Blog

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır
4.8 (96.67%) 24 votes


Ücretsiz Blog Nasıl Açılır


Ücretsiz Blog Nasıl Açılır

Bu yazımızdaki konumuz Ücretsiz Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak ile ilgili sanırım büyük çoğunluğun aklını kurcalayan konu ücretli ya da ücretsiz blog açmak tercihi. Bugün bu konu ile ilgili çoğu sorunuzun cevabını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Hadi o zaman, Blog Nasıl Açılır, daha doğrusu Ücretsiz Blog Nasıl Açılır bir bakalım.

Ücretsiz blog açma fikri gerçekten ilk bakışta çok cazip geliyor değil mi? Düşünsenize, blog yazmak istiyorum diyorsunuz, ücretsiz blog açma için sitelerden birine karar veriyor ve dakikalar içinde yazılarınızı yazabileceğiniz bir siteniz oluyor. Gerçekten kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Şimdi şu ücretsiz blog açma konusunu en baştan netleştirelim. Amacınız sadece kişisel blog yazmak, yazdıklarınızı insanlarla paylaşmak ise tamam, doğru adrestesiniz. Hobi amaçlı olabilir, günlük olarak kullanmak isteyebilirsiniz, hatta sadece ve sadece bazı bilgi ve belgeleri belirli bir grubunuzla paylaşmak için dahi bu yolu seçebilirsiniz. Ücretsiz Blog Nasıl Açılır sorusunun cevabı talebinizi karşılayacaktır.

Eğer amacınız blog açmak ve Blog yazarak para kazanmak ise hemen şimdi bu yazıyı bırakın ve Blog Rehberi yazısına devam edin derim. Sebebi mi? Ücretsiz blog ile para kazanabilmeniz mümkün değil diyemesem de ona yakın bir noktada. Aşağıda göstereceğim dört siteden sadece Blogger (Google Blog ) çoğu blog sahibinin gelir kaynağı olan Adsense’a izin veriyor. O hariç başka hiçbir reklam kullanamıyorsunuz. Onun için de istediği şartları sağlamak gerçekten çok zahmetli.

O nedenle amacınızı baştan belirlemeniz sizin için daha sağlıklı bir başlangıç yapabilmenizi sağlayacaktır. Ben bu yazımda tüm bu söylediklerimi kabul ederek; ben sadece blog açmak ve kişisel blog yazmak istiyorum diyenleri temel alarak devam edeceğim.

Not:  Ücretsiz blog açma yazımıza devam etmeden önce eğer yoksa Gmail hesabı almanız gerekecek. Blogger için gerekli olacak. Eğer nasıl alacağınızı bilmiyorsanız Gmail Kayıt Olma yazımdan öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Blog Açma

Blog açmaya karar veren ya da vermek aşamasında olanlara tavsiyem, yazıya devam etmeden önce Blog Yazmak İstiyorum ve Neden Blog Açmalısınız başlıklı yazılarımı okumaları olacaktır. Bu sayede blog açmak ile ilgili aklınızdaki bazı şüpheleri ya da soru işaretlerini de gidermiş olacaksınız.

Kararımızda net isek artık hep birlikte Ücretsiz Blog Nasıl Açılır yazımıza başlayalım.

Ücretsiz blog yazabileceğiniz çok sayıda site olsa da ben tüm dünyada ve ülkemizde de kullanılan iki tanesini anlatacağım sizlere. Nasıl kayıt olacaksınız, nasıl giriş yapılır, kısaca ücretsiz blog nasıl açılır bunları anlatacağım. Siz hepsini de deneyerek kendinize en uygun geleni seçebilirsiniz.

Yine de benim tavsiyem eğer niyetiniz kişisel blog tarzında bir site ise Google blog hizmeti olan Blogger olacaktır. Fakat dediğim gibi siz hepsini deneyin, hangisi hoşunuza giderse ondan devam edersiniz. Sonuçta adı üstünde, ücretsiz blog değil mi 🙂

Ücretsiz Blog Açmanın Artıları

Ücretsiz Blog Açmanın öncelikle artılarından bahsetmek istiyorum.

En başta adı üstünde ücretsizdir. Yani kendi yazılarınızı hiçbir hosting ve domain ücreti ödemeden ( Bunlarda nedir diye merak edenler Hosting ve Domain nedir adlı yazımı okuyabilirler ) tamamen ücretsiz olarak blog açmış oluyorsunuz.

Kullanımları çok kolay. Gerçek anlamda çok kolay. Sadece Word programında yazı yazdığınızı düşünün, hepsi bu kadar olacak. Siz hiçbir geri plandaki işlemle uğraşmayacaksınız. Platform onları siz farkında olmadan hallediyor olacak. Siz bu kolaylıkla sadece yazmak istediğiniz yazıya odaklanacaksınız.

Görsel tema ayarları gerçekten çok basit. Birkaç tuşu tıklayarak yeni sayfa açabilir, yazı yazabilir, renkleri değiştirebilirsiniz. Her ne kadar sınırlı imkânlara izin verse de yine de temanız üzerinde temel değişiklikleri yapabilirsiniz.

Kısaca ücretsiz blog açmanın size avantajları, sadece yazmak istediğiniz yazıya odaklanmanız diyebiliriz. Bunun dışındaki hiçbir şeyle kolay kolay uğraşmazsınız. Bunlar Ücretsiz Blog Nasıl Açılır sorunuza cevap olur umarım.

Bu saydıklarım hemen hemen aşağıda örneklendireceğim sitelerin tamamı için geçerlidir.

Ücretsiz Blog Açmanın Eksileri

Aslına bakarsanız bunlara eksi demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Sonuçta hiçbir ücret ödemeden bir hizmet kullanırken çok da beklenti içine girmemek lazım diye düşünüyorum. Yine de ücretli hizmetlere göre Ücretsiz Blog Açmanın ne gibi eksiklikleri olacak bunlara da değinmek isterim.

Büyük ihtimal Blogunuz üzerinden para kazanamayacaksınız. WordPress.com ve Blogger her ne kadar görünürde belirli şartları sağlamanız dâhilinde reklam verebilir ve bunlardan pay alabilirsiniz dese de o şartları sağlamak biraz zor. Hele ki kişisel blog tarzında blog açmak isteyenler için. Öncelikle bu maddeyi unutmayın derim.

Seo işlemi yapamayacaksınız. Yani açtığınız sitenin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan işlem olan Seo’yu yapamayacaksınız. Çünkü bunun için gerekli araçlar bu altyapılarda sizin kullanımınızda olmayacak. ( Seo hakkında detaylı bilgi için Seo Nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz )

Tam olarak istediğiniz gibi profesyonel görünümlü bir blog haline getirmeniz pek mümkün olmayacak. En başta blog adresiniz isminiz.wordpress.com gibi bir adres olarak kalacak. Yine görünüm ve tema düzenleme seçenekleri sınırlı olacak.

Sanırım en önemli madde şu ki; blogunuz asla tamamen sizin olmayacak. Ne demek bu? Şu demek; olur da bir gün blogger kapatıyorum dükkânı derse, ya da wordpress.com ( Çok düşük bir ihtimal olsa da insan acaba olabilir mi diye düşünmüyor değil ) sitenize hoşça kal demek zorunda kalacaksınız.

Son olarak; ben şimdilik ücretsiz olarak başlayayım da eğer baktım blog işi tahmin ettiğimden iyi gidiyor, ücretli kendi sitemi kurarım diye düşünüyorsanız bir kez daha düşünün derim. Bu blog taşıma işleminin ciddi riskler barındırdığını asla unutmayın. Tüm sitenizi kaybedebilirsiniz bile.

( Arzu edenler WordPress Rehberi yazımı okuyabilir. )

Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Blog açmak için kararımızı verdik. Şimdi sıra blog nasıl oluşturulur konusunda. O halde gelin hep birlikte ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan ücretsiz blog açma siteleri nelermiş sırayla göz atalım.

Blogger ( Google Blog )

Ücretsiz blog açma denince sanırım ilk aklımıza gelen Blogger, Google’a ait bir servistir. Her ne kadar güvenliğinden şüphemiz olmasa da eskiden ( 2011 yılında ) ülkemizde bir ara erişimi engellenmişti. Gerçi o günden bugüne herhangi bir kapatma olmadı ama bu bilgi yine de aklınızda dursun isterim.

Günlük yaklaşık 2 milyon kişinin yazdığı ve 18 milyonluk bir okunma trafiği olan bir siteden bahsediyoruz. Üstelik bunun için tek ihtiyacınız Gmail hesabına sahip olmak, hepsi bu. Bir hesapla 100 ayrı blog açabiliyorsunuz. Blog adresiniz; isminiz.blogspot.com olarak şekilleniyor.

İstediğiniz miktarda yazı ekleyebiliyorsunuz fakat toplam kullanım alanınız ( Görseller ve ses dosyaları dahil ) 15 GB. Bu da doğal olarak sınırlı veri yüklemesi yapabileceğiniz anlamına gelir.

Kendi temaları hariç internette bulabileceğiniz ücretli ve ücretsiz blogger temaları da mevcuttur.
Kurulumunu fotoğraflarla anlatacağım. Zaten ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Öncelikle Blogger sitesine gidiyoruz.
Blogger-Kurulumu-1Öncelikle blogunuzu oluşturun bağlantısına tıklıyoruz

Blogger-Kurulumu-2Daha öncesinde aldığımız Gmail hesabımız ile sisteme giriş yapıyoruz

Blogger-Kurulumu-3Blogger profilini seçiyoruz

Blogger-Kurulumu-4Blogumuzun ismini ( Alan adını değil, nasıl görüneceğine dair olan isim ) yazıyoruz

Blogger-Kurulumu-5
Blogger-Kurulumu-6Başlık kısmı az önce belirlediğimiz sitemizin ismi olacak. Adres, kullanıcıların arama çubuğunda bizim sitemizi bulacakları alan adımız olacak. Tema kısmı şimdilik önemli değil sonra da değiştirebilirsiniz nasılsa

Blogger-Kurulumu-7Yeni yayın diyerek ilk blogumuzu yazıyoruz

Blogger-Kurulumu-8
Blogger-Kurulumu-9Ve işte sitemiz hazır

Artık kullanıcılar http://wphakkindahersey.blogspot.com/ adresine geldiklerinde benim az önce açtığım siteme giriş yapmış olacaklar.

İşte; Blogger’ı kurmak ( Google Blog Açma ) bu kadar. Ne dersiniz? Çok kolay değil mi?

Şimdi diğer ücretsiz blog hizmeti sağlayan WordPress’e bir göz atalım isterseniz.

WordPress ( WordPress.com )

WordPress blog açma denilince kafa karışıklığı olmaması adına bir hususu en baştan anlatmak isterim.

WordPress; kod bilmeyen insanların internet sitesi kurabilmelerine yarayan bir içerik yönetim sistemidir. ( CMS ) Bir program gibi düşünebilirsiniz. Bunu insanlar kendi web sitelerini kurmak için kullanıyor. ( Mesela Bloghocaniz.com WordPress altyapısı üzerine kurulmuş bir sitedir ) Bu programı https://wordpress.org/ adresinden indirerek kendi web hosting alanınıza kurarak kullanıyorsunuz. ( Nasıl yapıldığını merak edenler WordPress Nasıl Kurulur yazımı okuyabilirler )

Bir de bizim şimdi kullanacağımız servis olan WordPress.com var. Bu da yine aynı altyapı üzerinde kurulu fakat farkı; aynı Blogger gibi size sisteme müdahale imkânını sınırlı bir şekilde sunması. Yani güvenlik nedeni ile sınırlı olarak sisteme müdahalede bulunabilirsiniz. Arka planını görmeden sadece yazılarınızı paylaşır ve temalarla sınırlandırılmış biçimde değişiklik yapabilirsiniz.

Kısacası WordPress.org; ücretli olarak blog açmanız için gerekli yazılımı indirmenizi sağlayan bir adres iken WordPress.com, ücretsiz olarak blog açmanızı sağlayan bir servistir.

Ücretsiz blog açma siteleri arasında yazmış olsam da ücretli planları da var. Fakat konumuz Ücretsiz Blog Nasıl Açılır olduğu için o kısımlara değinmiyorum.

Yaklaşık 3 GB’lık bir alan tahsis eder. Sadece yazı söz konusu ise gayet yeterli gibi gözüken bu alan işin içine video ya da ses dosyaları girdiğinde ne yazık ki yetersiz kalacaktır.

Yine de blog dünyası ile yeni başlayan arkadaşlar için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Şimdi gelin her beraber kurulumuna, yine fotoğraflar eşliğinde göz atalım.

Öncelikle WordPress.com sitesine gidelim. Karşımıza aşağıdaki sayfa gelmiş olmalı.
Wordpress.com-Kurulumu-1
Wordpress.com-Kurulumu-2Tıpkı Blogger’da olduğu gibi alan adından bağımsız sitemizin ismine karar veriyoruz. Ne ile ilgili olduğuna vs.

Wordpress.com-Kurulumu-3Biz ücretsiz paketten devam edeceğimiz için alan adımızı sadece ücretsiz yazandan seçebiliyoruz

Wordpress.com-Kurulumu-4Ücretsiz olan ilk paketi seçiyoruz

Wordpress.com-Kurulumu-5Kullanıcı adı ve şifremizi oluşturuyoruz

Wordpress.com-Kurulumu-6
Wordpress.com-Kurulumu-7
Wordpress.com-Kurulumu-8Sitemizi temsil edecek bir icon ekleyebiliriz

Wordpress.com-Kurulumu-9
Wordpress.com-Kurulumu-10Buradan ya da daha sonra gireceğimiz yönetim panelinden sitemizi teması da dahil istediğimiz hale getirebiliyoruz

Wordpress.com-Kurulumu-11Tüm bu işlemlerden sonra tam olarak böyle görünecek

https://bloghakkindahersey.wordpress.com/wp-admin/ bağlantısından sitemizin yönetim paneline giriş yapabiliyoruz. Az önce aldığınız kullanıcı adı ve şifreyi unutmayın yeter.

İşte WordPress blog açmak da bu kadar kolay.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır hakkında sanırım her şeyi netleştirmiş olduk böylece.

Diğer Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Tabi bunlar dışında da ücretsiz blog açabileceğiniz siteler mevut. Birkaç tanesi şunlardır;

1- Wix.com
2- Weebly.com
3- Tumblr.com
4- Wattpad.com
5- Livejournal.com

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır yazımıza burada son veriyorum. Elimden geldiğince ücretsiz blog açma hakkında blog nasıl oluşturulur, blog nasıl kullanılır.. gibi bilgiler hakkında yardımcı olmaya çalıştım. Ücretsiz Blog Nasıl Açılır yazımız umarım faydalı bir makale olmuştur sizler için.

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Hocam yazınız çok faydalı teşekkürler. Çok açık ve net anlatmışsınız.
    Siteme ziyarete beklerim sizi 🙂

  2. tüm yazılarınızı okudum hocam, umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Bloğunuzu takibe aldım.

    1. Öncelikle ilgin için teşekkürler Mehmet. İnsanlara fayda sağlabildiğim sürece karşılığını da almış sayıyorum kendimi. Umarım sen de faydalanabileceğin yazılar bulmuşsundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün