Web Dünyası

Front End Developer

Front End ve Back End Developer

Front End Developer
5 (100%) 4 votes

Front End Developer


Front End Developer Nedir?

Front End Nedir? – Front End Developer kavramını daha iyi anlamak için tanıma geçmeden önce bir web geliştirme süreci ( Web sitesi yapımı ) nasıl ve hangi aşamalardan geçerek yapılıyor kısaca anlatırsam çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

Web Sitesi Yapımı

1. Öncelikle müşteri ile yapılan görüşmelerden sonra talep edilen web sitesinin nasıl olması gerektiği analiz edilir. Bu bilgiler ışığında site haritası çıkarılır.

2. Bu aşamadan sonra web tasarımcı talep edilen isteklerle kullanılabilirliği ve uygulanabilirliği mümkün olan bir tasarımı çıkartıp müşterinin onayına sunar.

3. Büyük ihtimal bir kaç görüşme ve yeniden düzenlemeden sonra üzerinde anlaşmaya varılan tasarım Web Arayüz Tasarımcısına – Front End Developer – çoğu zaman .Psd ( Photoshop dosya formatı ) veya benzeri dosya türlerinde iletilir.

4. Front End Developer bu tasarımı çeşitli teknolojiler yardımı ile ( Html, Css ve Javascript ) yeniden kodlar, yani grafikleri kod kullanarak tekrar bir araya getirir. Bu işlem sırasında çoğu zaman Javascript kütüphaneleri (Jquery, Angular, React, Ember vs.) kullandığı da unutulmamalıdır.

5. Bu şekildeki statik sitemizi alan Back End Developer‘ da dinamik bir siteye dönüştürür. Veritabanı ile ilgili tüm işlemler, web siteye yönetim panelinin programlanması, ürün giriş ve çıkışın olacağı bir mekanizma programlanması vs. gibi işlemleri Back End Developer yapar.

6. Tüm bu süreçlerden sonra test süreçleri işler ve projeye göre değişen bir süre sonunda web sitesi aktif olarak hayatına başlar.

Sanırım aşağı yukarı hepimizin kafasında bir web sitesi nasıl başlar nasıl biter kısmı böylece tamamlandığına göre biz asıl konumuza dönebiliriz.

Sizinde fark ettiğiniz gibi Front End Geliştiricisi olmak ister istemez biraz tasarım biraz da yazılım kısmına en azından aşina olmayı gerektiriyor. Bu sayede vereceğiniz kararların sonrasına dair ne gibi sonuçları olabileceğini bilebiliriz. Aynı zamanda öncesinde nelerin değişmesinin daha kullanıcı odaklı bir arayüz tasarlamanıza faydası olacağını da öngörebiliriz.

Front End ve Back End Developer

 

Server Side Client Side

Front End Geliştiricisi işin ön yüzünü oluşturur. ‘Client Side’ ( İstemci tarafı ) dediğimiz bu kısım kullandığımız cihazların ‘Web browser’ aracılığı ile Server’a ulaşarak aslında bir bilgi talep etmesi olarak nitelendirebilir.  Talep karşı tarafa yani ‘ Server Side ‘ a ( Sunucu tarafı ) ulaşınca da ne istiyor isek bize onu verir.

 

Sanırım bu aşamada aslında Front End Geliştiricisinin aslında ne kadar da önemli bir role sahip olduğunu anlamışsınızdır. Çünkü bir bilgiyi talep ederken doğru bir tasarım ile ( UI/UX – Aşağıda bu iki kavrama değineceğim.) isteklerimize daha kolay ve hızlı ulaşabiliriz ki günümüzdeki bilgi akışının hızı düşünülürse sanırım bana hak vereceksiniz.

Bir Front End Developer’ın elindeki teknolojiler başlıca; Html, Css ve Javascript diyebiliriz. Özellikle Javascript kütüphaneleri elimizin altında en çok kullanacağımız araçlar olacak.

Yapacağımız tasarımları tabiki UI/UX kavramları ışığında hazırlamamız gerekmekte. UI ( User interface – Kullanıcı arayüzü ) kullanıcıların sitede rahatça dolaşmaları ve hatta kalmalarını sağlamak için basit ve kullanılabilir bir arayüz tasarlamak olarak algılayabiliriz. Takdir edersiniz ki hız günümüzde her şeydir ve kullanıcılar bir sitede kalıp kalmayacaklarına birkaç saniye içerisinde karar vermektedirler. UX ( User experience – Kullanıcı deneyimi ) ise işlemi size basit, sorunsuz ve kolay bir şekilde yaptırmak, yani iyi bir deneyim yaşatmaktır.

 

Front End Back End

Front End Developer Nasıl Olunur

Bu noktada artık Front End Geliştiricisi ne iş yapar öğrendiğimize göre son olarak ne gibi özellikleri olmasına da değinirsek yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

– Aslında neredeyse tüm tarafların ortasında yer alır; müşteri, sunucu, tasarımcı, yazılımcı vs.. Bu nedenler iletişimin güçlü olması işini kolaylaştırabilir.

– Bir çok farklı browser ve platform da web sitesinin işlevselliğine bakmalıdır ki sitenin her platformda düzgün bir şekilde göründüğünden ve fonksiyonlarının çalıştığından emin olmalı.

– SEO dostu web siteler ortaya çıkartmalıdır.

-Tasarım ve kod trendlerini her zaman takip etmeli ve güncel akımları yakalayabilmeli.

Alt ünvanları

CSS/HTML Developer

Front-end Web Developer

Front-end JavaScript Developer

Front-end Software Developer

Front-end JavaScript Application Developer

Web/Front-end user Interface Developer

Mobile/Tablet Front-end Developer

Front-end SEO Expert

Front-end Accessibility Expert

Front-end Dev. Opts

Front-end Testing/QA

Front End Developer adlı yazıma burada son veriyorum. Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün