Blog

Blogger’dan WordPress’e Geçiş

Blogger'dan Wordpress'e Geçiş - Blogger Site Taşıma

Blogger’dan WordPress’e Geçiş
5 (100%) 10 votes


Blogger’dan WordPress’e Geçiş


Blogunuzu / Web Sitenizi WordPress’e taşımak ister misiniz? Cevabınızı, özellikle son zamanlarda bana gelen sorularınızdan sanırım biliyorum. Blogger’dan WordPress’e Geçiş adlı bu makaleyi hazırlama sebebim biraz da bu soruların çoğalmasından kaynaklı diyebilirim.

Bu yazımızda, Google sıralamalarınızı kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e nasıl geçeceğinizi öğreneceksiniz. Yazının sonunda Blogger Site Taşıma işleminizi rahatça yapabilecek duruma geleceğinizi garanti ediyorum.  Hadi vakit kaybetmeden konumuza başlayalım.

Öncelikle neden Blogger’dan WordPress’e Geçiş ihtiyacının oluştuğunu anlamaya çalışalım. Neden yeni blog açanların büyük kısmı Blogger platformunu tercih ediyor?  İlerleyen süreçlerde de Blogger’dan WordPress’e geçmeyi araştırır duruma geliyor? Bunu netleştirdikten sonra yazıya devam etmek isterim.

Blog yazmaya yeni başlayanların çoğunun Blogger platformu tercih etmelerinin en büyük nedeni sanırım bilinirlilik ve kolaylık. Gerçekten ismi Blogger olan bir platformun Blog açmak için doğru bir yer olduğunu düşünmek ilk bakışta son derece mantıklı geliyor. Google gibi bir firmanın arkasında olması da tercih sebeplerinden biri olabilir. Yazı yazmak için sadece birkaç kısa ayar gerektirmesi de artılarından. Peki ya sonra ne oluyor da insanlar Blogger’ı WordPress’e taşımak istiyor? Kısaca bu konuya değinelim.

Neden Blogger’dan WordPress’e Geçiş

Blogger; Google tarafından oluşturulmuş popüler ve bir o kadar da eski bir platformdur. Sadece bir Google hesabı ile ücretsiz olarak blog sayfanızı oluşturmanızı sağlar. Bu sayede kolay bir şekilde blog açanlar; belli bir süre sonra ücretsiz Blogger ile çok fazla sınırlamanın içerisinde olduklarını anlarlar. Tam da bu noktada Blogger’dan WordPress’e Geçiş konusunu araştırmaya başlarlar.

Öte yandan WordPress, tam anlamı ile size ait olan bir Web Sitesinin sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca, blogunuzu geliştirmek ve para kazanmak için gerekli özellikleri eklemenize olanak sağlar. Blogger’da bunlar sınırlı bir şekilde faydalanabileceğiniz özelliklerdir.

Tabi WordPress derken tam olarak ne demek istediğimi açıklamam lazım ki yanlış anlaşılma söz konusu olmasın.

WordPress.com ve WordPress.org aynı altyapıyı kullanıyor olsalar da birbirinden farklı iki platformdur. Bu makalemizde WordPress kelimesini gördüğünüz her yerde bahsettiğimin WordPress.org olduğunu unutmayınız.

Blogger’dan WordPress’e Geçiş için şu adımları takip edeceğiz;

 1. Hosting ve Domain Satın Almak
 2. WordPress Kurulumu
 3. Blogger’ı Dışarı Aktarma
 4. Blogger’ı WordPress’e Aktarma
 5. WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları
 6. Blogger – WordPress Yönlendirilmesi

Hosting ve Domain Satın Almak

Öncelikle şu detayı belirterek başlayım. Eğer Blogger’daki blogunuz hali hazırda ücretli bir domain üzerindeyse ( Blogger’da ) yani ücretsiz değil de satın alma karşılığında ücretli olarak bir alan adınız var (Domain )ise ayrıca bir alan adı satın almanıza gerek yok. Bu durumda sadece bir hosting paketi satın almanız yeterli olacaktır. Bu bölümde anlatacaklarım daha öncesinde sadece Ücretsiz Blogger bloguna sahip olan için olacaktır.

Şimdi sizi kısa süreliğine Hosting ve Domain Nedir Nasıl Alınır adlı yazıma davet edeceğim. Aklınızda tek bir soru kalmadan hosting ve domain nedir, nasıl alınır sorularınızın cevabını bulacaksınız. İkisini de aldıktan sonra yeniden makalemize devam edebilirsiniz.

WordPress Kurulumu

Şimdi geldik WordPress Nasıl Kurulur konumuza. Öncesinde önemli bir şey söylemek istiyorum.

Kesinlikle ve kesinlikle WordPress kurabilmek için bir hosting ve domain sahibi olmanız gerekmekte. Bu ikisi olmaksızın WordPress Kurulumu ve kullanımı yapabilmeniz imkânsız. Bunlar da neymiş diyenler Hosting ve Domain Nedir makaleme göz atabilir.

WordPress Nasıl Kurulur sorumuzun 3 tane cevabı var;

1-Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu
2-cPanel Üzerinden WordPress Kurulumu
3-Ftp Programı Vasıtası ile WordPress Kurulumu

Aşağıdaki yazımdan her üç yöntemi de öğreneceksiniz. İlk ikisini kısa olarak geçeceğim. Çünkü kurulumu kolay. Asıl üzerinde duracağımız ise Ftp programı vasıtası ile manüel kurulum olacak.

Nedenine gelirsek. Bazı durumlarda ilk iki seçenekte hosting kaynaklı sorun yaşayabilmeniz muhtemel olabiliyor. Aynı zamanda Ftp programı kullanımına alışmanız ve veritabanı oluşturmayı öğrenmenizi istiyorum. Bu ilerleyen zamanlarda çok ama çok işinize yarayacak.

Sizi yine kısa süreliğine WordPress Nasıl Kurulur adlı yazıma davet edeceğim. Bu makalede detaylı bir şekilde WordPress kurulumunu öğreneceğiz. Daha sonra yeniden Blogger’dan WordPress’e Geçiş makalemize dönerek Blogger’ı Dışarı Aktarma bölümü ile devam edeceğiz.

Blogger’ı Dışarı Aktarma

Daha önce kaleme aldığım Ücretsiz Blog Nasıl Açılır yazımızda uygulamalı olarak Blogger nasıl açılır görmüştük. Şimdi de Blogger’dan WordPress’e Geçiş  makalemizde daha önce bu yazımda açtığım Blogger blogumu kullanacağım. Böylece uygulamalı olarak Blogger Site Taşıma işlemini birlikte yapacağız.

İlk adımımız Blogger blogumuzun içeriğini dışarı aktarmak olacak. Peki bunu nasıl yapacağız. Gelin fotoğraflar eşliğinde bakalım.

Kontrol panelimize giriş yaptıktan sonra ayarlar bölümüne ulaşacağız. Burada ‘Diğer’ seçeneğini tıkladığımızda karşımıza; aşağıdaki gibi bir alan gelecek. Fotoğrafta da işaretlemiş olduğum bölümden ‘İçeriği Yedekle’ butonuna tıklamamız gerekiyor.

 

Blogger’ı Dışarı Aktarma 1

 

Blogger’ı Dışarı Aktarma 2

 

Blogger içeriğimiz, bu adımdan sonra bilgisayarımıza XML dosya formatında indirilmiş olacak. Şimdi indirmiş olduğumuz bu dosyayı yeni WordPress sitemize yüklemenin zamanı geldi.

Blogger’ı WordPress’e Aktarma

Şimdi sıra dışarıya aktardığımız Blogger blogumuzu yeni WordPress sitemize yüklemeye geldi.

İlk yapacağımız WordPress yönetici alanına giriş yapmak. Daha sonra ‘Araçlar’ bölümünden içe aktar sekmesini kullanmak olacak. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranlardan, komutları takip ederek Blogger içeriğini kolaylıkla WordPress sitenize yükleyebilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla Blogger’dan WordPress’e Geçiş sağlayabilirsiniz.

 

Blogger’ı WordPress’e Aktarma 1

 

Blogger’ı WordPress’e Aktarma 2

 

Blogger’ı WordPress’e Aktarma 3

 

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantı ayarlarından kastımız, içeriklerimizin URL yapılarının düzenlenmesidir. URL yapısına detaylıca bakarsak ne demek istediğimiz çok daha iyi anlayacağımızdan eminim.

Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları 1

WordPress, SEO dostu URL yapısını ayarlamanızı sağlayan özellik ile birlikte gelir. Bu özelliği sayesinde içeriklerimizin URL yapılarını istediğimiz gibi düzenleyebiliriz. Burada tek yapmamız gereken Blogger’da var olan URL yapısının aynısını WordPress sitemizde oluşturmak. Böylece içeriklerimizin uyumu konusunda hiçbir sorun yaşamamış olacağız.

Yukarıdaki işaretli kısma bakarsanız Blogger’daki URL yapısının şu şekilde olduğunu görebiliriz;

https://wphakkindahersey.blogspot.com/2018/07/wordpress-hakknda-hersey.html

 

Şimdi bizim yeni WordPress sitemizde de yapmamız gereken tam olarak bu yapıyı sağlamak. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları 2

 

Fotoğrafta işaretlediğim şekilde ‘Ay ve İsim’ seçeneğini seçerek  —  /%year%/%monthnum%/%postname%/  — olarak kalıcı bağlantılarımızı düzenlediğimiz zaman Blogger içeriklerimizle uyumlu bir URL yapısına kavuşmuş olacağız.

Blogger – WordPress Yönlendirilmesi

Herhangi bir web sitesini taşımanın en önemli adımı; doğru yönlendirme ( Kalıcı bağlantı ) oluşturmaktır. Böylece mevcut site trafiğinizi ve SEO sıralamalarını kaybetmezsiniz.

Yeniden yönlendirmenin ana kısmı; kullanıcılarınızın eski sitede erişmeye çalıştıkları içeriklerin yeni sitede tam olarak aynı sayfaya gittiğinden emin olmaktır. Aynı zamanda arama motorlarının, web sitenizin yeni konumuna taşındığını anladıklarından emin olmaktır.

Bunu yapmanın en kolay ve güvenli yolunu Blogger’dan WordPress’e Geçiş yazımızda birlikte inceleyeceğiz.

Öncelikle Blogger To WordPress eklentisini kurup etkinleştirelim.

Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 1

 

Eklenti şimdi Blogger blogunuzun URL’sini tespit edecek ve size Yönlendirme Kodu Alma seçeneğini gösterecektir. Devam edin ve Blogger URL’nizin yanındaki “Kodu Al” düğmesini tıklayın.

Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 2

 

Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 3

Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 4

Karşımıza gelen kodu kapatmadan Blogger blogumuzun yönetimine geçiyoruz. Burada Html düzenle diyerek Blogger temamızın kodlarını görebiliriz. Aşağıda işaretlediğim alandaki kodların tamamını silerek yukarıda eklentinin bize verdiği kodları olduğu gibi boşalan alana yapıştırıyoruz. Kaydet diyerek çıkmayı unutmayın.

Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 5 Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 6

Son olarak mobil kullanıcıların da yeni sitemize doğru gelebilmesi için ( Mobil trafiğimizi düzenlemek için ) ufak bir düzeltme yapmamız gerekecek. Aşağıda işaretlediğim ayarları yaparsanız artık mobil üzerinden de sitenize ulaşım yönlendirilmiş olacak.

Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 7 Blogger’daki ziyaretçilerinizin Yönlendirilmesi 8

Hadi şimdi arama çubuğuna eski Blogger adresinizi yazın ve tıklayın, bakalım sizi nereye götürecek 🙂 Evet evet,  doğru gördünüz. Artık yönlendirmeniz sağlıklı bir şekilde sağlandı.

Sonuç

Böylece Blogger’dan WordPress’e Geçiş yazımızın da sonuna geldik. Kısaca bu makalede neler öğrendik? Hosting ve Domain satın almayı, WordPress kurulumunu, Blogger Site Taşıma işlemini,  WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını. Kısacası Blogger’ı WordPress’e taşımak için ne gerekiyorsa hepsini öğrendik.  Artık sitenizi de taşıdığınıza göre sanırım WordPress Rehberi yazımla WordPress nasıl kullanılır öğrenmenizin vaktidir. Yeni bir dünya sizi bekliyor emin olun.

Blogger’dan WordPress’e Geçiş adlı yazıma burada son veriyorum. Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Domain aldım önceden ve blogger ekledim. Domain ayarlarınız isimtescilden nasıl yapmalıyım.
  Bana yardımcı olurmusunuz
  şimdiden teşekkür ederim
  sitem
  www.karincha.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün