Web Dünyası

Web Tasarımda Yeni Trendler

Web Tasarımda Yeni Trendler 2018

Web Tasarımda Yeni Trendler
4.9 (98.67%) 15 votes


Web Tasarımda Yeni Trendler


Yıl 2019 ve yaşadığımız yıllarda Web Tasarımda Yeni Trendler olarak neler uygulanıyor hep birlikte bir göz atalım.

1- Büyük Düşünün 

Büyük Düşünün

Kelimenin tam anlamı ile BÜYÜK diyoruz. Her ne kadar mobil artık üstünlüğü ele alıyor gibi dursa da masaüstü kullanıcıları da ihmal edemeyiz. Bildiğiniz üzere kimse artık o eski ekranları kullanmıyor. Siteniz açıldığında tüm ekranı dolduracak doygun bir içerik tercih ediliyor. Bu tam ekran bir fotoğraf da olabilir video da. İlk andan vermek istediğiniz mesajı kesin,net ve büyük bir şekilde vermeniz günümüz Web Tasarımda Yeni Trendler başlıklarının başında gelmektedir.

2- Multimedia Deneyimi

Multimedia Deneyimi

Html5 Canvas ile artık günümüzde kullanıcılara ufak tefek animasyonlarla mesajımızı vermeyi tercih etmek mantıklı geliyor. Kullanıcı zengin bir medya görselini artık her platformda arıyor bu nedenler özellikle genç kullanıcılara hitap eden sitelerde bu tip ufak tefek hareketlilik sitemize zenginlik katacaktır.

3- Sade ve Zarif Tasarım

Sade ve Zarif Tasarım

Hepimiz artık bir web sitesine girdiğimizde içeriğe hızlı bir şekilde ulaşmak istiyoruz. Eskiden olduğu gibi arkası renklendirilmiş, gölge efektli yazıları, kayan flash’lar, okunması zor garip yazı fontları kimsenin istemediği bir durum. Hal böyle olunca da artık zarif ve içeriğe ulaşma odaklı tasarımlar ön planda oluyor.

4- Basitlik ve Odaklanma

 Basitlik ve Odaklanma

İnanın herkesin vakti artık çok az. Kimse bir siteye girdikten sonra 4.sn’den fazla beklemiyor. Bu nedenle özellikle giriş sayfamızda gereksiz göz yorucu ve içeriğe geçişi geciktirici unsurlardan kaçınmamız lazım. Az ama amaca uygun olsun yeter.

5- Parallaks Etkisi

Parallaks Etkisi

 

Web Tasarımda Yeni Trendler başlıklarından belki de dikkat çekici olanlarından birisi de bu madde. Temel prensip, tüm içeriği tek sayfada toplamaktır. Küçük çaplı sitelerde güzel sonuçlar verir. Sayfaları kaydırdıkça değişen fotoğraflar, Mouse hareketleri vs derken 3D hissi verebilir ve tüm iletmek istediklerinizi aynı sayfa içerisinde yapabilirsiniz.

6- Daha Az Tıklama ve Kaydırma

 Daha Az Tıklama ve Kaydırma

Mümkün oldukça kullanıcının ulaşmak istediği içeriğe kısa yoldan ulaşmasıdır. Kimse otobüste bir içeriğe ulaşmak için çok fazla tıklama-kaydırma gereken bir bilgiye ulaşmak için uğraşmaz. Hele ki günümüz dünyasının büyük kısmı artık mobilden internete bağlanırken böyle bir hataya düşmemek gerekir.

7- Sosyal Medya İle Bütünleşme

 Sosyal Medya ile Bütünleşme

Günümüz kullanıcıları artık kişisel hesapları ile sanal dünyada var olmakta. Bu da ister paylaşım, ister arama, isterse de en basitinden bir siteye üye olmak olsun her sitenin sosyal medya ile birebir entegrasyonunu gerektirmekte. Kimse uzun uzun form doldurup üye olmak istemiyor artık. Örneğin tek bir tuşa basarak x hesabınızla üye olabilirsiniz yerine kim size onca soruyu hele ki o ufak ekranlardan doldurmakla uğraşır? Ya da beğendiği bir bluzu bir arkadaşına göstermek istediğinde linki kopyalayıp gönderme işlemi sizce de artık var mı? Siz düşünün…


Buraya kadar Web Tasarımda Yeni Trendler başlıklarını inceledik. Kısa olarak kesinlikle ama kesinlikle kaçınmamız gereken bir kaç maddeden bahsedelim.

1-Responsive ve adaptive olmayan tasarımlar
2-Giriş ara yüzleri
3-Yeni sayfaları gezdirmek
4-Arka plan sesleri
5-Çok fazla animasyon ve grafik
6-Renk uyumsuzlukları
7- Yatay sürgüler
8- Kötü navigasyon
9- Arama motoru olmaması
10-Sitemize hoş geldiniz yazısı

Web Tasarımda Yeni Trendler konusu ile ilgili olarak aşağıdaki yorum bölümünden, iletişim formundan ya da tüm sosyal medya kanallarımızdan tüm soru, fikir, öneri ve şikâyetlerinizi tarafıma iletebilirsiniz.

Web Dünyası bölümünden diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Kaynak
Wix.com
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün