaktan çıkabilir.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar


WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress.com mu WordPress.org mu kısaca şu şekilde bakabiliriz. Birinde ev kiralarsanız diğerinde ise ev sahibi olursunuz. Gelin biraz açayım ne demek istediğimi.

WordPress.com ev kiralamaya benzer. Evi kullanırsınız ama sınırlı haklarınız vardır. Oda sayısı bellidir, kapı sayısı, pencereler vs. Siz var olan eve uyum sağlayarak yaşamaya çalışırsınız.

WordPress.org bir ev sahibi olmak gibidir. Tam olarak kontrol sahibi olduğunuz için her istediğinizi yapabilirsiniz. Tabi ki ev sahibi olmanın getirdiği bazı sorumluluklar da katlanmak durumundasınız.

Aşağıda WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırmamızda bahsettiğimiz her şeyin özeti bulunmaktadır.

Tabloyu incelediğinizde farklılıkları kolaylıkla görebilir ve seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.

Wordpress.com Mu WordPress.org Mu

WordPress com mu WordPress org mu?


Aslında bakarsanız bu iki platform arasındaki tercihinizi belirleyecek olan ihtiyacınızın ne olduğudur. Yani şöyle özetlemeye çalışayım.

Amacınız sadece kişisel bir blog açmak ve yazılarınızı internet üzerinden paylaşmak ise WordPress.com platformunun ücretsiz sürümü size fazlası ile yeterli olacaktır. Aynı şekilde basit bir web sitesi için düşük paketler işinizi görecektir. Bu sayede güvenlik ve yedekleme konuları ile ilgili uğraşmaksızın sadece içeriğinize odaklanırsınız.

Eğer amacınız profesyonel bir web sitesi yapmak ise düşünmenizde fayda var. WordPress.com sürümlerinde profesyonel özellikleri kullanabilmek için ödeyeceğiniz ücretle WordPress.org arasında seçim yapmalısınız. Bana sorarsanız daha profesyonel bir site sahibi olmak için WordPress.org’u öneririm. Yine de karar sizin. 

Böylece umarım WordPress.com mu WordPress.org mu sorusunun cevabını bulmuş olduk.

Sonuç – WordPress.com mu WordPress.org mu?


Tüm yazı boyunca WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları inceledik. Makalemizde WordPress.com nedir, WordPress.org nedir, WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar neler gibi konulara değindik. Son olarak WordPress com mu WordPress org mu başlığı altında hangisi seçmemiz gerektiği hakkında elimden geldiğince doğru bir şekilde yönlendirmeye çalıştım.

Ayrıca konu ile ilgili WordPress mi Blogger mı yazıma da göz atmanızı öneririm.

Umarım WordPress.com mu WordPress.org mu adlı yazımda size iki platform arasındaki bilmeniz gereken tüm bilgiyi verebilmişimdir. Yine de aklınıza takılan bir konu olursa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.


Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


WordPress.com mu WordPress.org mu?
Okur Puanı (100%)

Kaynak
Wordpress.orgWebhostinghub.comWordpress.com
Etiketler

Bir Yorum

 1. Tabii herkes farklı düşünebilir ama bence WordPress.com kullanacağımıza blogger kullanmak çok daha mantıklı ve kolay. Kendi hsotingimiz varsa zaten WordPress dışında seçenek kalmıyor 🙂 Bir ara joomla’da denedim ama koşarak WordPress’e dönmek zorunda kaldım hostingim olduğu zamanlarda. Şu anda Blogger’de rahatça takılıyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün