Web Dünyası

Hosting Ve Domain Nedir?

Hosting Ve Domain Nedir? Nasıl Alınır?

Hosting Ve Domain Nedir?
5 (100%) 16 votes


Hosting Ve Domain Nedir?


Hosting Ve Domain Nedir konusunu elimden geldiğince sade ve kısa olarak anlatmaya çalışacağım bu makalede Hosting Ve Domain Nedir? Hosting ne işe yarar? Domain ne işe yarar? gibi soruların cevabını detaylı olarak bulacaksınız.

Genel olarak değineceğimiz konular şu şekilde olacak;

  • Hosting Ve Domain Nedir – Domain ( Alan Adı ) Kavramı
  • Hosting Ve Domain Nedir – Domain Sorgulama Nasıl Yapılır
  • Hosting Ve Domain Nedir – Hosting ( Barındırma ) Kavramı
  • Hosting Ve Domain Nedir – Hosting ve Domain Nasıl Alınır
  • Hosting Ve Domain Nedir – Web Hosting Nedir
  • Hosting Ve Domain Nedir – Reseller Hosting Nedir
  • Hosting Ve Domain Nedir – Linux ve Windows Hosting


Domain ( Alan Adı ) Kavramı

Hosting Ve Domain Nedir konusuna öncelikle domain kavramı ile başlamayı daha uygun gördüm. Domain (Alan adı) internet üzerinde tescil işlemi olarak da adlandırabilir.

Domain Nedir Kısaca söylemek gerekirse; her bir web sitesinin web aleminde var olabilmesi için bir IP (Internet Protokol ) adresi ( 11.11.111.11 gibi ) olmak zorundadır. Takdir edersiniz ki sitemizi ziyaret etmek isteyenlere böyle bir numara yerine bir isim vermenin daha kolay ve akılda kalıcı olacağı aşikâr.

Web siteleri DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve ip adresleri üzerinden yayın yapar.

Domain nedir ne işe yarar? Kısaca sizin web dünyasındaki kimliğiniz ( IP ) diyebiliriz. İnternette yer almak istediğiniz takdirde ilk olarak alan adınızı (domain) satın almanız gerekir.

Aslına bakarsanız tam olarak bir satın alma diyemeyiz çünkü aslında bahsi geçen alan adını sadece kiralayabiliyorsunuz. Bunu 1 yıldan 10 yıla kadar yapabiliyorsunuz ve Google’ın 3 yıl ve daha üzeri kiralanan alan adlarını biraz daha ciddiye aldığı hakkında bilgiler de mevcut. Domain Nedir Kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.

Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

Uluslarlarası domainler:

Bu domainler ABD’den ICAAN ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ) konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainlerde istediğiniz alan adını sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar;

.com = Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de ” commercial” anlamına gelmektedir.
.net= İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.
.org = Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
.biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen “business” kelimesinden kısaltılmıştır.
.info = Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.pro = Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.name = Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede “nickler” kelimesinden üretilmiştir.
.edu = Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.gov = Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.

2014 yılı itibari ile domain uzantılarında alışılmış domain uzantıları dışında yeni uzantılarda kabul edilmiştir. Bunlardan da bazıları;

.xyz .club .online .life .today .shop .store .solutions .world .live gibi…

Coğrafi veya yerli domainler:

Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir. Burada ilk başvuran alırdan ziyade şirket ya da kurumun belgelendirme ve onay süreçleri devreye girer.

Şimdi Domain nedir ne işe yarar? artık anladığımıza göre makalemizin Hosting Nedir kısmına geçebiliriz.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain Sorgulama da Hosting Ve Domain Nedir konusunda çok merak edilen başlıklardandır.

Bir web sitesi kurmak için yapılacak ilk adım şüphesiz Domain Sorgulama işlemi yani Alan Adı Sorgulama aşamasıdır. Bu işlemle almayı düşündüğünüz domain ( alan adı ) boşta mı değil mi öğrenmiş olacaksınız.
Domain Sorgulama sonrasında hizmet alacağınız firmayı seçerken bazı hususları da göz önüne almanızı öneririm. Mesela; kolay domain yönetimi, yenileme ücretleri, transfer kilidi seçeneği vs.

Domain Sorgulama – İsim Tescil işleminde dikkat edilmesi gereken ya da büyük ihtimal aklınıza gelebileceğini düşündüğüm sorular şunlar:

Alan adım müsait mi?

Bilmenin tek bir yolu var! Arama kutusuna istediğiniz alan adını girmeniz ve ara düğmesine tıklamanız yeterlidir. Alan adı arama araçları, almak istediğiniz alan adının abcde.com veya başka uzantılarının ve varyasyonların mevcut olup olmadığını size bildirecektir.

Bir alan adını nasıl seçmeliyim?

Adınızı kısa tutmaya çalışın (üç kelimeden az) ve hatırlanması kolay olsun. Mümkünse, işletme adınızla aynı olan bir alanı kaydedin veya SEO için alakalı anahtar kelimeler ekleyin. Alan adınızdaki harfleri, sayıları ve tireleri kullanabilirsiniz, ancak başka özel karakterler kullanamazsınız. ( Seo hakkında detaylı bilgi için Seo Nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz )

Alan Adı Gizlilik Koruması buna değer mi?

Tüm alan adı sahipleri için kişisel iletişim bilgileri, genel WHOIS dizininde çevrimiçi olarak mevcuttur. Domain Gizlilik Koruması’na girerek kimliğinizi gizli tutun. Kişisel iletişim bilgilerinizi herkese açık olarak görüntüleyerek, sizi spam ve kimlik hırsızlığından korur.

Neden bir alan adına ihtiyacım var?

Web sitenizi başlatmanın ilk adımı, alan adınızı kaydetmektir. Alan adınızı web siteniz için bir sokak adresi olarak düşünün. Bir alan adı olmadan, müşterileriniz web sitenizi ziyaret edemez. Kimse 123.456.78.9.10 gibi bir adres araması ile sitenize gelmek istemez. Web sitenize profesyonel bir görünüm kazandırmak ve çevrimiçi markanızı oluşturmak için kendi alan adınızı alın!

Hangi alan adı uzantıları mevcut?

Bazı örnek alan adı uzantıları şunlardır: .com, .club, .co, .space, .us, .web site, .org, .net, .me, .biz, .info, .host, .online, .site ve. tech.

İsim Tescil işlemini de bu şekilde öğrenmiş olduk.

Hosting ( Barındırma ) Kavramı

Hosting Ve Domain Nedir konusunda ikinci başlığımız Hosting Nedir olacak.

Web sitesini hazırladınız, tüm dosyalar, resimler, programlar hazır fakat bunu nerede yayınlayacağız? İşte bu noktada hosting ihtiyacımız ortaya çıkar. Takdir edersiniz ki web sitesi 7/24 yayında olmalı her zaman tüm altyapı ve arka plan programları ile çalışır durumda kalmalı. Yani bir Hosting Hizmeti alma zamanınız geldi demektir. Siteniz için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana Hosting denir.

Hosting Nedir?

Hosting nedir ne işe yarar? Hosting; bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu adlı makineler üzerinden gerçekleşir ve günün her saati tüm altyapısı ile sitenizin ve sitenizde çalışan programların çalışır olarak hizmet vermesini sağlar. Sunucular devamlı olarak açık ve internete bağlıdır.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda devamlı olarak sistem mühendisi, jeneratör, klima, yüksek hızda internet vardır. Ayrıca maillerde yine bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır.
Hosting hizmeti domainin ( Alan Adı) DNS ( Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü ( Internet Protokol ) ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır. İşte Hosting Hizmeti sizlere bu imkanları sunacaktır.

Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve aylık ya da yıllık olarak yer kiralama hizmeti sunmaktadır. Hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

Hosting Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

– Hız (Sitenizin açılma hızı)
– Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
– Desteklediği programlar ve genel özellikler

Hız:  Genel olarak sitenizin hızlı olmasının iki kaynağı var. İlki; sitenize giren ziyaretçinin internet bağlantısı ikincisi de hosting hizmetinizin verildiği sunucu. ( Web sitesinin hızlı olmasının ayrıca kendi iç dinamikleri var ki şu an konumuz hosting olduğundan o kısmı es geçiyorum ) Eğer server’ın internet çıkış hızı düşük ya da kapasitesi üzerinde hosting hizmeti veriyor ise bunlar site hızını düşürecektir.

Verilecek Alanın Boyutu:  Web sitenizin boyutu ve mail trafiğini de göz önüne alarak bir alan boyutu seçmeniz önemli olacaktır. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği:  Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır. Buna göre de eğer web sitenizde PHP kullanacaksanız daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunan Linux Hosting paketlerini kullanmanız daha iyi olacaktır. Eğer ASP, ASP.NET gibi programlar kullanıyorsanız da Windows Hosting seçmeniz daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir sonuç verecektir.

Bunların dışında da hizmet vermeyi düşündüğünüz coğrafi bölgeye göre de seçim yapmanız avantajlı olacaktır. Eğer Amerikan pazarına yönelik bir site düşünüyorsanız sunucularını Amerika’da barındıran bir hosting hizmeti almanız takdir edersiniz ki çok daha faydalı olacaktır.

Son olarak hosting hizmetlerini de satın almadığımızı ve sunucularda bize ayrılan alanları sadece kiraladığımızı unutmamak gerek.

Hosting ve Domain Nasıl Alınır

Hosting ve Domain Nasıl Alınır konusunu fotoğraflı olarak anlatacağım.  Öncesinde alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç husus var onları belirtmek isterim.

– Alan adı belirlerken Türkçe karakterler kullanmayın! ( ö, ç, ş, ü, ğ, ı gibi ) Sadece İngiliz alfabesinde bulunan
karakterleri kullanın. Aksi halde siteniz açılmaz.
– Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçmeye çalışın.
– Telaffuzu kolay, anlaşılır bir alan adı seçin.
– Rakam içeren, art arda gelen ünlü harfleri olan, akılda karmaşa yaratan alan adı seçimlerinden uzak durun.

İlk olarak Natro.com adresine gidelim. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Tüm işlemlerden önce üyelik kaydımızı oluşturuyoruz ve onay mailinden sonra hesabımıza giriş yapıyoruz.

İşe öncelikle evimizin adresini belirlemekle başlıyoruz.

Domain Satın Alma

Öncelikle sizlere tavsiyem Domain Satın Alma işlemi için acele etmemeniz. Bir çok nedenden dolayı bu aşamaya ( Domain Alma ) gelmeden önce planlamanız gerekenler var. Bunlara değineceğim.

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 1

Görmüş olduğunuz alandan almayı düşündüğümüz alan adının durumunu sorguluyoruz

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 2

Mesela diyelim ki yemeksepeti adını almak istiyoruz. İşaretli yerden aramamızı yapıyoruz

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 3Tabi ki bu alan adının alındığını öğreniyoruz 🙂

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 4Bu kez şansımızı başka bir alan adı olan blogaciyorum’ da deniyoruz

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 5 Görüyoruz ki bu alan adı boşta – Üstelik .com olarak

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 6

Hemen sepete ekle diyoruz ve devam ediyoruz

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 7Yine sepetten devam et diyoruz

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 8

Ve alan adının bize maliyeti göründü

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 9
Devam ederek satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz

 

İşte Domain Satın Alma işlemi bu kadar kolay. Yani adresimiz artık belli oldu. Peki ya bu adrese nasıl bir ev alacağız? İşte şimdi de hosting alımına bir göz atarak Blog Nasıl Açılır bölümümüze devam edelim.

Hosting Satın Alma

 

Hosting Satın Alma işlemi de en az Domain Almak kadar kolaydır.

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 10

Öncelikle Web Hosting seçeneğine tıklıyoruz


Hosting ve Domain Nasıl Alınır 11

Buradan ihtiyacımıza uygun olan paket türünü seçiyoruz

 


Hosting ve Domain Nasıl Alınır 12Süre seçimimizi yapıyoruz. Kiralama süremiz uzadıkça fiyat düşse de ilk başlayan arkadaşlara en ucuz paketten başlamalarını öneriyorum her zaman için. İstediğiniz zaman bir üst pakete geçebildiğinizi unutmayın. Nasıl bir hosting paketi sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor sorusunun cevabını kendiniz öğrenene kadar fazla maliyetli tutmamayı öneririm. Hosting Fiyatları çok çeşitli koşullara göre aynı gün içinde dahi değişebilmektedir. Aklınızda olsun. Bu nedenle Hosting Fiyatları hakkında araçtırma yapmadan aceleci davranmanızı önermem.

 

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 13WordPress kuracağımız için tabi ki Linux Hosting seçimini yapıyoruz 

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 14Buradan sonra satın alma kısmına geçebilirsiniz

 

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 15


Blog Nasıl Açılır yazımızda Hosting ve Domain Nasıl Alınır konusunu da tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi almış olduğumuz domain ve hosting ile blog yazılımını yükleme bölümüne geçebiliriz.

Web Hosting Nedir?

Hosting Ve Domain Nedir konumuza şimdi de Web Hosting Nedir konusu ile devam ediyoruz.

Web hosting Nedir? – Web Hosting ; Web sitenizin tüm dosyalarının bulunduğu yerdir. Aslında web sitenizin yaşadığı ev gibidir.

Şöyle düşünebilirsiniz; alan adınız evinizin adresiydi, o zaman hosting, adresi işaret eden gerçek ev. İnternetteki tüm web siteleri, hostinge ihtiyaç duyar.

Birisi alan adınızı bir tarayıcıya girdiğinde, alan adı hosting şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcı tarayıcılarına geri gönderir.
Hosting şirketleri web sitelerini depolama ve sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Müşterilerine farklı türde hosting planları sunar. Siz doğru ihtiyacı belirledikten sonra bunlardan birinden bir seçim yapabilirsiniz.

Reseller Hosting Nedir?

Hosting Ve Domain Nedir konumuza çok sorulan Reseller Hosting başlığı ile devam ediyoruz.

Reseller Hosting Nedir?

Reseller Hosting basitçe söylemek gerekirse; bir hosting firmasından sunucu kiralayarak sanki kendiniz, bizzat bir web hosting firmasıymış gibi müşterilerinize hosting paketleri satmaktır diyebiliriz. Bu, kendi web barındırma şirketlerine başlamak isteyen girişimciler veya markalarına ek hizmetler eklemek isteyen mevcut web geliştiricileri ve tasarımcıları için mantıklı bir yoldur.

Bayi hosting nasıl çalışır?

Bir Reseller hosting işini kurmak için gereken adımlar şunlardır:

1.Bir web hosting şirketi araştırın ve sunucunuzu kiralayın.
2.İşletmenizin hedeflerini karşılayan bir bayi paketini satın alın.
3.Yeni müşterilerinizi bulmak için hedef Pazar araştırmanızı iyi yapın.
4.Kendi markalı web hosting paketlerinizi oluşturun.
5.Fiyatınıza karar verin.
6.Müşterilerinize web hosting paketlerinizi satın ve kazanın.

Bayi barındırma için faydaları nelerdir?

Reseller hosting avantajından yararlanmak yeni veya mevcut markanıza inanılmaz avantajlar sunar. Bir satıcı olarak şunları yapacaksınız:

1.Bir hosting şirketi gibi hareket edin yani para kazanın ve web siteleri yaratın.
2.Kolayca kar edin
3.Kendi işiniz ve müşterileriniz için tasarlanan kendi web hosting planlarınızı ve paketlerinizi tasarlayın.
4.Benzersiz markanızı kullanarak müşterilerinizi web hosting hizmeti sunun.
5.Müşterileriniz için bağımsız cPanel kontrol panelleri yapın.
6.Daha düşük başlangıç başlangıç maliyetleri ile daha sonra yükselme fırsatı ile paradan tasarruf edin.

Nasıl bir girişimci olabilirim ve bununla para kazanabilirim?

Reseller hosting para kazanmak için tasarlanmıştır ve genellikle bir hosting işletmesine başlamak için en ucuz ve en kolay yoldur. Tek bir kontrol paneli kullanarak, bu seçenek işletmenizin yanı sıra müşterileriniz için web sitelerinin, e-postaların ve alan yönetiminin arka ucunu ayarlamanızı, yönetmenizi ve çalıştırmanızı sağlar.
Birçok müşteri bu alandaki uzmanlığa veya arkaplanına sahip olmayabilir ve hizmet için kurulum ve değişiklikler için size tamamen bağımlı olacaktır…

Ancak, herhangi bir ticari girişimde olduğu gibi, iş planınızı oluşturmalı, hedef kitlenizi tanımalı ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak için bir pazarlama stratejisi uygulamalısınız.

Bayi paketine neler dahildir?

Bayi paketlerinde bulunan yaygın özelliklerden bazıları şunlardır:

1.Disk alanı
2.Bant genişliği
3.Domain Hosting
4.Kendi web barındırma şirketinizi müşterinize bilinmeyen barındırma sağlayıcı şirket ile markalama yeteneği (“beyaz etiket” olarak da bilinir)
5.En son cPanel kontrol paneli
6.Kendi planlarınızı yönetin ve ihtiyaçlarınıza göre farklı hesaplar yapılandırın
7.E-posta, kontrol paneli, ek komut dosyaları ve izleme araçları gibi kendi istemcilerinizdeki özellikleri aktarın
8.Sağlayıcı tarafından sunulan Premium destek (genellikle 24/7)
9.Ayrıca ister linux hosting ister windows hosting kullanımı.

Hosting Bakım

Bu konuda başarılı olmak için bir hosting uzmanı olmam gerekir mi?

Hayır! Sağlayıcınız tüm arkadaki işleri ele alacaktır, böylece işinizi kurmaya odaklanabilirsiniz. Belirli sorunların ortaya çıkması durumunda en iyi teknik desteği alacağınızdan emin olmak için araştırmanızı yaparken bu şeyleri kontrol etmek iyi bir fikirdir.

En iyi barındırma sağlayıcısı nasıl seçerim?

Müşterilerinizi oluşturmadan önce kendi müşterilerinize mümkün olan en iyi web barındırma deneyimini sunabileceinizden emin olmak önemlidir. Bayi web hosting hizmetinizi ararken aklınızda bulundurmanız gereken bazı özellikler şunlardır:

1.Kolay CPanel kullanımı
2.En az 1 site oluşturucu
3.Memnuniyet garantisi
4.Özel adlar
5.Brandable istemci paneli
6.7/24/365 kusursuz destek
7.% 99,999 kesintisiz çalışma garantisi

Linux Hosting ve Windows Hosting

Hosting Ve Domain Nedir konusu söz konusu olunca en önemli seçim burada kendini gösteriyor.

Linux Hosting

Hosting Ve Domain Nedir konusunu araştıran çoğu kişinin karşısına çıkan bir konudur bu Linux hosting ve Windows hosting. Peki, tam olarak nedir? Linux hosting ve Windows hosting farkları nelerdir bu kısımda bunları ele alacağım.

Linux hosting derken; web hosting hizmetinde kullanılan sunucularda Linux işletim sistemi kullanılması diye özet olarak açıklanabilir.

Hack saldırılarına karşı sağlam bir savunma altyapı olması ve uptime oranının diğer platformlara göre daha yüksek olması günümüz kullanıcılarının gözdesi olmasının ilk nedenlerinden biridir.

Linux açık kaynak kodludur. Birçok web geliştiricisinin bu hosting türünü tercih etmesindeki nedenlerden birisi de budur. Bu nedenle güvenlik konusunda büyük bir destekçi grubu var. Tabi Linux hosting türünün yaygın olarak kullanılmasının bir sebebi de hizmet maliyetinin düşük olmasıdır. Performans konusunda da etkili bir şekilde hizmet vermektedir.

Linux hosting Php ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışmaktadır.  Yani bu da doğal olarak WordPress, Joomla ve Drupal gibi içerik yönetim sistemleri ile de performanslı çalışabilmektedir. Yine aynı zamanda MySQL, Html, Javascript, Java, Flash da çalıştırabilir.

Aslına bakarsanız Php hem Windows hem Linux sunucularda çalışabilmektedir ancak Windows sunucularda sağlıklı çalışmamaktadır. Örneğin; .htaccess dosyası çalışmaz!

Eğer Asp ile yazılmış olan bir web siteniz bulunuyorsa ve Access ( Windows ürünü ) veritabanı kullanacaksanız Windows hosting almanız mantıklı olacaktır.

Php programlama dili ile oluşturulmuş siteler için hem Windows hem de Linux hosting kullanabilirsiniz fakat Windows da .htaccess dosyası çalışmadığından ve Php ile yapılan sitelerin Linux platformunda performanslı çalışmasından dolayı Linux web hosting tercih etmenizi öneririm. Html, Flash, Javascript, Java ile yapılmış uygulamalarda ise her iki platformunda seçebilirsiniz.

Windows Hosting

Windows hosting nedir? Windows hosting derken; hosting hizmetinde kullanılan sunucularda Windows işletim sistemi kullanılması diye özet olarak açıklanabilir.

Windows hosting ASP, ASP.NET dilleri ile sorunsuz çalışmaktadır. Windows web hostinglerin çalıştırdıkları siteler genelde ASP tabanlı sitelerdir. Linux hostinglere oranla daha pahalı olan bu hosting tipi genel olarak Plesk Panel ile beraber kullanılmaktadır.

Php çalıştırma özelliği de bulunan Windows hostingler, ASP tabanlı siteleri istikrarlı ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmaktadır. Html, Javascript, Java, Flash ve ColdFusion da çalıştırma özelliğine sahiptir. Bunların yanında MS Access, MsSQL veritabanlarını da uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Hangisini seçmeliyim?

Php tabanlı bir web sitesine sahipseniz, Örneğin: WordPress, Joomla, Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinin çalıştırılmasında Linux web hosting türünü tavsiye ederim.

Çünkü Php tabanlı içerik yönetim sistemlerinde izinlerdeki karmaşıklık nedeniyle Windows hostinglerde sorun olmaktadır. Örneğin; .htaccess dosyası çalışmaz.

Eğer ASP tabanlı bir web sitesine sahipseniz yayınlamak için Windows web hosting platformunu seçmek doğru tercih olacaktır.

Maliyet kısmını da karar verirken göz ardı etmeyin derim.

Bu Hosting Ve Domain Nedir yazımızdan sonra blog açmak için WordPress Nasıl Kurulur adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Kaynak
Wpbeginner.com
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün