Blog

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak - Blog ve Para

Blog Yazarak Para Kazanmak
5 (100%) 14 votes

Blog Yazarak Para Kazanmak


Eminim birçok kişinin hayalidir Blog Yazarak Para Kazanmak. Düşünsenize, sadece makale yazarak para kazanma ihtimali dahi insanı kendisine çekiyor. Bu fikirden sonra sadece blog yazarak para kazanmak değil, ardı ardına onlarca soru daha sıralanıyor insanın zihninde.

Google’da bu konu ile ilgili en çok yapılan aramalara kısaca bakarak ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabilirsiniz. Blog yazarak para kazanmak en başta olmak üzere hangi blog para kazandırır, blogdan nasıl para kazanabilirim, en çok kazandıran Blog Konuları, wordpress para kazanma, blog yazarak ne kadar para kazanılır, blog nasıl açılır bu aramalardan sadece bir kaçı.

Şüphesiz internetten para kazanma en çok arzulanan para kazanmanın yollarından biridir. Dışarıdan bakıldığında en basit tabiri ile Blog yazarak para kazananlar oturdukları yerden para kazanan insanlar olarak görülüyor. Peki, gerçekten internetten para kazanma göründüğü kadar kolay mı? Onlarca iş ilanları içinde ek gelir arayan insanların düşündüğü kadar basit mi Blog Yazarak Para Kazanmak?

Bu yazıda her detayı ile bu konuyu irdeleyeceğiz. Hadi o zaman ‘Blog Yazarak Para Kazanmak – Blogdan Para Kazanmak’ başlıklı makalemize başlayalım.

Blog Yazarak Para Kazanmak – Blogdan Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak hakkında hiç bilginiz yok ve nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bu Blog Rehberi tam size göre.

Eğer blog yazmaya başlama nedenleriniz içinde pasif gelir elde etmek ve blogdan para kazanmak var ise; sağlam temellere dayanan, stratejik ve akıllı bir başlangıçla adım adım ilerlemeniz gerekmekte. O yüzden blog yazarak para kazanmak makalemi; yeni kurulmuş, küçük-orta ve büyük bloglar olarak bölümlere ayırdım.

Her adımı atmanız ( Atabileceğiniz ) gereken zamanlar birbirinden farklı olduğu için blogunuzun yayın süresi ve trafiğini dikkate alarak ilgili stratejileri uygulamanız sizin için çok daha verimli olacaktır.

Eğer yeterli emek ve sabır gösterirseniz Blog Yazarak Para Kazanmak gerçekten mümkün. Sadece tıpkı bir bebeğin büyümesi gibi blogunuzu doğru şekilde besleyip büyütmeniz gerekiyor hepsi bu. Acele etmeden ve atılması gereken adımları doğru zamanda atarak.

Bazı hamleleri aceleci davranarak yapmanız ( Backlink ya da trafik paketleri satın almak gibi ) size uzun vadede kardan çok zarar getirecektir bunu asla unutmayın. Bırakın doğal akışı içerisinde büyüsün blogunuz. Bu noktada Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Öncelikle, Blog Yazarak Para Kazanmak hakkında duymuş olabileceğiniz birkaç yanlış anlaşılmayı netleştirelim isterim.

Blog Yazarlığı İle Para Kazanmak Çok Kolay

Bu tamamen yanlış değil, ama aynı şekilde göründüğü kadar da basit değil. Blog Yazarak Para Kazanmak; doğru zamanda doğru hamleleri yapar ve yeteri kadar da blogunuza zaman tanırsanız mümkün. Fakat aceleci davranır ve zamanından önce bazı girişimlerde bulunursanız zor. O kadar kolay olsa kimse hangi blog para kazandırır, blogdan nasıl para kazanabilirim, en çok kazanan bloglar neler, wordpress para kazanma gibi terimleri bu kadar çok aratmazdı.

Şu gerçeği aklınızdan çıkarmayın; bugün dünyadaki blogların % 98’inden fazlası para kazanmıyor! Bunu unutmazsanız eminim o %98’in içine girmemek için çalışırsınız. Tabi gerçekten amacınız Blog Yazarak Para Kazanmak ise. Yoksa zaten sadece hobi olarak blog yazanları ayrı tutuyorum. Bu yazıyı okuyan grupta bu tarz bir blog sahibinin de olacağını sanmam.

Blog Yazarak Para Kazanmak gerçekten pasif gelir kaynakları arasında iyi bir seçenek olabilir. Yalnız özellikle başlangıçta ( Blog alanı ve bütçesine bağlı olarak ) 1-3 Yıl arasında sıkı bir çalışma gerektirir. İlerleyen zamanlarda siz bilgisayardan uzaktayken bile para kazanmaya devam edersiniz. O noktaya gelene kadar çalışmayı bırakmamalısınız Sadece insanların ve Google’ın sizin farkınıza varması dahi en az 6 ayı bulabilir. Bu çok normal bir zaman dilimidir sakın vazgeçmeyin.

İşte ben de bu yazıda size Blog Yazarak Para Kazanmak için ne zaman hangi hamleleri yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Blog Yazarlarının Yüksek Gelir Raporları

Bazı blog yazarları ara ara gelir raporlarını takipçilerinin dikkatini çekmek ve çoğaltmak adına yayınlama yoluna gider. Ay ya da yıl boyunca elde ettikleri gelirleri belgeler ve bu geliri nasıl yaptıklarını anlatırlar. Blogdan ne kadar para kazanılır diye arama yapan okurlar da; bu yazılara denk geldikten sonra bir hevesle web sitesinden para kazanmak için kolları sıvar. Sonuç mu? Genellikle 1 ya da 2 ay sonra bloglarını kapatırlar. Neden mi?

Atladıkları nokta şu ki; görmüş oldukları gelirler ( Ki ben de az sonra onları paylaşacağım ) karşısında hevese kapılırlar. İnternetten para kazanmak istiyorum diye araştırmaya başlayan yeni blogger adayları, arka planda harcanan emek, zaman ve paranın hesabını bilmez. Gelir raporları gerçekten çok güzeldir. Aylık binlerce TL ( Ya da Dolar ) sadece yazı yazarak ve sonra arkasına yaslanarak gelir zannedilir. İşin aslı hiç de öyle değil.

Sadece ortalama reklam giderleri ( Ortalama bir blog için bu rakamlar ) aylık 500 TL civarındadır. Hosting ve domain masrafları, E-Posta pazarlama maliyetleri, sosyal medya araçları, gerekli noktada yazılım danışmanlığı. Gibi uzayabilecek masraflar vardır. Üstelik harcanan emeği ve zamanı bu hesaba hiç katmadım bile.

Hiçbir gelir raporunda bu giderleri görmezsiniz. Niyetim kötümser bir tablo çizmek ya da sizi blog yazmaktan uzaklaştırmak değil, sadece işin genelde gösterilmeyen gerçek tarafından sizi haberdar etmek. Bu sayede görmüş olduğunuz rakamları kazanmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını anlamış olacaksınız.  Bu rakamların arka planında gerçek anlamda bir emek, zaman ve bütçe yatmaktadır.

Forbes sitesindeki bu en çok kazanan bloglar listedeki rakamları görünce şaşırmayın. Arkalarında yatan emek, zaman ve bütçeyi de asla unutmayın.

Belirli Bir Kitleye Ulaştıktan Sonra Reklam Almak

Bu çok ama çok yanlış bir tercih olacaktır. Eğer ki amacınız Blog Yazarak Para Kazanmak ise ( Ya da blogdan para kazanma diyelim ) bunu en baştan hem okuyucularınıza hem de potansiyel reklam verenlerinize duyurmak mantıklı olacaktır.

Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra reklam almanız sadık okuyucu kitlenizi sizden uzaklaştırabilir. Bunun bilincinde olan reklam verenler de sizle çalışmaktan uzak durabilir.

Bu nedenle blogunuzdaki reklam politikasını en baştan belirtmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır.

Elbette, hangisinin en çok geliri getirdiğini test etmek devam eden bir süreç olacak. Bu zaman zarfında çeşitli blogdan para kazanma yöntemlerini ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz, ancak başlamak için belirli bir trafiği yakalamanız gerektiğini düşünmeyin.

Artık, Blog Yazarak Para Kazanmak hakkında bildiğimiz bazı yanlışları düzettiğimize göre makalemize blogdan para kazanma yollarına bakarak devam edebiliriz.

Blogdan Para Kazanmak – Hazırlık Safhası

Blogdan para kazanmaya başlamadan önce, mevcut ve gelecekteki başarınızı sağlamak için yapmanız gereken en önemli şey; bir E-Posta listesi oluşturmaya başlayın. Bunun neden önemli olduğunu açıklamaya çalışayım.

Blogunuzun yayınlanmaya başlaması ile birlikte E-Posta listesi hazırlamaya başlarsanız, ilk ziyaretçilerinizi, hayat boyu okuyucularınız olarak tutma şansına sahip olacaksınız. Kimsenin bilmesine gerek olmadığı sürece de, posta listenizde şu anda kaç abone olduğunun da bir önemi yok.

  • E-Posta listesi gerektiren para kazanma stratejilerinize başlamadan önce, içeriğinizi tanıtarak blogunuza trafik çekmek için de bu listeyi kullanabilirsiniz.
  • E-Posta listesi aboneleriniz sizindir. Twitter hesabınızda sayfanızın hayranları veya takipçileriyle ilgili iletişim bilgilerini kaydedemezsiniz. Öte yandan E-Posta listeniz ihraç da edilebilir. Yani E-Posta pazarlama sağlayıcınız kapanmaya karar verirse, listenizi alır ve tamamen kaybetmekten ziyade başka bir yere taşırsınız.
  • E-Posta listenizdeki abonelerin, mesajlarınızı sosyal medya ( Sosyal Medya Nedir ) paylaşımlarından daha fazla görme şansı vardır.
  • E-Posta listesi sponsorluğu, satış ortaklığı pazarlaması veya kendi ürünlerinizi satmak gibi para kazanma yöntemlerini kullanmaya başladığınızda sadık bir kitle oluşturmuş olacaksınız.

Neyse ki, gelir elde etmeye başlamadan önce E-Posta pazarlamasının bir maliyet olması gerekmiyor. MailChimp , henüz emekleme aşamasında olan blogumuzun E-Posta listesi için en büyük ücretsiz destekçisi olacak.

Yeni Bloglar İçin Stratejiler

Eğer yeni açtığınız bir blogunuz varsa ve fazla trafik almıyorsa; gelir oluşturma sürecini başlatmak için uygulayabileceğiniz para kazanma stratejileri aşağıdadır.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing )

Kısaca bir firmanın ürünlerini kendi sitenizden ürünlerini ya da hizmetlerini pazarlamanız karşılığı pay almanız olarak açıklayabileceğimiz satış ortaklığı sistemi, başlangıç için en kolay para kazanma yöntemidir. Çünkü çok fazla trafiği olmayan bir blogda da uygulanabilir.

Pek anlaşılır gelmedi mi? Gelin bunu bir örnekle açıklayalım.

WordPress temalarını inceleyen bir blogunuz varsa; tanıtmak istediğiniz herhangi bir WordPress teması için ortaklık programlarına başvurabilirsiniz. Blogunuzun ziyaretçileri muhtemelen WordPress temalarıyla ilgilenir ve bu nedenle sitenizden bir bağlantıya tıkladıktan sonra bir tema alması muhtemeldir.

WordPress temaları için popüler ortaklık programlarının arasında Studio- Press, DIYthemes ve ElegantThemes gelmektedir.

Başka bir yaklaşım da; blogunuzda ödediğiniz ve kullandığınız her şey için ilgili kuruluşlarla anlaşmaktır. Örneğin; bir WordPress teması, MailChimp E-Posta pazarlama yazılımı, Web Hosting hizmeti gibi bir ürün kullanırsanız, blogunuzda ilgili sayfaya bir bağlantı verebilirsiniz.

Blogunuz popülaritesi arttıkça, diğer bloggerlar da sizin peşinizden aynı adımları takip etmek isteyecekler ve kendi blogları için kullandığınız aynı hizmetleri satın alacaklar. Böylece sizin için de ek gelirler doğmuş olacaklar.

Google AdSense

Blogunuz için yeterli içerik oluşturduktan sonra; 10 – 15 blog yazısı diyelim, Google AdSense’e başvurabilirsiniz. Google AdSense; yayıncıların Google reklamları vasıtası ile gelir elde etmelerini sağlar. Kayıt olduktan ve onaylandıktan sonra, bağlantılar, bannerlar, resimler ve videolar için reklam alanlarını özelleştirebilir ve bu reklam alanlarının her birine Google AdSense kodunu yerleştirebilirsiniz. Bir iki saat sonra, Google web sitenize en iyi reklamları eşleştirmeye başlar.

Google AdSense’in sırrı, kurallara uymak ve reklamlarınızı en iyi sonuçları almak için nereye yerleştireceğinizi bilmektir. Blogunuzun kenar çubuğuna, blogunuzun başlığına ve diğer alanlardaki tek tek blog gönderilerinin altına reklam yerleşimini deneyebilirsiniz. Google, reklamlarınız için en fazla tıklamayı almanıza yardımcı olacak bazı örnek site düzenleri bile sunar.

Google AdSense hakkında akılda tutulması gereken bir şey – satış pazarlaması veya kendi ürün ve hizmetlerinizi satmak yoluyla iyi para kazanıyorsanız, isteyeceğiniz son şey okuyucunun bir reklamı tıklayarak web sitenizden çıkmasıdır.

Google AdSense Neden Önemli

Yani şöyle açıklamak gerekirse; Google AdSense, büyük çoğunlukla yeni blog kuranlar tarafından çok da karlı değildir. Tıklama başına 0,01 Kuruşları dahi görebilirsiniz. O nedenle blog sahiplerine en az getiri sağlayan ( Çok ciddi bir trafiğiniz yoksa ) araçtır. Peki, neden öneriyorum?

Potansiyel reklam verenlerinizle görüşme yaparken sitenizin Google AdSense tarafından onaylandığını bilmeleri sizin için artıdır. Bu sayede sitenizle ilgili akıllarında kalması muhtemel çoğu şüpheyi bu şekilde baştan cevaplamış olacaksınız. Google’ın reklam verdiği bir siteye herkes reklam verir.

Tüm bu fırsatlar Blog Yazarak Para Kazanmak konusunda kendini ispatlamış yöntemlerdir.

Şimdi de hala yeni fakat belirli bir ziyaretçi trafiği yakalamış siteler için blogdan para kazanma yollarına bir göz atalım.

Küçük Boyutlu Bloglar İçin Stratejiler

Sadık bir okuyucu kitlesi ve iyi bir trafik akışı oluşturmaya başladığınızda, aşağıdaki gibi ek para kazanma stratejilerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Satış Reklamları

Blog konunuza bağlı olarak, belirli bir trafik hacmine ulaştıktan sonra genellikle reklam alanlarını doğrudan reklam verenlere kiralamaya başlayabilirsiniz. Reklamları blogunuzda manüel olarak yönetebilirsiniz. Web sitenizde; belirli reklam boyutları ve türlerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bir kod kullanarak reklamlarınızı platformlarında hızlı bir şekilde satmanıza ve yönetmenize yardımcı olabilecek BuySellAds gibi platformları da kullanabilirsiniz.

Tanıtım Yazıları

Reklam alanı satmanın yanı sıra, sponsorlu röportajlar da sunabilirsiniz. Bu, bir firmanın blogunuzda bir ürünü veya hizmeti hakkında yazmanızı istediği yazıdır. Blog konunuzla ilgili ürünleri seçeceğiniz için kitlenizin büyük olasılıkla ilgisini çekecek. Bu sayede içerik oluştururken para da kazanacaksınız.

Büyük sponsorlu bir inceleme yazabilmek için, ürün veya hizmeti deneme süresinde gerçekten kullanmak istediğinizi belirtin. Böylece gerçekten dürüst, etkileyici bir eleştiri yazısı yazabilirsiniz.

Yine aynı şekilde; sizinle aynı konuda kendini tanıtmak isteyen yeni blogcular da sizden tanıtım yazısı isteyebilir. Bu sayede hem ek gelir elde eder hem de blog dünyasındaki ağınızı genişletmiş olursunuz.

Kendi Ürünlerinizi veya Hizmetlerinizi Satmak

Ürün veya hizmet satmaya başlamak için büyük bir kitleye ihtiyacınız yoktur. Tek ihtiyacınız olan aşağıdaki soruları cevaplayabilmektir.

  • İnsanlar benden tavsiye veya yardım ister mi?
  • İnsanlar benden tavsiye ya da yardım olarak ne ister?

İlk soru; insanların bir ücret ödeyerek, hizmet almak isteyecekleri bir blog olup olmadığınızın cevabını verecektir. İkinci soru ise; bu ürün veya hizmetin ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Mesela;

Kullanıcılar düzenli olarak WordPress temanızın işlevselliğini veya tasarımını nasıl özelleştirdiğini soruyor ve blogları için de aynısını yapmanızı istiyor. Bunu, WordPress temalarını özelleştirebileceğiniz bir hizmet sunmak için bir bilgi ürünü (video eğitimi dizisi gibi) oluşturmanız gereken bir işaret olarak kullanabilirsiniz. ( Arzu edenler WordPress Rehberi yazımı okuyabilir. )

Kullanıcılar düzenli olarak işletmeleri için içerik yazmanızı isteyebilirler. Bunu, serbest yazı / makale yazımı hizmetini sunmanız gereken bir işaret olarak alabilirsiniz.

İnsanlar blogunuzu nasıl pazarladığınızı bilmek isteyebilirler. Bu, danışmanlık hizmetleri sunmanız gerektiğine dair bir işarettir.

İnsanların en çok neleri sorduğuna dikkat ederseniz, sunabileceğiniz harika bir ürün veya hizmeti keşfedersiniz. Çünkü size soru soran bir insan varsa, aynı şeyi isteyecek en az bir düzine daha vardır.

 

Büyük Boyutlu Bloglar İçin Stratejiler

Tüm maddeleri uyguladınız, hatta fazlasını. Artık blogunuzun geliri zirve noktada. Bu noktadan sonra ne mi yapabilirsiniz?

Blogunuzu Satmak

Evet, yanlış duymadınız. Yukarıda sayılan tüm gelirleri ciddi bir noktaya getirdiniz ve artık satışa hazır bir blog sahibisiniz. Biraz çılgınca gelebilir; ancak doğrudan kendi adınıza, ürünlere veya hizmetlere bağlı olmayan ve çoğunlukla reklam gelirine bağlı bir blogunuz varsa, blogunuzu satmayı düşünebilirsiniz.

Bu makalede listelenen bloglar gibi. Ne kadar trafik aldıkları, sundukları içeriklerin kalitesi ve aylık bazda aldıkları reklamlar sayesinde bir satışta 1 milyon doların üzerinde para kazanmıştır. Blogunuzla kazandığınız trafik, kalite içeriği ve reklam harcamaları ne kadar çok olursa ederi de o kadar çok olacaktır.

Unutmayın; eğer bunu bir kez yapabilirseniz onlarca kez de yapabilirsiniz.

Sonuç

 ‘Blog Yazarak Para Kazanmak Blogdan Para Kazanmakbaşlıklı makalemize burada son veriyoruz. Elimden geldiğince en çok arama yapılan ve merak edilen sorular (Blog yazarak para kazanmak mümkün mü, hangi blog para kazandırır, blogdan nasıl para kazanabilirim gibi) hakkında cevaplar vermeye çalıştım. Umarım konu ile ilgili en azından sizlere yeni bir bakış açısı kazandıran faydalı bir makale olmuştur.

‘Blog Yazarak Para Kazanmak – Blogdan Para Kazanmak’ yazısından sonra ‘4 Adımda Profesyonel Blog Kurmak – Blog Rehberi’ makalesini okumanızı tavsiye ederim.

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün