Seo

Seo Nedir?

Seo Nedir Nasıl Yapılır?


Seo Nedir Nasıl Yapılır?


‘Seo Nedir Nasıl Yapılır?’ adlı makalemize öncelikle Seo’nun anlamını öğrenerek başlayalım. SEO; ‘Search Engine Optimization’ tanımının kısaltmasıdır. Yani ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ demektir. Peki bu ne demek?

Bir web sitesinin arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına Seo denilir. Arama motoru optimizasyonu yani Seo ile amaç web sitesinin kalitesini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve buna bağlı olarak da site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır. Bu sayade çok daha fazla insana ürün/hizmet ya da içeriklerinizi ulaştırabilirsiniz.

Seo; web üzerinde bir ürün, hizmet ya da marka hakkında arama yapan kişilere sitenizin daha görünür olması için yapılan çalışmalar bütünüdür.

Seo Nedir? – Giriş


SEM – SEO – SEA

Seo Nedir? – Aslında SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması ) adını verdiğimiz alanın içindeki iki unsurdan birisidir. Sem olarak adlandırılan arama motoru pazarlaması iki unsur üzerinde kuruludur. Birisi az önce bahsettiğimiz gibi organik trafik sonuçlarında web sitemizin iyi sıralamalar almasını sağlayan SEO’dur. Diğeri ise SEA ( Search Engine Advertising – Arama Motoru Reklamcılığı ) olarak adlandırılan ve web sitemize ( Ürün, hizmet ya da markamıza ) ücretli trafik sağlayan teknikler bütünüdür.

SEM Nedir ? – SEO organik trafik sonuçları ile ilgilenir, SEA ücretli trafik sonuçları ile. İkisinin bütünü de tüm Arama Motoru Pazarlamamızı kapsayan SEM işlemlerini oluşturur.

Arama Sonuçlarında Listelenmek Neden Bu Kadar Önemli

Her yıl sadece Google’da 2,8 trilyondan fazla arama sorgulaması yapılmaktadır. Bu da saniyede 88.700’den fazla arama demek oluyor. Peki, bu ne anlama geliyor?

Ürün, hizmet ya da markanızın Google ve diğer arama motorlarında görünür olmadığı her saniye binlerce potansiyel müşterinizi, doğal olarak da kazanç fırsatını kaçırmanız anlamına geliyor.

Web sitenizi, SEO hizmetleri uygulayarak ( SEO hizmetini sunan profesyonel ajanslar ve bireysel çalışan uzmanlar mevcut ) sıralamalarda üst noktalara yükseltebilirsiniz.

Kaliteli Seo Uzun Süreye Yayılandır

Gerçekten başarılı ve güzel sonuçlar alabileceğiniz bir SEO süreci asla kısa vadeli değildir. Anlık yükselişleri hedefleyen ve bunlara göre yapılan her aksiyon uzun vadade web sitenize zarar verecektir. Bunun yerine belirli bir süreye yayılan ve sitenizle birlikte yürüyen bir SEO sürecini her zaman tercih etmelisiniz.

Zaman içerisinde web sitenizin içeriği güncellenip değişeceği gibi arama motorları algoritmaları da güncellenecektir. Bu nedenle kesintisiz devam eden ve mevcut değişiklileri takip ederek ayak uydurabilecek bir SEO hizmeti önemlidir.

SERP sonuçlarında  ( Search Engine Result Page – Arama Motoru Sonuç Sayfası ) iyi ve kalıcı bir yer edinmek istiyorsanız arama motorlarının yönergelerini takip ederek ziyaretçilerinize odaklanmalısınız.  Emin olun arama motorları gün geçtikçe gelişiyorlar ve onları manipüle etmeye çalışan teknikleri fark ederek gerekli cezayı kesiyorlar. Sanırım hiç biriniz web sitesinin başına böyle bir şey gelmesini istemez.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?


Arama motorlarının tek bir hedefi vardır; arama yapan kişiye hızlı bir şekilde, aradığı şeye en uygun bilgiyi içeren web sitesini sunmak.

Peki, bunu nasıl yaparlar?

Her arama motorunun ‘Bot’ adı verilen programları vardır. Bunlar, tüm interneti gezinerek her web sitesini, linkleri takip ederek dizinlerine eklerler. ( Index işlemi ) Siz daha arama motorunda bir kelime yazarken o çoktan ilgili siteleri tarayıp istediğiniz bilgiye en uygun web sitesini karşınıza getirmeye hazırdır.  Arama motorları web sitelerini sınıflandırırken iki ana unsur üzerinden işlem yaparlar. Seo Nedir sorusunun cevabı biraz da burada gizli.

Birincisi web sitesinin içeriğine bakarlar. Bunlar için sitenizin görünmeyen arka yüzünde ‘Bot’ların anlayacağı türden bilgiler veren kodlar çalışır. Örneğin; fotoğrafları görmesi mümkün olmayan bir yazılımın, Galatasaray kelimesini yazdığınız anda karşınıza sarı kırmızı formayı getirmesini sağlayan ‘alt etiketi’ gibi.  İkincisi ise web siteleri arasındaki bağlantılara yani ‘Link’lere.

Aynı kelimeyi değişik arama motorlarına yazdığınız an farklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bunun nedeni hepsinin kendi algoritmasına sahip olmasıdır. Örneğin Google sıralama için kendi algoritmasında ortalama 200 faktör kullanıyor. ( Bildiğimiz kadarı ile ) Mesela bazıları;

 • Web sitesinin içeriği
 • Web sitesinin yapısı ve iç bağlantıları
 • Arayanın coğrafi konumu
 • Mobil optimizasyon
 • Sayfa yükleme süreleri
 • Sunucu erişilebilirliği
 • Sosyal sinyaller (Sosyal ağlardan bağlantılar)

Bunlar sıralama kriterlerinden sadece bir kaçı. Hepsine göz atmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

İyi Bir Sıralama İçin Ne Yapmanız Gerekir?


Seo Nedir Nasıl Yapılır? -Şöyle bir başlangıç yaparsak sanırım konuya çok daha iyi bir giriş yapmış oluruz. Bir web sitesini arama motorlarının dizinlerine ekletmek gerçekten çok kolay.  ( Arama motorlarına site eklemek ) Zor olan, belirli kelime ya da kelime grupları ile ilişkilendirerek bu işlemi yaptırabilmek.

Sıralama; belirli kelime ya da kelime gruplarında yapılan arama sonuçlarında web sitenizin SERP sonuçlarında (SERP  – Search Engine Result Page – Arama Motoru Sonuç Sayfası ) aldığı yer anlamına gelmektedir.

SERP, anahtar kelime sorgusuyla eşleşen web sayfalarının başlıklarını, bu sayfalara olan bağlantıları ve her sayfadaki içeriğin kısa bir açıklamasını içerir. Bir SERP tipik olarak üç tür liste içerir: bir arama motoru botu tarafından otomatik olarak üretilen sonuçlar, bir yönetici tarafından eklenen sonuçlar ve belirli bir ürün veya hizmete yönelik reklamlar olan ücretli listeler. Peki, arama motorlarında iyi bir sıralamaya girebilmek için tam olarak ne gerekmektedir? İşte burada Seo Nasıl Yapılır sorusunun cevapları devreye giriyor.

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere bir arama motorunda sıralama yaparken kullandığı yüzlerce etken var. En önemli iki tanesini ise şöyle açıklayabiliriz; otorite ve içeriğinizin alaka düzeyi, yani uyumluluğu. İşte Seo Nedir? sorusunun cevabını ararken bu etkenleri göz önünde bulundurmamız gerekmekte.

Web Sitesinin Otoritesi

Arama motorları web sitelerinin otoritelerini belirlerken iki ana unsur söz konusu olmaktadır. Bunlar dışında elbette birçok etken mevcut fakat en önemli olanları şunlardır; backlink ve site yaşı.

Web sitesinin otoritesini belirleyen en önemli faktör şüphesiz backlink adını verdiğimiz; sitenize dışarıdan yapılan bağlantılardır. Bunların sayısından çok hangi siteden ne şekilde yapıldığı önemlidir. Birçok çöp diye tabir edebileceğimiz siteden backlink almak yerine sabırlı davranıp gerçekten otoritemizi arttıracak doğal ve kaliteli backlink sahibi olmaya çalışmalıyız.

Bir diğer unsur ise domain ( Alan adı ) yaşımız. Sitenizin geçmişinin, yani yaşının otorite üzerinde birebir etkisi bulunmaktadır. ( Aktif olarak kullanılan alan adlarından bahsediyoruz. ) Yaşlı bir site yeni bir siteye göre ( Google’a göre 6 aylık bir site ile yeni kurulan sitenin hiçbir farkı yoktur ) çok daha otoriterdir.

İlgi, Alaka Düzeyi

Arama motorları web sitelerinin otoritelerini belirlerken kullanılan ikinci en önemli etken ise alaka düzeyidir.

Arama motorları bunu yaparken çeşitli algoritmalar kullanırlar. Sitemizi kategorize edip dizinlerine kayıt ederken ilk baktıkları kesinlikle içeriktir. O nedenle aranılan konu ile ilgili özgün, güncel ve yeterli bilgi verebilecek kadar uzun içerikler her zaman arama yapanlar tarafından tercih edilir. Doğal olarak arama motorları açısından da.

Arama motorları gerçekten gün geçtikçe kendilerini daha da geliştirmektedirler. ‘Bunu mu demek istediniz’ noktasından şu an çok daha ileri aşamadalar. Amaçları insan gibi düşünmek olduğundan gün geçtikçe yapay zekâ ile daha da güçlendirilen bu arama motorları SEO alanını da kesinlikle etkilemektedir.

Sanırım Seo Nedir Nasıl Yapılır?  sorunuz gittikçe cevabını buluyor.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Teorisi?


Kısaca uzun kuyruklu anahtar kelime teorisini şöyle özetleyebiliriz; arama sonuçlarında yer alabilmek için çok daha kolay olan yolu seçmek. Bu ne demek açıklayalım.

Yoğun olarak aranılan tek kelimelik anahtar kelimelerde rekabet ilk başlarda gerçekten çok zordur. Üstelik gerçek anlamda ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin belki de yakınından bile geçememeniz muhtemel. Reklam giderlerini hiç hesaba katmadım üstelik.

İşte bu nedenle, ne aradığını daha iyi bilen ve doğrudan hedef kitleniz olabilecek kişiler için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri baz almanız çok daha mantıklı bir yol. Bu sayede hem yukarıdaki yoğun rekabetten kaçıp kurtulacaksınız hem de gerçek hedef kitlenize çok daha yakınlaşmış olacaksınız. İsterseniz ne demek istediğimi gelin bir örnekle açıklayalım.

Ne aradığını daha iyi bilen ve doğrudan hedef kitleniz olabilecek kişiler için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri baz almanız çok daha mantıklı bir yol. Bu sayede hem yukarıdaki yoğun rekabetten kaçıp kurtulacaksınız hem de gerçek hedef kitlenize çok daha yakınlaşmış olacaksınız.

Latent Semantik İndeksleme

Çoğunlukla okul öğrencileri için forma üreten bir işletme olduğunuzu varsayalım. İlk reklam çalışmanızda forma kelimesini baz alın. Şimdi benimle birlikte herhangi bir arama motoruna ‘forma’ kelimesini yazıp sonuçlarına bakın. Benim karşıma gelen Yaklaşık 1.470.000.000 sonuç. Şimdi de ‘okul forması’ kelimesini deneyin. Yaklaşık 476.000.000 sonuç bulundu. Devam edelim ve ‘lise okul forması’ kelimesini deneyelim; Yaklaşık 11.300.000 sonuç bulundu. Son adımda, örneğin yaşadığım ilçe olan Eyüp için ‘ Eyüp ilçesi lise okul forması’ kelimesini aratalım; Yaklaşık 110.000 sonuç bulundu.

Her ne kadar ilk etapta arama hacmi düşük ve uzun bir kelime ile yer almaya çalışmak mantıksız gibi gelse de şunu düşünün. Forma yazarak bu kadar sonuç içerisinde gerçekten kaç tane Eyüp ilçesinde okuyan ve forma almak isteyen öğrenciye ulaşabilirsiniz? ( Zaten reklam olmadan bu kelimede ilk sayfaya gelebilmeniz çok ama çok zor. Reklam giderlerini tahmin bile etmek istemezsiniz. ) Sanırım ne demek istediğimi bu örnekle anlatabildim.

Seo Nedir? sorusunun elbette bir çok cevabı olsa da bir çoğu burada anlattığım temel bilgiler üzerine kuruludur.

Seo Stratejisini Nasıl Uygulayacağız?


Seo Nedir Nasıl Yapılır sorusunun can alısı kısmı burası. SEO stratejini iki ana eksende uygulayacağız. İlki On-Page SEO ( Sayfa İçi Seo ). İkincisi ise Off-Page SEO. ( Sayfa Dışı Seo )

Sayfa İçi SEO; kendi sitenizde gerçekleştirebileceğiniz tüm önlemleri ifade eder. Bunlar; arama motorlarının web sitenizi bulmasını, dizine eklemesini ve içeriğinizi anlayarak sınıflandırmasını kolaylaştırır. Sayfa dışı SEO ise daha ziyade link inşası, blog çalışmaları, sosyal medya varlığının oluşturulması ve marka bilinirliği üzerine kuruludur.  ( Arzu edenler Sosyal Medya Nedir adlı yazıma göz atabilirler. )

Sanırım yazımızın bu noktasına kadar seo nedir ne işe yarar sorunuza cevap verebilmişimdir. Şimdi Seo Nedir konumuza biraz daha detaylarına inerek devam ederim.

Seo Nasıl Yapılır


Sayfa İçi Seo (On Page Seo)


Web Sitemizin Kaydedilmesi ( Indexing )


Robots.txt Dosyası

Web sitenizin SERP sıralamalarında görülebilmesi için öncelikle ‘Bot’ lar tarafından sitenizin dizinlerine eklenmiş olması lazım. ( Index işlemi ) Peki bu işlemi ‘bot’lara yardım ederek kolaylaştırsak? Bu sayede belirli yönlendirmeler ile bazı istemediğimiz sayfaların dizinlere eklenmesini önleyebiliriz. ( Kullanıcı girişi ya da ödeme sayfaları vs. )

Bu işlemi çok küçük ama etkili bir dosya ile yapabiliriz; robots.txt dosyası.

Bu dosyayı arama motorlarının ‘bot’larına hangi dizinleri takip etmesi ve etmemesi gerektiğini açıklamak için kullanırız. Bu küçük metin formatında olan dosya, arama motoru ‘bot’larının web sitesine geldiğinde ilk ziyaret ettiği yerdir. Öncelikle bu dosyayı tarar ve verdiğiniz talimatlara göre devam ederler.

Örnek/genel bir robots.txt dosyası şu şekildedir;

User-agent: *

Robots.txt

Herhangi bir not defterinde bunu yazıp robots ismi ve txt uzantısı ile kaydederek en üst dizinimize ekliyoruz. Görünmesi gereken yer şu şekilde olacak;  http://www.siteisminiz.com/robots.txt

Bu dosya ve içindeki komut ile ‘bot’lara tüm web sitesinde istedikleri dizini tarayabileceklerini söylemiş oluyoruz. Peki ya istemediğimiz dizinleri taramamaları için ne yapmamız gerekir?

User-agent: * (all bots) 

Disallow: /kullanicigirisi 

Disallow: /odemeler

Prensip olarak bu ‘bot’ları kısıtlamadan, web sitenizi herhangi bir kullanıcı gibi görüp dizinlerine eklemelerine izin vermelisiniz. Bu da bilgi olarak bir kenarda dursun. Robots.txt dosyası oluşturmak için Google’daki şu yazıdan yardım alabilirsiniz.

XML Site Haritası

Web sitenizin arama motoru ‘bot’ları tarafından dizinlerine eklenebilmesi için kullanabileceğiniz başka bir öğe de XML site haritasıdır. Bu dosya kısaca; web sitenizin tüm önemli URL’lerinin arama motorları tarafından okunabilir bir listesidir. Bu listeyi ister Google Search Console’da ya da farklı servislerde oluşturabilirsiniz. ( Örneğin bu adresten ) XML site haritası, Google’a tüm web sitenizin URL’lerine bir referans verir.

Seo Dostu Url Yapısı


URL’lerinizin yapısı, arama motorlarının web sitenizin içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. URL’yi içeriğin ne olduğunu özetleyen bir tanım içerecek şekilde kullanmanız gerekir. Bunlara “Konuşan URL’ler” de diyebiliriz. Seo dostu Url yapısı için birkaç ipucu vermem gerekirse;

 • Konuşan URL’leri kullanın. Bu şekilde kullanıcılar, açılış sayfasından sonra onları bekleyen içerikten haberdar olur.
 • Gereksiz dizin seviyelerinden kaçının. Bu, web sitenizin hem kullanıcılar hem de ‘bot’lar tarafından basit ve anlaşılır olmasını sağlayacaktır.
 • URL’de özel karakterlerden kaçının. Bu şekilde içeriğiniz arama motorları tarafından taranmasını kolaylaştırırsınız. ( Örneğin alt tire yerine orta tire kullanın )
URL’lerinizin yapısı, arama motorlarının web sitenizin içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. URL’yi içeriğin ne olduğunu özetleyen bir tanım içerecek şekilde kullanmanız gerekir. Bunlara “Konuşan URL’ler” de diyebiliriz.

Fotoğraflar


Web sitenizi ziyaret edenleri en çok kaçıracak hususların başında metin dolu bir sayfa gelir. İnanın kimse böyle bir yazıyı ( Çok özel bir konu ve yazı değil ise ) okumak istemez. Görüntüler; metni parçalara ayırmanın ve arama motorlarıyla iletişim kurmanın çok güzel bir yoludur.

Web sitenize eklediğiniz her resmin otomatik olarak bir dosya adı olur. Burada kullanacağınız isme çok önem vermelisiniz çünkü arama motorlarının gözleri yoktur. Sadece kodları okuduklarından dolayı  ‘ayakkabı’ adındaki bir fotoğrafın aslında ‘ kırmızı tenis ayakkabısı’ olduğunu anlayamaz. Bu nedenle dosya ismini ‘kirmizitenisayakkabisi.jpg’ olarak kaydetmeniz çok daha doğru bir yöntem olacaktır.

Web sitenize eklediğiniz her resmin otomatik olarak bir dosya adı olur. Burada kullanacağınız isme çok önem vermelisiniz çünkü arama motorlarının gözleri yoktur. 

Arama motorları web sayfasındaki kodları taradığından, resmin içeriğini en iyi tanımlayan dosya adlarını kullanmalısınız. Örneğin;  ‘kirmizitenisayakkabisi.jpg’, “ pic12345.jpg ”den daha faydalıdır. Tüm resimlerinize alt özellik ekleyerek (“Alt” “Alternatif” anlamına gelir) arama motorlarına da yardımcı olmalısınız. Bu meta verileri, teknik sorunlar nedeniyle, olur da fotoğrafınız görüntülenemez ise, tarayıcıda alternatif olarak görüntülenen kısa bir metin parçalarıdır.

Alt özelliklerin ( Alt meta etiketleri ) başka bir amacı daha var. Web sitenizi daha erişilebilir hale getirir. Örneğin; görme engelli internet kullanıcıları için okuma programları alt etiketlerini okuyabilir.

Title ve Meta Description Etiketleri Kullanımı


Title Etiketi ( Başlık )

Herhangi bir internet tarayıcısında adres çubuğuna bir web sitesi yazdıktan sonra karşınıza gelen her sayfanın bir başlığı vardır. Bu hem arama motoru ‘bot’ları hem de okuyucular için; içeriğin ne olduğu hakkında bilgi vermede kullanılır. Mesela şu an okuduğunuz bu yazının ismine bakarsanız – Seo Nedir Nasıl Yapılır – Ücretsiz Seo Eğitimi – yazdığını görebilirsiniz. Peki, bu neden önemli ve nelere dikkat etmek lazım gelin birlikte bakalım.

SERP Sonuçlarında başlığımız mavi bir bağlantı olarak görünür ve arama yapanların ilk gördükleri kısımdır. Bu nedenle başlığınızı belirlerken çok ama çok dikkat etmeniz gerekir. İçerik ile ilgili, dikkat çekici ve okuma isteği uyandıracak bir başlık olmalı. Tabi ki içeriğinizle uyumlu olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Aksi durumda zaten sıralamalarda yer alamadığınızı görürsünüz.

Google arama motoru 70-71 karaktere kadar ( Mobilde 77-78 Karakter ) başlık etiketlerini desteklese de tüm dünyada kullanılan ortalama başlık karakteri 55-56 civarıdır.

Başlık etiketleri kullanımı için birkaç ipucu vermem gerekirse;

 • Web sitesinin ana etiketini başlık etiketinde kullanın.
 • Başlık etiketinin maksimum uzunluğunu ( 70 Karakter ) aşmadığınızdan emin olun, yoksa SERP sonuçlarında sonları kesilir.
 • Mümkünse; marka adınızı başlık etiketinde kullanın. Marka bilinilirliği için güzel bir yöntemdir.
 • Her web sayfası için birbirinden tamamen farklı bir başlık etiketi kullanın.
 • Anahtar kelimenizle başlayan başlıklar türetmeye çalışın.
 • Açıklama ( Description ) bölümü ile uyumlu bir başlık seçin ve anahtar kelimenizi her ikisinde de en başta kullanmaya çalışın.

Meta Description Etiketi ( Açıklama )

Meta Açıklama etiketi; ( Meta Description ) web sitenize girdiğiniz yazının içeriği ile ilgili olarak, kısa bir tanımını yaptığınız bölümdür. Bu bölüm; ziyaretçileriniz arama motorunda bir şey aradığı zaman SERP sonuçlarında da görülmektedir. Yukarıda anlattığımız başlık etiketinin, yani mavi koyu tonla gösterilen bölümünün hemen altında yer alır. İçerikle ilgilenenleri web sitenize çekebilmek için en az başlık kadar önemlidir. Aynı zamanda arama motorları tarafından da dikkat edilir.

Google arama motoru en fazla 175 karaktere kadar bir açıklama yazısını SERP sonuçlarında gösterir. Dünyadaki web siteleri için ortalama Meta Description Etiketi uzunluğu ise 165 karakterdir. Bu akıllıca bir davranıştır çünkü kimse yazdığı açıklamanın bazı ekran ya da durumlarda kesilmesini istemez. Google seo nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu kısmı dikkatlice okumanızı öneririm.

Serp Sonuçları

Meta Açıklama Etiketi kullanımı için birkaç ipucu vermem gerekirse;

 • Meta açıklamanızı harekete geçirici bir mesajla sonlandırın.
 • 175 karakter uzunluğunu aşmayın yoksa SERP sonuçlarında metninizin sonu kesilir.
 • Her web sayfası için birbirinden tamamen farklı Meta Açıklama etiketi kullanın.
 • Başlık ( Title ) bölümü ile uyumlu bir yazı seçin ve anahtar kelimenizi her ikisinde de en başta kullanmaya çalışın.

Serp Sonucu

Google seo nasıl yapılır sorunuza bu iki madde bile şimdilik yeterli olacaktır. Başlığın ve açıklamanın web sitenize gelen yeni bir ziyaretçinin SERP sonuçlarında gördüğü ilk unsurlar olduğunu unutmayın!

Site İçi Linkleme ( Internal Links )


Makalemizin önceki bölümlerinde Dış Linklemeden – External Links ( Backlink kısmında ) bahsetmiştik. Şimdi üzerinde duracağımız konu ise Site İçi Linkleme – Internal Links.

Bir konu hakkında yazarken, eğer yine web sitenizde bulunan bir içerik ile ilgili bölüm varsa kesinlikle bu yönlendirmeyi yapın. Bunun birden çok artısı olacaktır. ( Çıplak Link vermek yerine Çapa Link kullanmanızı tavsiye ederim )

Site İçi Linkleme ( Internal Links ) ile öncelikle arama motorlarına konu hakkında çok daha fazla detayın web sitenizde olduğunu anlatırsınız. Dış Linkleme kadar olmasa bile İç Link kullanımı Seo açısından olumlu etki doğurur. Okuyucular web sitenizde çok daha fazla vakit geçirir. Böylece sitede kalma süreniz artar.

Bunlar gibi birden çok sebepten dolayı Site İçi Linklemeyi kesinlikle kullanmanızı öneririm.

Not: Bir hedef sayfayı bağlamak için her zaman aynı anahtar kelimeyi kullanmanızı öneririm. Bu; arama motorlarının bu sayfayı daha iyi tanımasına yardımcı olur.

Performans


SERP sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyen bir başka önemli faktör de web sitenizin teknik performansıdır. Peki neden?

Arama motorları web sitenizin teknik detayları ile çok yakından ilgilidir. Hatta sıralamayı belirleyen en önemli etkilerin başında SİTE HIZINIZ gelmektedir. Bu çok ama çok önemli bir husustur. Çünkü tüm arama motorları; arama yapan kullanıcılarına en alakalı, en doğru ve güvenilir sonucu EN HIZLI şekilde sunmak ister. Takdir edersiniz ki hiç kimse açılması uzun süren bir siteyi beklemez. Hele ki günümüz artık hız dünyası olmuş iken kullanıcılardan bunu beklemek mümkün değil.

Bunun yanında özellikle web sitenizin barındığı sunucunun kesintisiz ve hızlı bir şekilde ulaşır olup olmaması, güvenliği gibi konular da SERP sonuçlarındaki sıralamanıza etki eden faktörlerdendir.

Daha iyi bir performans için kısaca şu ipuçlarını verebilirim;

 • Büyük görüntü ve ses dosyalarından kaçının. Web sitenizin hızlı bir şekilde görüntülenmesini engeller.
 • JavaScript ve CSS gibi öğeleri küçültüp sıkıştırın. Web sitenizin ilk yüklenme sırasında hızlı davranabilmesi için eğer birden Js ya da Css dosyanız varsa bunları birleştirmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Kaynak kodunda gereksiz yorumlardan ve boşluklardan kaçının. Siz yazarken her ne kadar boşlukları ve yorumları atlasanız da web tarayıcıları atlamaz.
Arama motorları web sitenizin teknik detayları ile çok yakından ilgilidir. Hatta sıralamayı belirleyen en önemli etkilerin başında SİTE HIZINIZ gelmektedir. Bu çok ama çok önemli bir husustur. Çünkü tüm arama motorları; arama yapan kullanıcılarına en alakalı, en doğru ve güvenilir sonucu EN HIZLI şekilde sunmak ister.

Mobil Uyumluluk


İnternet kullanımı gün geçtikçe masaüstü cihazlardan mobil cihazlara doğru büyüyor. Bunun sonucunda artık insanlar kişisel bilgisayarları yerine cep telefonları ve tabletlerini kullanır oldu. Bu da ister istemez tüm internet dünyasını etkiledi. Doğal olarak SEO da bu etkileşimden kendine düşen payı aldı. Artık web sitelerinin mobil uyumluluğu ( Responsive – Duyarlı Tasarım ) bir tercihten ziyade bir zorunluluk.

Google 2015 yılından bu yana mobil uyumluluğu bir sıralama faktörü olarak ele aldığını duyurmuştu. Son yapılan açıklamalarla önümüzdeki yıllarda mobil uyumluluğun öneminin çok daha fazla artacağı kesinlenmiş durumda. Zaten günümüzde web üzerinde yapılan aramaların yaklaşık yarısının mobil cihazlardan yapıldığını hatırlatırsak sanırım yeterli olacaktır.

Mobil optimizasyon için ilk aklıma gelen ipuçları şunlar;

 • Kesinlikle ‘Responsive – Duyarlı tasarım’ kullanın. Responsive tasarım sayesinde; web siteniz, herhangi bir ekran boyutuna göre kendisini yeniden ayarlar. ( Örneğin bölümlerinizi px olarak değil de % birimi kullanarak belirleyin. )
 • Görüntü dosyalarının ve diğer grafiklerin çok büyük olmadığından emin olun. Bu; web sitenizin yükleme süresini mobil kullanıcılar için gereksiz yere artmasını önler.
 • Mobil kullanıcıların web sitenizle dokunmatik ekranlar kullanacağını unutmayın. Bu yüzden düğmeler birbirine çok yakın olmamalıdır. Dokunmatik olarak rahatlıkla kullanılabilecek bir ara yüz tasarladığınızdan emin olun.


Sayfa Dışı Seo (Off Page Seo)


Sayfa Dışı SEO ( Off Page Seo ) ile web sitenizin otoritesini ve bilinilirliğini arttırabilirsiniz. Her ne kadar farklı yöntemler olsa da temelde dış bağlantılar ( Backlink ) kullanılır. Sayfa dışı SEO; uzun vadede kaliteli Backlink’lerin oluşturulmasını sağlayan işlemleri içerir. Buna “Link İnşası” denir.

Nicel Faktörler


Teoride; sitenizin alan adı otoritesinin ( Domain Authority D.A. ) yükselmesi, sayfanıza gelen bağlantıların çokluğu ile ( Backlink adedinin fazla olması ) birebir ilişkilidir. Ancak geçmişte; backlink miktarı, web yöneticilerinin bağlantı oluşturmayı manipüle etmesi ile son buldu. Bu günlerde; bağlantı sayısı artık, internet çağının ilk zamanlarındaki gibi yoğun bir şekilde etki etmiyor. Google artık; değeri düşük sitelerden alınan bağlantıları, bazı dizin bağlantılarını ve toplu olarak oluşturulan blog bağlantılarını spam olarak sınıflandırıyor.

Bu yöntemleri kullanan siteler; ya sıralama kaybeder ya da arama motoru tarafından dizine eklenmeyerek cezaya çarptırılır. Google’ın kendisi; çok sayıda bağlantının yalnızca kullanıcılar için eklenen değere sahip benzersiz içerik tarafından oluşturulmasını önerir. Arama motorunun gözünde bağlantılar yapay olarak yaratılmamalıdırlar.

Nitel Faktörler


Arama motorları Backlink’lerin kalitesini değerlendirir. Bunu yaparken göz attıkları bazı bilgiler şu şekildedir;

 • Alaka düzeyi – Google bir Backlink’in hedef sayfanın konusuyla eşleşip eşleşmediğini çok hızlı bir şekilde anlar. Bu nedenle; backlink verilen içeriğin konusu her zaman yönlendirilen sayfa ile ilgili olmalıdır.
 • Bağlantı metni – Bağlantı metni hedef sayfaya ait olmalı ve tabii ki potansiyel içeriğe işaret etmelidir.
 • Bağlantı konumu – Google backlink yerinin bağlantı sayfasına yerleştirildiği yeri tam olarak değerlendirir. Eski inanışların aksine, içerikten gelen linkler artık footer alanından veya site navigasyonundan gelen linklerden daha değerli görünüyor.
 • Dofollow veya Nofollow Backlink – Web sitesi sahipleri; çıkan her bağlantıya “follow” veya “nofollow” özelliklerini atayabilir. Bu; arama motoru botlarına verilen Backlink’e kefil olup olmadıklarını söyler. Google, reklam bağlantılarına ‘nofollow’ etiketi verilmesini önerir. Bu bağlantıların sıralamaya dâhil edilmemesini sağlar.

Not: Backlink satın alarak veya kasten link paylaşarak web sitenizin otoritesini arttırmaya çalışmayın. Google, yeni geliştirdiği yapay zeka yardımı ile bu tür manipülatif ölçümleri tespit etmede çok başarılı. Bu; zaman içerisinde sıralamalarda ağır bir şekilde düşme riskiyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Yarattığınız zaman ve paranın çoğunu yok edebilir.

Sosyal Medyayı Kullanma


Sosyal ağlar, web kullanımında önemli bir rol oynamaktadır. Dünya çapında milyarlarca kişi tarafından kullanılıyor ve her geçen gün de artıyor. Kendi rakamlarına göre sadece Facebook’un 2,1 milyar aktif kullanıcısı var.

Facebook’un yanı sıra; Twitter, Tumblr, Instagram, Snapchat ve Pinterest gibi diğer önemli sosyal ağlar da var. LinkedIn ve XING gibi profesyonel amaçlar için sosyal ağlarla birlikte tüm sosyal medya kanalları ile içeriğinizin dağıtılması ve web sitenize backlink almada önemli bir rol oynar.

Arama motorları, sosyal ağlardan gelen bağlantıların oluşturduğu trafiği de dikkate alır. Sosyal sinyallerin, bir web sitesinin sıralamasını, en azından arama sorguları güncel bir şeyle ilişkilendirdiğinde etkileyebileceği varsayılmaktadır.

Sosyal medya kanallarını sadece potansiyel yeni müşteriler kazanmak için değil, marka bilinirliğini oluşturmak için de kullanmalısınız. Sosyal ağlarda bir marka varlığına sahip olmanın SEO avantajlarını da asla göz ardı etmemelisiniz.

Sosyal ağları kullanırken; bu kanalları korumanız ve düzenli olarak yeni içerikle beslemeniz gerektiğini de unutmayın.

Konuk Yazarlık


Konuk yazarlık öncelikle marka bilinirliğinizi arttırmak için çok kullanışlı bir yoldur. Bu sayede birebir potansiyel müşterilerinize/okurlarınıza ulaşabileceğiniz platformlarda yazılarınız yayınlanmış olur.

Ayrıca çok değerli bir backlink almış olursunuz. Hem kendi alanınızda ve içeriklerinizle ilgili bir yerden hem de doğal yollardan.

Böyle bir yazı ile sadece backlink almış olmakla da kalmayacaksınız. Aynı zamanda alanınızda isminizin/markanızın otoriter değerini de arttırmış olacaksınız.

Blog Yayınlamak


Bloglar son 10 yılda önemli ölçüde gelişti. Birçok şirket zaten kendi bloglarını kullanıyor ve kendi alanları ile ilgili, şirket haberleri hakkında makaleler yayınlıyor. Bazen kullanıcı yorumlarını da barındıran içerikler oluştururlar. Bu hem marka imajı ve bilinirliği için fayda sağlar hem de yazıların barındırıldığı platformdan kaliteli backlink almış olur. ( Hemen şimdi Blog Nasıl Açılır adlı yazımı okuyarak profesyonel bir blog açabilirsiniz )

Seo Nedir Nasıl Yapılır yazımda elimden geldiğince sizlere konu ile ilgili temel bilgileri vermeye çalıştım. İlerleyen günlerde Seo bölümümüzde çok daha detaylı ve pratik bilgilerin yer aldığı makalelerim sizlerle olacak.


Tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


Seo Nedir?
Okur Puanı (100%)

Etiketler

2 Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Seo yla ilgili kafamda oluşan tüm soru işaretleri gitti detaylı sağlam bir yazı olmuş. Benim yanlış bildiğim birsürü şey varmış mesala çok teşekkürederim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün