Blog

Blog Yazmak İstiyorum

Blog Yazmak İstiyorum
5 (100%) 13 votes


Blog Yazmak İstiyorum


Eğer ki bu yazıya kadar gelmişseniz demek ki siz de Blog Yazmak istiyorum diyen grubun içindesiniz. Merak etmeyin, bu büyük bir grup ve yalnız değilsiniz.

Blog kavramı hayatımıza gireli çok oluyor aslında ama insanların tam olarak Blog nedir? Blog nasıl açılır? Kişisel blog ne ola ki? Blog Yazmak Para Kazandırır Mı? Gibi soruları sormaları yaklaşık son 3–4 yılda yoğunlaşmaya başladı. Peki, bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Fikir, Duygu ve Bilgileri Paylaşma İsteği

Günümüz dünyasında artık bilgi/fikir paylaşımı eskisi kadar zor değil de ondan. Zor değil derken gerçek anlamı ile söylüyorum. Eskiden bir web sitesi kurmak, hem zaman hem de maddi olarak sizi üzecek boyutlara varabiliyordu. (Sakın yanlış anlaşılmasın demek istediğim. Hala ciddi web, yazılım ve türevi projelerde durum aynı. Benim söylemek istediğim sadece bir blog sitem olsun ve şahsi fikirlerimi, duygularımı ya da bilgi birikimi diğer insanlarla paylaşım diyen sıradan kişiler için)

Blog Yazmak Nedir? Blog yazmak dediğiniz anda sizi çok ama çok büyük bir dünya bekliyor oluyor bilesiniz. Bu sadece blog yazmak istiyorum diyenlere bir merhaba amacı ile yazdığım bir makale olduğundan şimdilik detaya girmeyeceğim ama inanın olayın aslı sandığınızdan büyük ve karmaşık. ( İsterseniz Blog Rehberi adlı yazıma göz atabilirsiniz )  Buradaki karmaşıklık blog açmak ya da blog yazmak ile ilgili değil. Karışık ve zor olan çok daha öncesi.

İşin Zor Kısmı

Şimdi şöyle düşünün. Bir blog açmak ve kendinizce kişisel blog yazılarınızı yazmaya karar verdiniz. Onlarca blog sitesini gezindiniz, blog yazılarını okudunuz ve bir karara vardınız. Buraya kadar anlattıklarım inanın en iyimser tablo. Hiçbir araştırma yapmadan ben ‘Blogger’ oluyorum diyerek; blog nasıl açılır, site açma nedir, benzer blog örnekleri hangileri gibi araştırma yapmadan ‘merhaba dünya’ yazıları yazmaya başlayanları konunun tamamen dışında tutarak konuşuyorum.

Bu karar neticesinde şu an okuduğunuz tarzda ( Blog Yazmak İstiyorum ) yazılar okudunuz ve belli bir birikim sonrasında blog açarak yazmaya başladınız. İşte işin asıl zor kısmının orası olduğunuz yazmaya başlayınca anlayacaksınız. O nedenle sizlere  en büyük tavsiyem ne tarz bir blog açmak istediğinize en başta karar vermenizdir. ( Neden Blog Açmalısınız  – Yazımı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim )

İnanın işin teknik detayları sandığınızdan çok daha kolay.  Zaten ben bu sitede yazacağım yazılarla size teknik alanda gereken tüm bilgiyi vereceğim. Size sadece yazdıklarımı okumak ve yapmak kalacak. İnanın bugün blog yazmak istiyorum diyerek bana danışan arkadaşlarımın büyük bir kısmının blog siteleri 1 saatten daha az bir zamanda hazır oluyor.

Bugüne kadar blog nasıl yazılır, web sitesi nasıl kurulur, kod nedir, wordpress blog açma nasıl oluyor gibi sorulardan fersah fersah uzakta olan tanıdıklarımın ilk yazılarını yazmaları 1 saatten az zaman alıyor.

Blog Yazmak İstiyorum diyen sizlere de en büyük tavsiyem işin teknik detaylarını düşünmeyin. O konuda ben zaten gereken tüm yardımı sunacağım. Sizin blog açmaktan önce kendinize sormanız gereken çok daha önemli bir soru var;

NEDEN?

Neden Blog Yazmak İstiyorum?

İnanın bana Blog Hocanız sitesinde neredeyse tüm teknik sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. ( Aklınıza gelebilecek tüm sorularınıza cevap olabilecek yazılar yazacağım ) Tek bir sorunun cevabını sizden başka hiç kimse bilemez.  Neden Blog Yazmak istiyorum?

Vaktinizin çoğunu bu soruya ayırın ! Yoksa bugün blog açıp da bir ay sonra kapatan binlerce blogger arasına siz de katılırsınız.

Benim cevabım belli. Ya sizin ki?

Eğer kendi cevabınızı bulduysanız yazıya devam edebiliriz.

Blog Hocanız

İlerleyen zamanlarda; sizi çoğu uzun ama hepsi de anlaşılması çok kolay ve işinize yarayacak yazılar karşılayacak. Ne de olsa kararınızı verdiniz ve neden sorunuzun cevabı cebinizde. Bu aşamadan sonra dümeni bana bırakın.   Arkanıza yaslanın ve sadece yazacağım yazıları okuyup birebir uygulayın. Blog yazmak için tek yapmanız gereken bu.

Sitede sadece blog rehberi değil, blog dünyasına dair çok daha fazla içerik hazırlıyorum. Hepsi işinize yarayacak bilgiler olacak emin olun.

Sizi neler bekliyor kısaca bahsetmem gerekirse.

Sizi Neler Bekliyor

Öncelikle Blog Nasıl Açılır bölümü ile başlayacağız. Daha sonra detaylı bir wordpress eğitimi olacak. ( WordPress Rehberi ) Daha sonra nasıl yazı yazacağınızı ( Blog Nasıl Yazılır ) ve içerik yönetimini nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağım. Kişisel blog yazılarınızı yazdıktan ve içeriğinizi oluşturduktan sonra da bu size ait dünyayı nasıl herkese duyuracağımızı konuşacağız. ( Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır ) Kullanacağımız araçları ve gerekli işlemleri de tamamladıktan sonra son aşamada blog yazarak para kazanmak konusunu anlatacağım.

Blog Yazmak ile İlgili En Büyük Tavsiyem

Blog Yazmak Nedir? – Blog yazmak istiyorum diyen herkese tavsiyemi yinelemek isterim. Her şeyden önce nedeninizi iyi seçin. Amacınız para kazanmaksa inanın bir kişisel blog için harcayacağınız zamanı başka bir alana harcarsanız çok daha güzel paralar kazanırsınız. Yani  amacınız asla ama asla para kazanmak olmamalı! Blog yazma işinin sonucu size para getirebilir ama emin olun blog yazmak; içinizde araştırma aşkı olmadan, sevdiğiniz bir konu olmadan, kısacası hemen akşam olsa da bilgisayarımın başına geçip yazı yazsam diye bir hevesiniz olmazsa boşu boşuna zaman kaybetmiş olursunuz.

Bir çoğunuz şunu merak ediyor biliyorum; blog yazmak para kazandırır mı? Evet !

İçinizde bu aşk ve istek varsa zaten belirli bir süreden sonra; emin olun küçük miktarları yavaş yavaş kazanmaya başlarsınız.  Sabırla, doğru bilgi ve kanallarla, zamanında verilen yerinde kararlarla bir blog açıp da para kazanmamak mümkün değil. Fakat dediğim gibi amacınız buysa en başından vazgeçin. İnsan önce yapacağı işi sevecek. Bakın şu an saat 01.00, eşim içeride uyuyor ve ben size bu yazıyı yazıyorum sizce neden? Çünkü: yazımda anlattığım üzere paylaşmayı, insanlara yardımcı olduğumu hissetmeyi, fikirlerimi ve duygularımı birileri ile paylaşarak çoğalmayı seviyorum.

  • Size tek tavsiyem, sevmeden sakın blog işine girmeyin.

Blog Açmak – Blog Yazmak İstiyorum

Şimdilik çok uzattım sanırım toparlamam gerek. Adım adım blog nasıl açılır, neden blog açmalısınız, başarılı bir blog yazarı olmanın sırları nelerdir, blog açtıktan sonra ilk yapmanız gerekenler gibi yüzlerce konuda uzun uzun okuyup vakit geçireceğiz.

Siz sadece neden  Blog Yazmak İstiyorum sorunuzun cevabını bulmuş olun, yeter.

Ek olarak Neden Blog Açmalısınız ve En Popüler Blog Konuları kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın

Kapalı
error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün