Blog

Blog Rehberi

Blog Rehberi - 4 Adımda Blog Kurmak

İçindekiler

Blog Rehberi
4.8 (96.92%) 26 votes

Blog Rehberi


Blog Rehberi

Konumuz Blog Rehberi olunca ister istemez geniş bir alan bizi bekliyor. Blog Yazmak İstiyorum diyerek çıkılan yolda ilerledikçe daha önce farkına varamadığımız yüzlerce detay arasında kayboluyorsunuz.

Bu nedenle; uzun süren araştırma sürecimden ve özellikle kendi Kişisel Blog deneyimlerimden yola çıkarak bir plan oluşturdum. Bu plan dâhilinde de araştırma ve yazma süreci ile yaklaşık bir aylık sürede Blog Rehberi makalesini sizler için hazırladım.

Blog Nasıl Açılır sorusu ile başlayan bu Blog Rehberi yazımızdan sonra; daha öncesinde blog ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan kişiler bile profesyonel bir blog sahibi olabilecek.

Konular fazla olunca bölümlere ayırmam gerekti. Bu noktada da; sıfırdan, hiçbir teknik bilgisi olmadan Blog Rehberi makalemizde, Blog Açmak isteyenlere göre bir konu sıralaması yaptım. Bu sayede konu başlıklarına göre özellikle araştırdığınız bir detay varsa o bölüme ulaşabilirsiniz.

Sıfırdan başlayacak olan arkadaşlara tavsiyem ise Blog Rehberi bölümlerini sırasına göre takip etmeleri. Sıralamayı belirli bir dizilime göre yaptığımı tekrar belirtmek isterim. Bu şekilde ilerlemeniz konuyu anlamanız açısından daha verimli olacaktır.

Blog Rehberi Bölümleri

Toplam 4 bölümden oluşacak olan Blog Rehberi makalemizde üzerinde duracağımız konular nelerdir gelin bir göz atalım.

 • Blog Rehberi-Blog Nasıl Açılır
 • Blog Rehberi-Blog Nasıl Yazılır
 • Blog Rehberi-Blog Tanıtımı
 • Blog Rehberi-Blog Yazarak Para Kazanmak

Bu yazının sonunda eminim hepiniz profesyonel bir blog sahibi olacaksınız.

Daha fazla vaktinizi almadan hemen birinci bölümümüz olan Blog Nasıl Açılır kısmına başlayalım.


Blog Rehberi – Blog Nasıl Açılır


Blog Rehberi yazımızın olması gereken ilk bölümü sanırım Blog Nasıl Açılır. Çünkü bu soru blog açmak isteyenlerin ilk sordukları sorudur.

Blog açmak hakkında kafanızda, çok karışık ve zor olabileceğine dair bir fikir olabilir. Emin olun başarılı bir Blogger olmak ve Blog açmak sandığınızdan çok daha kolay.

Hazırsanız hadi bir Blog Açalım!

Blog Platformu Seçimi

Konu Blog Nasıl Açılır ise ilk yapacağımız seçim, blogumuzu hangi platformda barındıracağımızdır. Benim önerim kesinlikle ama kesinlikle profesyonellik adına; kendi hosting firmanızda size ait bir web alanında barındırmanız olacaktır.

Yine de blog açmak ücretli mi sorunuza cevap olması bakımından ücretsiz ve ücretli seçenekleri anlatacağım. Karar tamamen size kalmış.

Ücretsiz Platformlar

Birçok yeni blog yazarı için Blogger, Tumblr vs gibi ücretsiz blog açmanıza imkân sağlayan platformların kullanılması cazip gelmektedir. Bunun birçok sebebi var ki sanırım en büyük etken;  ÜCRETSİZ olmaları!

Blogunuzu ücretsiz bir platformda tutarak, platformun sizin adınıza sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Kurallarına ve kısıtlamalarına tabi olacaksınız, bunlar blogunuzdaki reklamları sınırlayabilir veya yasaklayabilir. Hatta kendi reklamlarını sizin blogunuza yerleştirebilirler.

Blog oluşturma konusunda ciddi iseniz bu seçenekten uzak durmak isteyeceksinizdir diye düşünüyorum. Düşünün; isminiz.blogspot.com gibi bir web sitesi adresi sizin gözünüze ne kadar profesyonel geliyor?

Yine de Blogger ya da WordPress.com gibi platformlarda ücretsiz blog açabilirsiniz. Bununda ilgili detaylı bilgi için Ücretsiz Blog Nasıl Açılır adlı makaleme göz atabilirsiniz.

Şunu da aklınızdan çıkarmayın ; “Bir şey bedava ise ürün sensindir”

Ücretli Platformlar

Ücretli platformdan kastımız; tamamen kendi alan adınıza sahip olduğunuz, tüm içeriğini ve özelleştirmelerini özgürce yapabildiğiniz, reklam vs politikalarına kendinizin karar verdiği bir seçenek diyebiliriz. Kısacası kendinize ait bir ev ve bu eve ait özel bir adres almış olacaksınız dersek sanırım yanlış olmaz.

Ev ( Hosting ) ve adres ( Domain ) özellikle verilmiş bir örnektir. Aşağıda bu örneği neden verdiğimi detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Kendi hosting ve domainimize sahip olduğumuz an işin içine CMS olarak da bilinen İçerik Yönetim Sistemi girer. Bu sistemler kodlama yapmadan basit bir şekilde web siteniz üzerinde değişiklik yapmanıza olanak sağlar.

Tabi ki en ünlüsü ve şu an dünyadaki web sitelerinin neredeyse 1/3’üne ev sahipliği yapan WORDPRESS. Biz de zaten tüm sitedeki çalışmalarda bu sistem üzerinden gideceğiz. ( Bloghocaniz.com da WordPress üzerine kuruludur )

Seçim Sizin

Blog Rehberi olarak yol göstermek için detaylıca anlatmaya çalıştım. Amacınız sadece kendinize ait yazılarınızı çevrenizle ya da web ortamında paylaşmak ise… Bloğunuzdan para kazanma, ilerletme, değiştirme gibi seçeneklere ihtiyacınız yok ise… Ücretsiz platformları öneririm. Bu şekilde tamamen ücretsiz blog açabilirsiniz.

Platform seçimi kısmına son vermeden tekrar yinelemek isterim;  eğer profesyonel bir Blogger olmak istiyorsanız, önerim kesinlikle kendinize ait bir domain ve hosting sahibi olmanızdır. Ayrıca WordPress altyapısını kullanmanızı birçok sebepten dolayı öneririm. Bunun nedenlerine de az sonra değineceğim.

Alan Adı Seçimi

Alan adınız ( Domain ) sizin bundan sonraki adresiniz olacak. O yüzden üzerinde ciddi olarak düşünmenizi öneririm. Hani yukarıda bahsettiğim ev ve adres örneğindeki adresiniz, alan adınız olacak.

Yıllık ücretini ödemeye devam ettiğiniz sürece alan adı sizin olacaktır. Alan adları satın alınmaz, kiralanır. Bu detaya, özellikle yenileme özelliklerine ve zamanlarına, satın alma işlemi sırasında dikkat etmenizde fayda var.

Alan adınızı kiralamanın, firmadan firmaya ya da uzantısına göre değişmekle birlikte ortalama olarak yıllık 40 TL civarı bir ücreti vardır dersem çok yanlış olmaz sanırım. Dediğim gibi bu ortalama bir rakamdır çok üstünde ya da çok altında da olabilir. Başta uzantısı olmak üzere aldığınız firma, dönemsel kampanyalar vs hepsi bu fiyata etki edebilir.

Alan adınızın uzantısı değişebilir. En çok bilinen ve kullanıcıların da tanıdığı .com uzantısıdır. Eğer özel bir alan ile ilgili değil ise web siteniz;  .com uzantısını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Nihayetinde akılda kalıcı olacak bir alan adı olması temel kuraldır. Bunun dışında uzantı, isim vs konusuna çok da takılmayın.

Barındırma ( Hosting ) Seçimi

Alan adı seçimi kadar önemli bir nokta da barındırma ( Hosting ) hizmetimizin seçimidir. Yukarıdaki örnekten gidersek;  adresimiz ne kadar güzel olursa olsun asıl önemli olan evin kendisidir. Hosting sağlayıcımız da evimiz olacak. Bu nedenle seçim yaparken çok dikkatli olmanız ve hem işlevsellik hem de ekonomik olarak size en uygun hosting paketini seçmenizde yarar var.

Çoğu hosting firması alan adı kayıt hizmeti de sunmaktadır. İkisini ayrı yerlerden alabileceğiniz gibi aynı firmadan da alabilirsiniz. Benim önerim de bu yönde olacaktır.

Hosting ve domain konusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Hosting ve Domain Nedir? yazımı kesinlikle okumanızı öneririm.

Şimdi Blog Rehberi ilehep birlikte hosting ve domain alımını nasıl yapacağız bir bakalım. Ben kendi firmam olan Natro üzerinden anlatacağım. Siz hangi firmadan alım yapacaksanız ona göre adımlara dikkat etmeniz yeter. Aşağı yukarı izlenen yollar birbirinin benzeridir.

Not: Hosting ve domain nasıl alınır konusunda aceleci davranmadan iyi bir araştırma sonucunda karar vermenizi öneririm. İnanın Blog Nasıl Açılır sorusunun cevabı kadar önemlidir bu sorunun cevabı da. Firmadan firmaya, günden güne değişebilecek kampanyalar söz konusu olabilir.

Acele etmemenizi önermemin bir diğer sebebi de alacağınız alan adının bulunacağı sektörü araştırmanızı istememdir. Seo bakımından alan adının önemi büyüktür.

Hosting ve Domain Nasıl Alınır?

Hosting ve Domain Nasıl Alınır konusunu fotoğraflı olarak anlatacağım.  Öncesinde alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç husus var onları belirtmek isterim.

 • – Alan adı belirlerken Türkçe karakterler kullanmayın! ( ö, ç, ş, ü, ğ, ı gibi ) Sadece İngiliz alfabesinde bulunan
  karakterleri kullanın. Aksi halde siteniz açılmaz.
 • – Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçmeye çalışın.
 • – Telaffuzu kolay, anlaşılır bir alan adı seçin.
 • – Rakam içeren, art arda gelen ünlü harfleri olan, akılda karmaşa yaratan alan adı seçimlerinden uzak durun.

İlk olarak Natro.com adresine gidelim. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Tüm işlemlerden önce üyelik kaydımızı oluşturuyoruz ve onay mailinden sonra hesabımıza giriş yapıyoruz.

İşe öncelikle evimizin adresini belirlemekle başlıyoruz.

Domain Alımı

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 1

Görmüş olduğunuz alandan almayı düşündüğümüz alan adının durumunu sorguluyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 2

Mesela diyelim ki yemeksepeti adını almak istiyoruz. İşaretli yerden aramamızı yapıyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 3Tabi ki bu alan adının alındığını öğreniyoruz 🙂

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 4Bu kez şansımızı başka bir alan adı olan blogaciyorum’ da deniyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 5 Görüyoruz ki bu alan adı boşta – Üstelik .com olarak

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 6

Hemen sepete ekle diyoruz ve devam ediyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 7Yine sepetten devam et diyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 8

Ve alan adının bize maliyeti göründü

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 9
Devam ederek satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz

Bu şekilde alan adımızı almış olduk. Yani adresimiz artık belli oldu. Peki ya bu adrese nasıl bir ev alacağız? İşte şimdi de hosting alımına bir göz atarak Blog Nasıl Açılır bölümümüze devam edelim.

Hosting Alımı

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 10

Öncelikle Web Hosting seçeneğine tıklıyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 11

Buradan ihtiyacımıza uygun olan paket türünü seçiyoruz


Hosting ve Domain Nasıl Alınır 12Süre seçimimizi yapıyoruz. Kiralama süremiz uzadıkça fiyat düşse de ilk başlayan arkadaşlara en ucuz paketten başlamalarını öneriyorum her zaman için. İstediğiniz zaman bir üst pakete geçebildiğinizi unutmayın.

Nasıl bir hosting paketi sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor sorusunun cevabını kendiniz öğrenene kadar fazla maliyetli tutmamayı öneririm

 

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 13WordPress kuracağımız için tabi ki Linux Hosting seçimini yapıyoruz ( Neden olduğunu Hosting ve Domain Nedir adlı yazımda anlattım )

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 14Buradan sonra satın alma kısmına geçebilirsiniz

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 15


Blog Nasıl Açılır yazımızda Hosting ve Domain Nasıl Alınır konusunu da tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi almış olduğumuz domain ve hosting ile blog yazılımını yükleme bölümüne geçebiliriz.
Blog Rehberi yazımızda Hosting ve Domain Nasıl Alınır konusunu da tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi almış olduğumuz domain ve hosting ile blog yazılımını yükleme bölümüne geçebiliriz.

Blog Yazılımını Yükleme

Blog Nasıl Açılır bölümünde söylediğim gibi CMS ( İçerik Yönetim Sistemi ) seçiminde şu an için WordPress’ten daha kolay, kullanışlı ve dünya üzerinde geçerliliği olan bir sistem söz konusu değil. Bu nedenle blog açmak isteyenlere ilk önerim kesinlikle WordPress blog açmaktan yanadır. Nedenlerine kısaca değinmem gerekirse şunları sayabiliriz.

WordPress Nedir?

Her şeyden önce, WordPress Açık Kaynaktır. Bu, dünyanın her yerinden sürekli olarak WordPress’i geliştirmek için çalışan binlerce insan olduğu anlamına gelir. WordPress açık kaynak kodlu bir proje olduğu için tamamen ÜCRETSİZ.

İkincisi, inanılmaz derecede esnek ve genişletilebilir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirmenize ya da posta listesi, fotoğraf galerisi veya online bir mağaza gibi yeni özellikler eklemenize olanak tanıyan binlerce eklenti ve tema vardır.

Üçüncü olarak, kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde bir web tasarımcısı tutmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan kendi içeriğinizi kolayca güncelleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Aslında, Microsoft Word gibi bir programda temel biçimlendirme araçlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sitenizi düzenleyebilirsiniz.

WordPress ayrıca SEO dostudur. Kutunun hemen dışında WordPress, içeriğinizin arama motorları için optimize edildiğinden emin olmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Bu, sitenizin görünürlüğü ve çevrimiçi başarısı için kritik öneme sahiptir. Google’ın Matt Cutts’ı “WordPress’in SEO’yu daha iyi yapmak için oluşturulduğunu” söylüyor. ( Seo hakkında detaylı bilgi için Seo Nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz )

Son olarak,  kendi içeriğinizin kontrolü sizdedir. Diğer yayıncılık platformlarında, kendi web sitenizde yapabileceğiniz ve yapamayacağınızı sınırlar vardır. Eğer kapatılsaydı, içeriğiniz kolayca ortadan kalkabilirdi. WordPress ile içeriğinizi Blogger veya Tumblr gibi diğer sistemlerden içe aktarabilirsiniz.

Ayrıca, seçtiyseniz, WordPress’ten verilerinizi kolayca dışa aktarabilirsiniz. Sitenizin kontrolü sizde… Ve içeriğinizin de!

WordPress’i neden seçtiğimi sanırım anlamışsınızdır. Peki, WordPress kurulumunu nasıl yapacağız?

WordPress Kurulumu

Burada bir süre Blog Rehberi bölümünden ayrılıp – WORDPRESS KURULUMU – yazımı takip ederek WordPress ile blog oluşturma işlemini gerçekleştiriyoruz. Daha sonra makaleye geri dönüp sonraki aşamamız olan tema seçimi bölümüne geçeceğiz.

Blog Teması Seçimi

Aslına bakarsanız web sitenizin performansı ( Hızı, Hafifliği, Seo uyumluluğu vs. ) ne kadar asıl önceliğimiz olsa da günümüz dünyasında bir web sayfasının görünümünü de göz ardı edecek noktada değiliz. Dükkânınıza giren müşterinin ilk olarak etrafa bakması gibi düşünün. Çok güzel ürünleriniz olabilir ama ürünlerden önce onu ilk karşılayan dekordur.

Burada şunu demek istemiyorum; görüntü hepsinden önemlidir. Asla! Hatta ve hatta Google sıralama kriterlerinde sitenizin nasıl göründüğünden çok nasıl çalıştığı çok daha önemlidir.  Günümüz dünyasında çoğu yazılımcının da yapmaya çalıştığı şey; ikisini optimize edebilecek web siteleri ortaya koymaktır.

Biz de Blog Rehberi olarak tema seçiminde mümkün olduğunca bu dengeyi sağlamaya çalışacağız. Ne sadece çok güzel görünüyor diye bir tema seçeceğiz ne de sadece hızlı diye.

Yükleme işleminden sonra tema seçerken bazı hususlara dikkat etmemiz gerekebilir. Bunlar nelerdir?

1-Tema açıklamalarını okuyun

Çoğu tema özelliklerinin ve işlevselliğinin yazılı olduğu kısa bir tanımlama ile yer alır. Tema yüklemeden önce bunları okumanız sizin faydanızadır. İhtiyaçlarınıza cevap verip veremeyeceğine dair bir fikir vermiş olur.

2-Tema ön izlemeyi mutlaka yapın

Bu size temanın genel görünümü ve düzeni hakkında fikir edinmenize yardımcı olur.

3-Derecelendirmelerine göz atın

Popüler ve tutulan temalar öngörünümünde ve detaylarında görülebilen puanları sayesinde size temanın ne kadar iyi olduğu hakkında fikir verebilir.

4-Duyarlı tasarıma dikkat edin

Temanın hem masaüstü tarayıcılarında hem de mobil cihazlarda çalışacak bir tema olduğundan ( Responsive ) emin olun. Artık çoğu kullanıcı mobil cihazlardan internete bağlanıyor bunu asla göz ardı etmeyin.

Temayı yüklediğinizde de göreceğiniz manzara karşısında sakın şaşırmayın. Bu temanın iskelet halidir. Onu metinlerle, fotoğraflarla, videolarla ve eklentilerle geliştirip güzelleştirecek sizlersiniz.

Sanırım artık hepimiz Blog Nasıl Açılır öğrendik. Şimdi Blog Rehberi yazımızın bir sonraki bölümümüz olan Blog Nasıl Yazılır kısmına geçebiliriz.


Blog Rehberi – Blog Nasıl Yazılır


Blog Rehberi makalemizin ikinci bölümü Blog Nasıl Yazılır üzerine olacaktır.

Konumuza başlamadan önce kısaca Blog Nedir ve Blog Açmak İsteyenlere Önerilerim neler kısaca bunlardan bahsetmek isterim.

Blog Nedir?

Blog bir web sitesine çok benzer. Blogun (Çoğunlukla) bir kişi tarafından tutulduğu bir günlük olduğunu söyleyebilirim. Genellikle, bloglar oldukça sık güncellenmektedir (günde bir kez, haftada bir kez, ayda bir kez).

Bloglarda belirli konular vardır. Mesela benim blogumun konusu “Blog Hocanız” Blog yazmak istiyorum diyen kişilere blog nedir, blog nasıl açılır, WordPress ile blog oluşturma nasıl yapılabilir gibi çeşitli konularda yardımcı oluyorum…

Blog yazıları, bir Blogun temelidir. İnternetteki her blog, blog yazarı tarafından yazılan farklı blog gönderilerinden oluşur. Blog yayınları içerik, videolar, resimler vs. içerebilirler.

Sanırım artık Blog Rehberi yazımızda blog nedir az çok öğrendik. Peki, en önemli unsuru olan blog yazıları hakkında neler söyleyebiliriz derseniz… En önemli soru bu noktada karşımıza çıkıyor, Blog Nasıl Yazılır?

Blog Yazmak İstiyorum

Blog yazmak istiyorum demek Blog Nasıl Yazılır yolunun en başındaki nokta. Zaten bu noktada olan arkadaşlarımız için Blog Yazmak İstiyorum makaleme göz atabilir. Hala blog yazmak konusunda kararsız olanlar varsa okumalarını tavsiye ederim. Hatta Neden Blog Açmalısınız yazısını okuduktan sonra büyük ihtimal kararsızlığınız varsa da ortadan kalkacaktır.

Blog açmak sandığınızdan daha kolay ama iş blog yazmaya gelince olayın seyri biraz değişiyor. Blog yazmak istiyorum diyerek çıkılan bu yolun o kadar da kolay olmadığınızı anlamanız inanın fazla vaktinizi almayacak.

Kişisel blog konusu bu durumdan biraz istisna olarak kalıyor. Çünkü kişisel Bloglarda Blog Nasıl Yazılır diye sorsanız zaten adı üzerinde, kişisel. Tamamen özgür bir alanda istediğiniz blog yazısı örneklerini sergileyebilirsiniz.

Durum daha profesyonel olarak blog yazmak isteyen kişiler için zorlaşıyor. Tam olarak nereden nasıl başlamanız gerek onu bilmiyorsunuz. Bilseniz bile sanıyorsunuz ki bugün bir blog açtığınızda yarın tüm sosyal medya siteleri sizin yazınızla çalkalanacak.

İnanın öyle olmayacak. Hatta tahmin ettiğinizden de zor olacak. Daha önce de dediğim gibi; bir blog açmak gerçekten çok kolay ( Zaten sitemde bu konu hakkında ihtiyacınız olan her yazı mevcut olacak )

Asıl mesele bu blog yazılarını sıkılmadan, usanmadan, zevkle devam ettirebilmek.  İnanın çoğu işte olduğu gibi bu işlerde de sabır ve zaman en güzel yardımcınız. Blog açmak isteyenlere öneriler sunarken en başa yazdığım madde de bu olur hep. Blog Rehberi makalemizde detaylıca değiniyoruz hepsine.

Şimdi bu kısa girişten ve tavsiyelerden sonra Blog Nasıl Yazılır konumuza başlayabiliriz.

İyi bir Blog Nasıl Yazılır?

Bloğumuzu açtıktan sonra bir sonraki hedefimiz içeriklerimizi oluşturmaktır. Zaten bu yüzden blog açmak istemiştik değil mi? Blogunuzun içeriğini oluşturacak olan blog yazıları okuyucularımızı çekecek olan asıl unsurlardır.

Oluşturabileceğimiz içerik türlerini, ne tür içerik araçlarından yararlanmamız gerektiğini ve takip etmemiz gereken blog uygulamalarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Şunu da asla unutmayın;  İÇERİK KRALDIR! (Bill Gates – 1996 )

Ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, ne kadar ilgi çekici, göz alıcı bir ara yüze sahip olursa olsun bir Blogun başarısı eninde sonunda  kaliteli içeriğine bağlıdır. Emin olun kimse rengi güzel diye kötü bir arabayı almaz. Bu nedenle Blog Nasıl Yazılır konusuna gerektiği kadar önem vermelisiniz.

Blogumuzda oluşturmamız gereken 3 tür içerik vardır.

 1.  Sayfa içeriği ( Hakkımda sayfası, İletişim sayfası gibi )
 2.  Kenar çubuğu içeriği ( Sidebar olarak geçen ana yazımızın yanında yer alan alan )
 3.  Blog Yazısı İçeriği ( Asıl olan yazımızın kendisi )

Blog yazılarımızı yayınlamaya başlamadan önce ilk ikisini hazırladığınızdan emin olmanızda fayda var.

Hadi şimdi gelin hep birlikte Blog Rehberi olarak bu 3 alanı detaylı bir şekilde inceleyelim.

Sayfa İçeriği

Öncelikle blogumuzda çok ciddi değişiklikler olmadıkça sabit kalacak sayfalar vardır. Bunlar çok radikal değişimler ya da güncellemeler yapmadığımız sürece büyük ihtimal ilk günkü hali ile kalacaklardır. Örnek vermek gerekirse; hemen hemen her sitede bulunan hakkımda/hakkımızda sayfasıdır.

Hakkımda/Hakkımızda Sayfası

Neredeyse tüm bloglardaki en geleneksel sayfadır. Bu sayfada kendinizle, işinizle, işletmenizle, blogunuzun konusu ile ilgili temel bilgileri verirsiniz. Olmaması düşünülemez çünkü okudukları sayfanın ( İster şahıs ister bir şirket olsun ) sahibi hakkında okuyucular az da olsa fikir sahibi olmak ister. Bu nedenle eğer ilgisini çekmeyi başarabildiğiniz okurlarınız var ise büyük ihtimal bu sayfayı ziyaret edecektir.

Bu nedenle mümkün olduğunca açıklayıcı bilgiler sunmanız kendinizi, işinizi ya da blogunuzu doğru tanıtmak bakımından önemlidir.

Üslup olarak blog tarzınıza göre değişiklik gösterebilir. Bu tamamen size kalmış bir husus. Örnek için Blog Rehberi yazısından sonra Bloghocanız’ın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

İletişim Sayfası

Tıpkı hakkımda sayfası gibi iletişim sayfası da olmazsa olmaz sayfalarımızdandır.

Blog yazılarınızı okuyan okurlar sizinle bazen fikirlerini, bazen önerilerini bazen de şikâyetlerini iletmek isterler. Ulaşamadıkları bir yazarı kim okumak ister? Takdir edersiniz ki bu okuyucu kaybına neden olur.

Basit bir iletişim formu, E-Posta adresi ya da sosyal medya sayfa bağlantılarınız dahi olabilir. Yeter ki insanların size kısa yoldan ulaşabilecekleri bir sayfa olsun.

Bu sayfayı da tıpkı diğer sabit sayfalarımız gibi menülerimizde ya da okuyucuların kolaylıkla görebilecekleri bir alanda tutmakta fayda var. Örnek için Blog Rehberi yazısından sonra Bloghocanız’ın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Ürünler

Blogunuzu; işletmenizi tanıtmak için oluşturduysanız, sattığınız ürünleri veya hizmetleri anlatan bir sayfa olduğundan emin olmak istersiniz. Alternatif olarak, işletmeniz için zaten bir web siteniz varsa, menünüzden bir bağlantı da sağlayabilirsiniz. Nasıl olursa olsun size fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası

Günümüz dünyası artık bilginin ve bilgiye erişimin gittikçe yerini sağlamlaştırdığı bir noktaya doğru değişiyor. Sadece internet üzerinde basit bir arama ile ne kadar çok bilgiye ne kadar kısa sürede ulaştığınızı görebilirsiniz.

Bu süreç aynı zamanda beraberinde bazı haklar/sorumluluklar da getiriyor. Özellikle bizim gibi okuyucu değil de yayıncı tarafında olanlar için.

Yazacağınız tek bir yazı, kullandığınız tek bir fotoğraf, alıntı yapmanız halinde kaynak belirtmemeniz vs. Birçok etken sizi hukuki olarak zor durumda bırakabilir.

Yine kullanıcıların; takdir edersiniz ki sizin anlık müdahalenizin dışında kalabilecek yorum vs gibi alanlardan yazacağı yazılara, yapacağı paylaşımlara karşın bu sayfalara ihtiyacınız var.

Reklam verenlere sağladığınız ( En başta Google ) veriler için de ( Çoğu blog sahiplerinin dışında otomatik olarak çekilen verilerdir) okuyucularınızı bilinçlendirmek zorundasınız.

Bu bilginin paylaşımı ve erişiminin gittikçe arttığı bir dünyada etik olarak da yapmanız gereken bir eylemdir. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası sayfalarını blogunuzda bulundurunuz.

Bu hem etik olarak kullanıcılara karşı bir sorumluluğunuzdur hem de kötü niyetli kişilere karşı en başından bazı bildirimleri yapmış olduğunuzun kanıtı olacaktır.

Örnek için Blog Rehberi yazısından sonra Bloghocanız’ın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Kenar Çubuğu İçeriği

Kenar çubuğu içeriği dediğimiz kısım ( Orijinal ismi ile – Sidebar – olarak geçer ) blogunuzun ana içeriğinin sol veya sağ tarafındaki (seçtiğiniz temaya bağlı olarak) küçük sütunlardır. Çok çeşitli şekillerde kullanımları mevcut olsa da genel olarak kabul görmüş içerik alanlarına göz atalım.

Abone Ol

Kimi nedenlerden ötürü E-Posta aboneliği bir blog için gerçekten önemlidir. ( Blog Rehberi yazımızın çeşitli yerlerinde bu konuya değindim )Hem sadık okuyucu kitlenizi yeni yazılarınızdan anında haberdar etmek için hem de mevcut potansiyelinizi arttırmak için. Hem siz hem de reklam verenleriniz ( Başta Google olmak üzere ) ziyaretçi bağlılığına önem vermektedir.

Bir okur sayfanızı sadece bir kez okuyor ve bir daha sitenize gelmiyorsa bu iyi bir izlenim vermez. Fakat durum tam tersi ise; işte bu hem sizin içeriklerinizin kaliteli ve takip edilmeye değer olduğunu gösterir hem de reklam verenleriniz gözünde itibar kazandırır.

Günümüz dünyasında yoğun bilgi akışının ve çeşitliliğinin varlığını düşünürseniz, okuyucularınız yeni yazılarını takip etmekten ziyade onlara bunu sizin duyurmanız çok daha iyi bir yöntemdir.

E-Posta aboneliği bu yol için gerçekten kullanımı ve sonuçları en başarılı yolların başında gelir.  Nasıl olduğuna dair bir fikriniz yoksa bu okuduğunuz yazının bitimindeki veya sağ tarafındaki abone ol bağlantısından E-Posta abonesi olarak fikir sahibi olabilirsiniz. ( Hatta Blog Rehberi yazımıza ara verip abone olursanız sevinirim )

Hakkımda

Bu, hakkımda sayfanızı okumaya zaman ayıramayan yeni ziyaretçiler için siz ve blogunuz hakkında basit birkaç cümleden oluşabilir. Fotoğrafınızı metne dahil etmek, ziyaretçilerin bir blogu aklında tutmasına yardımcı olur.

Takip Et

Makalelerinizin altına veya yanına, sosyal medya sayfalarınızın bağlantılarını yerleştirirsiniz. Böylece kullanıcılar sizi takip edebilirler. Genel olarak, bu sizin Facebook sayfanız, Twitter profiliniz, Google+ profiliniz vb. Olabilir. Her bir ağı temsil eden simgeleri kullanabilir veya bu ağların resmi kutularını, düğmelerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca; web sitenizden ayrılmadan, kullanıcıların sizinle bağlantı kurmasını sağlayarak sosyal medya kitlenizi oluşturmanıza yardımcı olur.

Popüler Yazılar

Popüler yazılar bölümü, ziyaretçilerinizin en iyi içeriklerinize yönlenmesine yardımcı olur. Çoğu WordPress temasında kendiliğinden olduğu gibi eklentiler yardımı ile bu bölümü düzenlemeniz mümkün. Aynı şekilde güncel yazılarınızı ya da son yapılan yorumları benzer şekil ve alanlarda kullanabilirsiniz.

Reklam Alanları

Yazınızın yanında, özellikle sabit şekilde kalan bir reklam alanı çok kullanışlı olabilir. Bu şekilde reklam alanları kenar çubuklarında sıkça gördüğümüz bir metottur.

Şunu da baştan belirtmek isterim ki; eğer ki bloğunuzda reklam paylaşacaksanız bunların yerine kadar en başından belirleyip ilk günden göstermeniz yararlı olacaktır. Bunun hem reklam verenler hem de okuyucular için bu şekilde olması daha sağlıklıdır. Reklamlarınızı daha sonra eklemeniz okur kaybına neden olmanıza sebep olabilir.

Örnek için Blog Rehberi yazısından sonra Bloghocanız’ın ilgili sayfa yapısından bunları inceleyebilirsiniz.

Blog Yazısı İçeriği

Blog Yazısı İçeriği hakkında teknik bilgilere girmeden önce kısaca her blog yazarının dikkat etmesi gereken bir detayı belirtmek isterim. Blog Nasıl Yazılır konusu kadar önemli bir konuya değinmek isterim.

Bloghocanız.com da dahil olmak üzere, blog yazmaya başladıktan sonra çoğu yerde karşınıza çıkacak bir kelime var, SEO. Kısaca; içeriğinizi arama motorları için optimize etme olarak çevirebileceğimiz bu kavram hakkında çok fazla şey duymuş olabilirsiniz.

Yazılarınızı yazmaktan daha çok bu konu ile ilgili vakit harcayacak olmanız da muhtemel. En başından bu yanlışa düşmemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Şöyle düşünün; arama motorlarının var oluş amacı nedir? İnsanlara aradıkları bilgiyi en iyi şekilde veren siteyi onlara sunmak. Google başta olmak üzere tüm arama motorları bunun için var. Bunu da emin olun çok karışık algoritmalarla, ölçümlerle yapıyorlar. Gün geçtikçe de gerçekten tahminimizden çok daha fazla gelişiyorlar.

Ana amaç aranılan bilgiyi, onu arayanlara en güzel şekilde sunan siteleri onların karşısına çıkarmak. Yani insanlara istediklerini verebilen siteleri onlara sunmaktır.

Şimdi Seo konusunda harcadığınız vaktin sadece yarısını kaliteli içerikler için harcamanız dahi sıralamalardaki yerinizi değiştirecektir desem ne dersiniz?

Söylemek istediğim siz arama motorları için değil, insanlar için içerik üretin. Yazılarınızı doğru bilgilerle, detaylı, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde ve kesinlikle özgün bir şekilde yazın. Güzel bir dilbilgisi ve zengin görsel ya da işitsel içeriklerle donatın. İşte o anda zaten tüm arama motorlarının aradığı site olma yolunda en büyük engeli aşmış olacaksınız. Blog Nasıl Yazılır sorunuzdan daha çok bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Seo teknikleri elbette işe yarıyorlar. İnsanlar ve arama motorları arasındaki uyumu pekiştirmek için çalışmalar yapılıyor. Bunlar elbette sitenize katkı sağlar. Fakat asıl olan her zaman içeriktir. Bunu asla unutmayın. Arama motorları için değil, okuyucularınız için yazın. 

Başlık

Blog yazınızın başlığı, sosyal medyada ve arama sonuçlarında görünecek kısımdır. Bu yüzden potansiyel okuyucularınızın ilgisini çekecek şekilde hazırlamalısınız. Arama motorlarında ilgilendiği konuya dair sonuçlar sıralandığı zaman, konu ile ilgili bilgiyi sizin yazınızda bulabileceği hissini vermelisiniz. Bunun için de elinizdeki en iyi teknik ilgi çekici bir başlık olacaktır.

 Giriş

Her şeyde olduğu gibi bir yazıda da giriş en önemli kısımdır. İnsanlarda okumaya devam etme isteği yaratmalı. Faydalanacağı bilgilerin olduğuna ikna etmelisiniz ki yazıya devam etsin. Günümüz dünyasında o kadar çok bilgi kaynağı var ki farkınızı hemen ilk paragraftan ortaya koymalısınız ki insanlar sizi okumaya devam etsin.

Ana İçerik

Bu kısım, blog içeriğinizin ana kısmıdır. İçeriğiniz, başlığınızı temel alarak yazınızı okumaya devam eden herkesi tatmin etmelidir. Başlığınızda belirttiğiniz sözleri yerine getiremeyen içerikler oluşturursanız, insanlar blogunuzu ziyaret etmeyi bırakır.

Blog yazılarınızın uzunluğu 300 ila 3.000 veya daha fazla kelime arasında olabilir. Ortalama bir yazı için benim tavsiyem 900 kelimeden az ve 2400 kelimeden fazla tutmamaya çalışın.

Alt Başlıklar

Pek çok kişi blog içeriğinizi, farklı bir gözle tarar. Tamamından ziyade kendisinin özel olarak ilgilendiği bir bölüm var ise hemen ona ulaşmak ister. Bu konuda okuyucuya alt başlıklar sunarak yardımcı olursunuz. İçeriğinizi ayrı ayrı okunabilecek bölümlere ayıran alt başlıklarınızı yazın ve bu alt başlıkların içeriğin bütününe ait olduğundan emin olun.

Kalın Metin

Önemli noktaları vurgulamaya yardımcı olması için ana içeriğinizin birkaç alanında kalın metin kullanın. Seçmeli olarak kullanın, aksi halde tüm makaleniz kalın görünecek, dolayısıyla içeriğin önemli bölümlerini vurgulama yeteneğini ortadan kaldıracaktır.

Medya

İçeriğinizin metin bölümünü, konu ile ilgili görseller ve videolar gibi medya araçları ile tamamlayın. Günümüz “Rich Media” dünyasında sadece metin, çok çok özel bir alan ve okuyucuya hitap etmeyen bir konu değil ise, kimsenin ilgisini kolay kolay çekemez. Hele ki sosyal paylaşımların birbiri ile yarıştığı bir dönemde yayınlarınızı kesinlikle medya desteği olmadan sadece yazı olarak yayınlamayın.

Sonuç

Sonucun, okuyucunun alması gerekenleri özetlemek için yazınızın sonunda bir ya da iki paragraf olması gerekir. Yapmazlarsa, şansları, neleri kaçırdıklarını görmek için geri döneceklerdir.

Blog yayınınızın son satırı, harekete geçirici bir şekilde olmalıdır. Okuyucuların düşüncelerini, yorumlarını, soru ve önerilerini paylaşmalarını istemek gibi. Ya da onların konu ile ilgili fikirlerini sorarak harekete geçirmek gibi.

Yayınınız belirli bir ürünü veya hizmeti tanıtmak için yazılmışsa, harekete geçirici mesaj okuyucuyu bu konuda daha fazla bilgi edinmeye teşvik etmelidir.

Bu Blog Rehberi listesindeki tüm öğeleri her gönderiye dahil etmek zorunda değilsiniz, ancak her zaman ilgi çekici bir giriş, kaliteli içerik ve sağlam bir sonuca sahip olduğunuzdan emin olun.

En İyi Blog Yazma Uygulamaları

Başarılı bir blog sahibi olmak için bu maddeleri takip etmeniz hem işinizi kolaylaştırır hem de sizi daha profesyonel kılar.

Blogunuz İçin Hedeflerinizi Belirleyin

Blogunuz için hedef belirlemediyseniz blogunuzdan en iyi şekilde yararlanıp yararlanmadığınızı asla bilemezsiniz. Amacınız para kazanmak mı? Yeni bir iş bulmak mı? Blog yazma hedeflerinizi tanımlayın ve periyodik olarak blogunuzun bunları karşılayıp karşılamadığını kendinize sorun. Eğer hedeflerinizi karşılamıyor ise, nasıl geliştirebileceğinize dair araştırma yapma zamanınız gelmiş demektir.

Uzman Olma Yolunda İlerleyin

Blog yazma hedefleriniz ne olursa olsun, kendi alanınızda bilinen ve bilgilerine güvenilen birisi olmak için çabalarsanız, hedeflerinizin yerine getirildiğinden emin olabilirsiniz. Kendi alanlarında uzman olarak bilinen insanlar, içeriklerinden daha fazla gelir etme eğilimindedirler. Ayrıca, daha geniş kitlelere ulaşarak, ilgili ürün ve hizmetleri sunarak okuyucularını müşterilere dönüştürme imkânları da vardır.

Kitlenizle Etkileşim Kurun

Okuyucularınızla uyum içinde kalmanın en iyi yolu onlarla etkileşim kurmaktır. Bunu yapmanın bazı yolları şunlardır; yorumları yanıtlama, iletişim formunuzdaki sorulara dönüş yapma, sosyal ağlardaki okuyucularla sohbet etme ve okuyucuların Bloglarını ziyaret ederek ilgilenildiklerini göstermek. Blog Rehberi yazımızın en altında yer alan son cümleye dikkat edebilirsiniz.

Bunları yaptığınızda, okuyucularınızla daha güçlü ilişkiler kuracak ve ne istediklerini öğrenebileceksiniz. Bu da bir sonraki içeriğinizin ne olması gerektiğine dair size yol gösterecektir.

 Tutarlı ve Gerçekçi Ol

Blogunuzda tutarlı bir yayınlanma takvimi oluşturmak okuyucularınızın sizden ne zaman haber almayı beklediklerini bilmelerine yardımcı olur.

Bireysel blog yazarları, günlük olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmayı zor bulacaktır. Haftalık veya iki haftalık gönderilerinizle başlayın ve nihai hedefiniz buysa, günlük yayınlara ulaşıncaya kadar devam edin. Sadece kaliteden asla ödün vermeyin.

Bir Editoryal Takvim Kullanın

Tutarlılığınızı korumaya yardımcı olmak için, bazı editoryal takvimleri kullandığınızdan emin olun. Google Takvim, Outlook Takvim veya basit bir e-tablo bile kullanabilirsiniz. Fikirlerinizi yönetmek ve her ay için içeriklerinizi planlamak için kullanın. Böylece blog yazmak, boş zamanlarınızda yaptığınız bir şey olmaktan çıkarak asıl işinize dönüşmeye başlayabilir.

Verileri Analiz Et

Blog yazmaya ve yayınlamaya başladığınız andan itibaren verilerinizi düzenli olarak kayıt altına alın. Bunları belirli periyotlarla kontrol ve analiz edin. Bu için kesinlikle ama kesinlikle Google Analytics’i kullanın.
Özellikle, trafiğinizin büyüdüğünden emin olmak ve en çok ziyaretçiyi yönlendiren web sitelerinin, sosyal ağların ve diğer tür kaynakların hangileri olduğunu görmek için.

Sonuç Olarak

Blog Rehberi yazımızın Blog Nasıl Yazılır adlı bölümünün sonuna doğru gelirken,  bu yazıda profesyonel bir blog içeriğini nasıl hazırlamamız gerektiğini sanırım öğrendik. Yazı yazmamızı geliştirecek ve daha sağlam, başarılı bir şekilde ilerlememizi sağlayacak metotları da öğrenmiş olduğumuza inanıyorum.


Blog Rehberi – Blog Tanıtımı


Blog nasıl yazılır yazımızda, blog içeriğinizin kalitesini belirleyecek asıl faktörün özgün yazılarınız olduğunu öğrendiniz. Kaliteli içerikler oluşturmanın yanı sıra, okuyucularınız için oluşturabileceğiniz içerik türlerini öğrendiniz. Ancak blogunuzu hiç kimse okumaz ise, bu yazarken pek de teşvik edici bir durum olmayacaktır.

İşte bu yüzden; blogunuzu bir bütün olarak pazarlamanıza yardımcı olacak online pazarlama stratejilerini ve aynı zamanda oluşturduğunuz her içerik parçasının nasıl olması gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Buna içerik pazarlaması denir. İçerik pazarlama becerinizi; web sitenize ne kadar trafik geldiği, kaç sosyal paylaşım aldığı, gönderilerinizde kaç yorum yapıldığı ve kaç abone kazandığınız belirler.

Nihayetinde amaç, blogunuzdan para kazanmaya başladığınızda mümkün olduğunca çok sayıda ziyaretçiye sahip olmaktır. Blog Yazarak Para Kazanmak bölümümüzde detaylı olarak incelediğimiz para kazanma stratejinize bağlı olarak; reklam tıklamalarına, satış ortağı yönlendirmelerine ve ürün / hizmet alıcılarına dönüştürebileceğiniz ziyaretçileriniz ne kadar çok olursa sizin için o kadar iyi olacaktır. Blog Tanıtımı bu nedenle çok önemlidir.
O zamana kadar, blogunuzu ve içeriğinizi tanıtmanın yollarına Blog Rehberibir bakalım.

Tanıtım İçin Hazırlık

Blog Tanıtımı kısmına başlamadan önce, hazır olduğundan emin olmalısınız.
Bu adımda; blogunuzu oluşturmaktan sayfalarınızı ve yayınlarınızı yazmaya kadar yaptığınız her şeyi kontrol etmelisiniz.

En başta ana içeriğinizin güncel ve Blog Tanıtımı için hazır olup olmadığını kontrol edin.

• Sayfaların, yayınların ve arşivlerin düzgün açıldığından emin olmak için; menü çubuğu ve kenar çubuğu bağlantılarınızı test edin.
• Blogunuzu en çok kullanılan tarayıcılarda (Chrome, Firefox, Safari ve Internet Explorer) test edin ve her şeyin olması gerektiği gibi göründüğünden emin olun.
• İletişim bilgilerinizi kontrol edin. Düzgün çalıştığını görmek için iletişim formunuzu test edin. Kullanıcıların yorumları kolayca bırakabilmelerini sağlamak için blog yorum formunuzu önce kendiniz bir deneyin.
• Sosyal paylaşım düğmelerinizi, kullanıcıların yayınlarınızı en üstteki sosyal ağlarda paylaşabilmeleri için test edin.
• Ziyaretçilerinize sizinle iletişim kurmanın bir veya daha fazla yolunu sunun. E-Posta ile abone olma seçeneği de dahil olmak üzere blogunuza önce kendiniz abone olun ve düzgün çalıştığından emin olun.
• Ziyaretçilerinizi izlemek için Google Analytics’i kesinlikle kurun. Ziyaretçilerinizin davranışlarını izlenin en iyi yoludur.

Tanıtım Hedefleri

Başlangıçta, Blog Tanıtımı için üç ana hedefiniz olacaktır.

 • Ne hakkında yazıyorsanız iyi bir kelime araştırması yapın. Bu, insanların aradıkları ve yazınızla ilgilenecekleri paylaşımlar yapmanıza yardımcı olur.
  • Okurlarınızdan ve alanınızdaki diğer yazarların içinden; otorite olmaya ve güven kazanmaya odaklanın. Konunuzla ilgili alanlarındaki en iyi blog yazarlarıyla ilişkiler kurun. Adınızı ve güvenilirliğinizi arttırmaya çalışın.
  • Belirli bir konuda uzmanlaşın. Böylece kullanıcılar sizi tanımaya başlar. Hakkınızda ve bloğunuzla ilgili zihinlerinde net bir görüntü oluşur. Ne beklediklerini ve ne bulabileceklerini bilirler. Blogumu nasıl duyururum diyenler için bu üç madde kılavuz niteliğindedir.

Bu hedefleri, Blog Tanıtımı için yaptığınız her adımda düşünün.

Blogunuzu Tanıtmanın Yolları

Tüm Bağlantılarınızın Blogunuz Hakkında Bilgi Vermesini Sağlayın

Blogumu nasıl duyururum diye soran arkadaşlar; sizinle iletişime geçen herkes bir blogunuz olduğunu bilmelidir. Bunu sağlamanın yollarından bazıları şunlardır;

 • Blog adresinizi ( Blog URL’nizi ) E-Posta imzanıza ekleyin. Böylece tüm yazışmalarınızda kişiler bloğunuzu görerek ziyaret edebilir. WiseStamp bu iş için kullanabileceğiniz çok güzel bir E-Posta imza düzenleyicisidir. Kesinlikle denemelisiniz. Gmail veya diğer tarayıcı tabanlı e-posta sistemlerini kullanan herkes için harika bir uygulamadır. En son blog yayınınızı bile imzanıza ekleyecektir.
 • Blog adresinizi, en çok görüntülenen Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+, Pinterest vb. Kullandığınız sosyal profillere ekleyin. Bu şekilde, insanlar sizi sosyal medyada bulduğunda, blogunuzu da keşfedebilirler.
 • Blog adresinizi, tercihen yeni blogunuzun konusu ile ilgili olan tartışmalara katıldığınız forum profillerine ve imzalara ekleyin.
 • Blog adresinizi, sahip olduğunuz diğer bloglar da dahil olmak üzere, katkıda bulunduğunuz tüm sitelerin yazar biyografisine ekleyin. Belki de fotoğrafçılık hakkında bir blogunuz var ve pazarlama hakkında bir bloga başlıyorsunuz. Yazar biyografiniz ve sayfanız hakkında yeni blogunuza bağlantı vermelisiniz.

Blogunuzu Arama Motorlarına Gönderin

Google arama motoruna site ekleme bir blogger başlıca yapması gereken işlemdir. Sadece Google için de değil; Bing, Yandex ve benzeri arama motorları için bu işlemi kesinlikle yapmanız gerekmekte.

Sitenizi başta Google olmak üzere bu arama motorlarına eklemek web yöneticisi araçlarından da faydalanmanıza olanak sağlayacaktır.

 Yoast SEO adındaki eklentiyi kullanmanızı kesinlikle öneririm. ( Bu Blog Rehberi yazısında çok faydalandım ) Bu eklentinin özelliklerinden biri de blogunuz için özel site haritası. Bu site haritasını, Google Web Yöneticisi Araçları, Bing Web Yöneticisi Araçları ve Yandex Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla arama motorlarına göndermek için kullanabilirsiniz.

Blogunuzu Dizinlere Gönderin

Blogunuzu yıllık veya kalıcı ücret listesi ile listeleyecek yüzlerce dizin bulunsa da, yalnızca birkaç tanesi gerçekten ücret ödemeye değer. Bunlardan en iyisi EatonWeb . Eğer ben ücretsiz olarak dizinlerde eklenmek istiyorum derseniz de şuradaki listeyi kullanabilirsiniz. Eklenmesini görmek için uzun bir süre bekliyor olabilirsiniz, şaşırmayın.

Diğer Bloglarda Yorum Yap

Aynı alanlardaki diğer bloglarda yorum yapmak, içeriğinizdeki en iyi blog yazarlarıyla ilişki kurmanın harika bir yoludur. En yeni yazılarına yorum yapmaya çalışın. Bu; onların ve okurlarının varlığınızın farkında olmasının yanı sıra, aynı blog konusu içinde kendi otoritenizi de geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu hem Blog Tanıtımı için hem de backlink almak için kullanabileceğiniz güzel bir yöntemdir. Blog Rehberi yazıma yorum yaparak başlayabilirsiniz.

Bir Feedburner Hesabı Oluşturun

Feedburner RSS yayınınıza, abone sayısını izlemenize olanak tanıyan, Google tarafından sahip olunan bir hizmettir. Blog ziyaretçilerinize blogunuza, Feedly gibi favori RSS okuyucularına abone olmalarını sağlamak için kullanılır.

Arama İçin Blogunuzu Optimize Edin

Blogunuzda düzenli olarak içerik oluşturmak, arama motorlarının içeriğinizi dizine eklemesinin bir yoludur. Blogunuzun ve yayınlarınızın belirli anahtar kelimeler için sıralamasını istiyorsanız, her ikisi içinde arama motorları için optimize etmeniz gerekecektir.

Bunun için Yoast SEO eklentisi işinizi inanın çok kolaylaştıracaktır. Blogunuzun ana sayfasına, statik sayfalarına ve yayınlarınızın her birine bir anahtar kelime ile optimize edilmiş SEO başlığı ve meta açıklaması eklemek için Yoast SEO harika bir tercihtir.

Google’ın iyi tarafında kalmak için blogunuzu anahtar kelimelerle çok fazla doldurmaktan kaçının. Her sayfada optimize etmek ve yayınlamak için bir anahtar kelime öbeği seçin. Bunu SEO başlığınıza, meta açıklamanıza ve sayfadaki bir resme dahil edin. Çok fazla anahtar kelime yoğunluğu size kardan çok zarar getirecektir. Bu detaylı konuyu Seo bölümümüzde uzun uzun inceleyeceğiz.

( Bu noktada Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu adlı yazıma da göz atabilirsiniz. )

E-Posta Listenizi Oluşturmaya Başlayın

Blog Tanıtımı için bir E-Posta listesi oluşturmak için önemli miktarda trafik almaya başlayana kadar beklemeyin – bunu en baştan yapın.

Blogunuzu yayınlamanın ilk günü, onu seven iki kişinin size e-posta adreslerini vermesini istersiniz, böylece blogunuzda neler olup bittiğini takip edebilirsiniz. Daha sonra, bu liste para kazanma stratejinizi tanıtmak için kullandığınız şey olacaktır.

Bir posta listesi çalıştırmak genellikle başlangıçta pahalı değildir. MailChimp gibi hizmetler, en fazla 20.000 E-Posta ile 2.000’e kadar aboneye sahip olmanızı sağlar. Ücretli seçeneklerinde çok daha fazla imkâna sahipsiniz. ( Blog Rehberi yazımızın altında yer alan abone olun kısmından abone olarak nasıl çalıştığını görebilirsiniz, ben de kullanıyorum. )

Rakiplerinin Neler Yaptığını Görün

Blog Tanıtımı söz konusu olduğunda tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz. Rakiplerinizin pazarlama stratejisi açısından neler yaptıklarına bakın. Sosyal ağlar, dizinler, misafir yazarlıklar ve diğer online pazarlama taktikleri. Bu bağlantıların tamamını olmasa da bir kısmını görebileceğiniz SEO backlink araçlarını kullanabilirsiniz. Bu konunun detaylarına Seo bölümümüzde değineceğiz.

Ücretli Reklamcılık Seçeneklerine Bakın

Eğer bütçeniz varsa, ilk trafiğinizi ücretli reklamlarla arttırabilirsiniz. Google AdWords blogunuzu Google Arama’da ve görüntülü reklam ağlarında tanıtmak için ödeme yapmanıza olanak tanır. Facebook, Twitter, LinkedIn ve StumbleUpon gibi sosyal ağlar, blogunuza ve blog yayınlarınıza trafik çekmenize yardımcı olacak kendi reklam platformlarına sahiptir.

Ayrıca, çok fazla trafik alan kendi alanınızdaki diğer bloglardaki reklamcılık seçeneklerine de bakabilirsiniz.

Blog İçeriğinizi Tanıtmanın Yolları

Blogunuzu bir bütün olarak tanıtmanın yanı sıra; blog içeriğinizi, yani her bir blog gönderisini de tanıtmak isteyeceksiniz. Bu, bir bütün olarak blogunuz daha fazla trafik, sosyal paylaşım ve etkileşim kazanmasını sağlayacak. İçeriğinizi tanıtmanın bazı yollarına birlikte bakalım.

Blog Yayınlarınızı Yer İmi Sitelerine Gönderin

Dizinlere benzer şekilde, yüzlerce sosyal yer imi sitesi vardır. Çok olmalarına karşın hepsi değerli değildir. Amacınız, iyi kullanıcılara sahip olan sosyal yer işareti ve oylama sitelerini aramaktır. Bunlar Stumble-Upon, Reddit, BizSugar, Inbound ve benzerleridir. Blog tanıtımı yapan sitelerin başında bunlar gelmektedir.

Blog Promosyon Ağlarını Deneyin

Bazı ağlar sadece birbirlerinin blog yayınlarını desteklemelerine yardımcı olmayı seven insanları bir araya getirmek amacıyla var olurlar. Bu ağlar Triberr, Social Buzz Club, Viral Content Bee gibi blog tanıtımı yapan sitelerdir. Ayrıca, kendi blog yayınınızı, internetteki diğer kullanıcılarla iletişim kurarak, promosyon ağınızı da oluşturabilirsiniz. Blog Tanıtımı için bunları denemekten uzak durmayın.

Sosyal Medya Varlığınızı Oluşturma

Bu aşamada, her bir sosyal kanalda; mümkünse blogunuzla aynı isimde, değilse de ona yakın isimler almanız önemli. Blog konunuza bağlı olarak, bazı sosyal medya kanalları çok değerli olabilir. Bununla birlikte, sosyal medyanın (ücretli reklamların yanı sıra) başkalarıyla bağlantı kurmanız, onlara yardımcı olmanız ve uzmanlığınızı göstermeniz için harika bir yer olduğunu asla unutmayın.

Sosyal medyaya büyük bir kokteyl partisi gibi davranın – başkalarıyla tanışabileceğiniz bir yer, ticaret fikirleri ve ittifaklar oluşturmak için ağ. Karşılaştığınız herkese saygıyla davranın. Amacınız gelecekteki blog okuyucularınızla etkileşime girmektir. Ücretsiz blog tanıtımı için bu ağlardan daha iyisini bulmak zordur.

Bağlantı kurmaya çalışmanız gereken başlıca sosyal ağlar aşağıda sıralanmıştır. Her sosyal medya platformu kendine özgü kuralları ile kullanılmalı ve farklı şekilde ele alınmalıdır. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı – veya hepsini seçin ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için buralardaki varlığınızı sağlam temeller üzerine oluşturun.

Blog Rehberi yazısından sonra Sosyal Medya Nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Twitter

Twitter’da 200 milyondan fazla kullanıcı var. Bazıları 140 karakterlik (maksimum) mesajlarla tek yönlü bir konuşma olduğunu söylüyor.

LinkedIn

LinkedIn profesyoneller için önde gelen sosyal ağdır. 100 milyondan fazla kullanıcıyla, kendi alanınızdaki uzmanlarla, diğer blogcular ve işletme sahipleriyle bağlantı kurmak için harika bir yerdir.

Google+

Bir sosyal medya platformundan daha fazlası. Google+, kesinlikle görmezden gelmemeniz gereken bir sosyal medya platformu. Seo’ya olan etkisi de cabası.

Pinterest

Halen kadınlar tarafından ağırlıklı olarak kullanılsa da, Pinterest’teki erkekler artıyor. Yüz milyondan fazla aktif aylık kullanıcıyla, Pinterest’teki istatistikler etkileyici.

Facebook

Bir milyardan fazla aktif aylık kullanıcıyla, Facebook bir numaralı sosyal medya ağıdır. Şansınız şu ki; potansiyel okuyucularınızın ve gelecekteki müşterilerinizin zaten bir hesabı var.

Hatırlanması gereken bir şey, Facebook’un gerçek “sosyal” etkileşim için ayrılma eğiliminde olmasıdır. Blogunuzun Facebook sayfasını başlatabilir ve önceden kurulmuş olan toplulukla etkileşime geçebilirsiniz. Ancak bu platformda işinizi zevkle karıştırmaya dikkat etmelisiniz.

Facebook, takipçilerinizle etkileşimi ödüllendirir. Bu nedenle ana hedef, hayranlarınızın ilgisini çeken alakalı yayınların ve güncellemelerin kalitesi değil, aldığınız beğenilerin, yorumların ve paylaşımların sayısıdır.

Ayrıca, Facebook’un yayınlarınızı tanıtmak için harika bir yer olduğunu unutmayın. Kendi organik kitlenizi büyütüp ulaştığınızda ücretli reklam platformunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube

Artık Google’a ait olan YouTube’da başlattığınız videolar, dünyanın en büyük arama motoruna hızlı bir şekilde endekslenebilir. Blog Tanıtımı için YouTube kanalınızda arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerini uygulamanızı ve başlatmayı unutmayın; özellikle de başlıklarınızı ve video açıklamalarınızı bir hedef anahtar kelime öbeğiyle optimize ederek.

Video dosyalarının boyutu sizi çok fazla geciktireceğinden, videolarınızı kendi blogunuzda barındırmak akıllıca değildir. YouTube bu konuda mükemmel bir yerdir. Burada videolarınızı ücretsiz olarak barındırabilir, SEO avantajını kazanabilir ve ardından kendi blogunuza yerleştirebilirsiniz.

Instagram

Bu site, fotoğrafları mobil cihazınız üzerinden paylaşmanıza olanak tanır. Merkezde kalmanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Fotoğraflarınızın, kitlenizin görmek istediği şey olduğundan emin olun. Bu genel ilgi alanlarına ait öğeler yayınlamamanız gerektiğini söylemez, ancak bir bütün olarak profiliniz, istediğiniz kitleyi çekmeli ve onlara değer vermelidir.

Instagram kullanıcılarının% 70’i en az günde bir kez hesaplarını kontrol ediyor ki bu Blog Tanıtımı için muhteşem bir avantaj. Sizce de ücretsiz blog tanıtımı için daha iyi bir yol olabilir mi?

Blog tanıtımı yapan siteler sadece bunlarla sınırlı değil elbet, ama en büyükleri bu listedekiler.

İçerik Kraldır

Blog içeriği söz konusu olduğunda içerik; içeriğinizi yayınladığınız, dağıttığınız ve tanıttığınız yoldur. Kitlenizle yanlış bağlamda bağlantı kurmaya çalışıyorsanız içeriğinizin ne kadar iyi olduğu önemli değildir. İçeriğiniz okunmayacak, paylaşılmayacak veya tartışılmayacaktır.

Sonuç

Listelenen ipuçlarının ötesinde, Blog Tanıtımı için başka yaratıcı yöntemler de bulabilirsiniz. En iyi seçeneğiniz, küçük adımlarla başlamak ve bu arada Blog Tanıtımı stratejilerinize uyum sağlamaktır. Her zaman için şu temellere odaklanmayı unutmayın;

 • Temiz ve düzgün çalışan bir blogun sürdürülmesi.
  • Odaklı ve yardımcı içerik oluşturma.
  • Kitlenizle etkileşim ve otoritenizi oluşturmak.

Blog Tanıtımı bölümümünün burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Blog Rehberi makalemizin bir sonraki bölümü olan Blog Yazarak Para Kazanmak kısmına geçebiliriz.


Blog Rehberi – Blog Yazarak Para Kazanmak


 

Blog Yazarak Para Kazanmak hakkında hiç bilginiz yok ve nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bu Blog Rehberi tam size göre.

Eğer blog yazmaya başlama nedenleriniz içinde pasif gelir elde etmek ve blogdan para kazanmak var ise; sağlam temellere dayanan, stratejik ve akıllı bir başlangıçla adım adım ilerlemeniz gerekmekte. O yüzden Blog Rehberi yazımın bu bölümünü; yeni kurulmuş, küçük-orta ve büyük bloglar olarak bölümlere ayırdım. Her adımı atmanız ( Atabileceğiniz ) gereken zamanlar birbirinden farklı olduğu için blogunuzun yayın süresi ve trafiğini dikkate alarak ilgili stratejileri uygulamanız sizin için çok daha verimli olacaktır.

Eğer yeterli emek ve sabır gösterirseniz Blog Yazarak Para Kazanmak gerçekten mümkün. Sadece tıpkı bir bebeğin büyümesi gibi blogunuzu doğru şekilde besleyip büyütmeniz gerekiyor hepsi bu. Acele etmeden ve atılması gereken adımları doğru zamanda atarak.

Bazı hamleleri aceleci davranarak yapmanız ( Backlink ya da trafik paketleri satın almak gibi ) size uzun vadede kardan çok zarar getirecektir bunu asla unutmayın. Bırakın doğal akışı içerisinde büyüsün blogunuz.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Öncelikle, Blog Yazarak Para Kazanmak hakkında duymuş olabileceğiniz birkaç yanlış anlaşılmayı netleştirelim isterim.

Blog Yazarlığı İle Para Kazanmak Çok Kolay

Bu tamamen yanlış değil, ama aynı şekilde göründüğü kadar da basit değil. Blog Yazarak Para Kazanmak; doğru zamanda doğru hamleleri yapar ve yeteri kadar da blogunuza zaman tanırsanız mümkün. Fakat aceleci davranır ve zamanından önce bazı girişimlerde bulunursanız zor. O kadar kolay olsa kimse blogdan nasıl para kazanabilirim diye gece gündüz araştırma yapmazdı. Ben de Blog Rehberi yazısında bu konuya bir başlık açmazdım.

Şu gerçeği aklınızdan çıkarmayın; bugün dünyadaki blogların % 98’inden fazlası para kazanmıyor! Bunu unutmazsanız eminim o %98’in içine girmemek için çalışırsınız. Tabi gerçekten amacınız Blog Yazarak Para Kazanmak ise. Yoksa zaten sadece hobi olarak blog yazanları ayrı tutuyorum. Bu yazıyı okuyan grupta bu tarz bir blog sahibinin de olacağını sanmam.

Blog Yazarak Para Kazanmak gerçekten pasif gelir kaynakları arasında iyi bir seçenek olabilir. Yalnız özellikle başlangıçta ( Blog alanı ve bütçesine bağlı olarak ) 1-3 Yıl arasında sıkı bir çalışma gerektirir. İlerleyen zamanlarda siz bilgisayardan uzaktayken bile para kazanmaya devam edersiniz. O noktaya gelene kadar çalışmayı bırakmamalısınız Sadece insanların ve Google’ın sizin farkınıza varması dahi en az 6 ayı bulabilir. Bu çok normal bir zaman dilimidir sakın vazgeçmeyin.

İşte ben de bu Blog Rehberinde size Blog Yazarak Para Kazanmak için ne zaman hangi hamleleri yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Blog Yazarlarının Yüksek Gelir Raporları

Bazı blog yazarları ara ara gelir raporlarını takipçilerinin dikkatini çekmek ve çoğaltmak adına yayınlama yoluna gider. Ay ya da yıl boyunca elde ettikleri gelirleri belgeler ve bu geliri nasıl yaptıklarını anlatırlar.

Blogdan ne kadar para kazanılır diye arama yapan okurlar da; bu yazılara denk geldikten sonra bir hevesle web sitesinden para kazanmak için kolları sıvar. Sonuç mu? Genellikle 1 ya da 2 ay sonra bloglarını kapatırlar. Neden mi?

Atladıkları nokta şu ki; görmüş oldukları gelirler ( Ki ben de az sonra onları paylaşacağım ) karşısında hevese kapılırlar. Blogdan nasıl para kazanabilirim diye araştırmaya başlayan yeni blogger adayları, arka planda harcanan emek, zaman ve paranın hesabını bilmez. 

Gelir raporları gerçekten çok güzeldir. Aylık binlerce TL ( Ya da Dolar ) sadece yazı yazarak ve sonra arkasına yaslanarak gelir zannedilir. İşin aslı hiç de öyle değil.

Sadece ortalama reklam giderleri ( Ortalama bir blog için bu rakamlar ) aylık 500 TL civarındadır. Hosting ve domain masrafları, E-Posta pazarlama maliyetleri, sosyal medya araçları, gerekli noktada yazılım danışmanlığı. Gibi uzayabilecek masraflar vardır. Üstelik harcanan emeği ve zamanı bu hesaba hiç katmadım bile.

Hiçbir gelir raporunda bu giderleri görmezsiniz. Niyetim kötümser bir tablo çizmek ya da sizi blog yazmaktan uzaklaştırmak değil, sadece işin genelde gösterilmeyen gerçek tarafından sizi haberdar etmek.

Bu sayede görmüş olduğunuz rakamları kazanmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını anlamış olacaksınız.  Bu rakamların arka planında gerçek anlamda bir emek, zaman ve bütçe yatmaktadır.

Forbes sitesindeki bu en çok kazanan bloglar listedeki rakamları görünce şaşırmayın. Arkalarında yatan emek, zaman ve bütçeyi de asla unutmayın.

Belirli Bir Kitleye Ulaştıktan Sonra Reklam Almak

Bu çok ama çok yanlış bir tercih olacaktır. Eğer ki amacınız Blog Yazarak Para Kazanmak ise ( Ya da blogdan para kazanma diyelim ) bunu en baştan hem okuyucularınıza hem de potansiyel reklam verenlerinize duyurmak mantıklı olacaktır. Blog Rehberi olarak önerim kesinlikle bu yöndedir, emin olabilirsiniz.

Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra reklam almanız sadık okuyucu kitlenizi sizden uzaklaştırabilir. Bunun bilincinde olan reklam verenler de sizle çalışmaktan uzak durabilir.

Bu nedenle blogunuzdaki reklam politikasını en baştan belirtmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır.

Elbette, hangisinin en çok geliri getirdiğini test etmek devam eden bir süreç olacak. Bu zaman zarfında çeşitli blogdan para kazanma yöntemlerini ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz, ancak başlamak için belirli bir trafiği yakalamanız gerektiğini düşünmeyin.

Artık, Blog Yazarak Para Kazanmak hakkında bildiğimiz bazı yanlışları düzettiğimize göre Blog Rehberi makalemize blogdan para kazanma yollarına bakarak devam edebiliriz.

Blogdan Para Kazanmak – Hazırlık Safhası

Blogdan para kazanmaya başlamadan önce, mevcut ve gelecekteki başarınızı sağlamak için yapmanız gereken en önemli şey; bir E-Posta listesi oluşturmaya başlayın.

Bunun neden önemli olduğunu Blog Rehberi yazısının çeşitli yerlerinde yazdım. Detaylıca açıklamaya çalışayım.

Blogunuzun yayınlanmaya başlaması ile birlikte E-Posta listesi hazırlamaya başlarsanız, ilk ziyaretçilerinizi, hayat boyu okuyucularınız olarak tutma şansına sahip olacaksınız. Kimsenin bilmesine gerek olmadığı sürece de, posta listenizde şu anda kaç abone olduğunun da bir önemi yok.

 • E-Posta listesi gerektiren para kazanma stratejilerinize başlamadan önce, içeriğinizi tanıtarak blogunuza trafik çekmek için de bu listeyi kullanabilirsiniz.
 • E-Posta listesi aboneleriniz sizindir. Twitter hesabınızda sayfanızın hayranları veya takipçileriyle ilgili iletişim bilgilerini kaydedemezsiniz. Öte yandan E-Posta listeniz ihraç da edilebilir. Yani E-Posta pazarlama sağlayıcınız kapanmaya karar verirse, listenizi alır ve tamamen kaybetmekten ziyade başka bir yere taşırsınız.
 • E-Posta listenizdeki abonelerin, mesajlarınızı sosyal medya paylaşımlarından daha fazla görme şansı vardır.
 • E-Posta listesi sponsorluğu, satış ortaklığı pazarlaması veya kendi ürünlerinizi satmak gibi para kazanma yöntemlerini kullanmaya başladığınızda sadık bir kitle oluşturmuş olacaksınız.

Neyse ki, gelir elde etmeye başlamadan önce E-Posta pazarlamasının bir maliyet olması gerekmiyor. MailChimp , henüz emekleme aşamasında olan blogumuzun E-Posta listesi için en büyük ücretsiz destekçisi olacak.

Artık Blog Rehberi yazımıza Blog Yazarak Para Kazanmak konusunda neler yapılabileceğine bakarak devam edebiliriz.

Yeni Bloglar İçin Stratejiler

Eğer yeni açtığınız bir blogunuz varsa ve fazla trafik almıyorsa; gelir oluşturma sürecini başlatmak için uygulayabileceğiniz para kazanma stratejileri aşağıdadır.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing )

Kısaca bir firmanın ürünlerini kendi sitenizden ürünlerini ya da hizmetlerini pazarlamanız karşılığı pay almanız olarak açıklayabileceğimiz satış ortaklığı sistemi, başlangıç için en kolay para kazanma yöntemidir. Çünkü çok fazla trafiği olmayan bir blogda da uygulanabilir.

Pek anlaşılır gelmedi mi? Gelin bunu bir örnekle açıklayalım.

WordPress temalarını inceleyen bir blogunuz varsa; tanıtmak istediğiniz herhangi bir WordPress teması için ortaklık programlarına başvurabilirsiniz. Blogunuzun ziyaretçileri muhtemelen WordPress temalarıyla ilgilenir ve bu nedenle sitenizden bir bağlantıya tıkladıktan sonra bir tema alması muhtemeldir.

WordPress temaları için popüler ortaklık programlarının arasında Studio- Press, DIYthemes ve ElegantThemes gelmektedir.

Amazon Associates, hemen hemen her şeyle ilgili kitaplar ve ürünler sattıkları için harika bir ortaklık programıdır.

Başka bir yaklaşım da; blogunuzda ödediğiniz ve kullandığınız her şey için ilgili kuruluşlarla anlaşmaktır. Örneğin; bir WordPress teması, MailChimp E-Posta pazarlama yazılımı, Web Hosting hizmeti gibi bir ürün kullanırsanız, blogunuzda ilgili sayfaya bir bağlantı verebilirsiniz.

Blogunuz popülaritesi arttıkça, diğer bloggerlar da sizin peşinizden aynı adımları takip etmek isteyecekler ve kendi blogları için kullandığınız aynı hizmetleri satın alacaklar. Böylece sizin için de ek gelirler doğmuş olacaklar.

Google AdSense

Blogunuz için yeterli içerik oluşturduktan sonra; 10 – 15 blog yazısı diyelim, Google AdSense’e başvurabilirsiniz. Google AdSense; yayıncıların Google reklamları vasıtası ile gelir elde etmelerini sağlar.

Kayıt olduktan ve onaylandıktan sonra, bağlantılar, bannerlar, resimler ve videolar için reklam alanlarını özelleştirebilir ve bu reklam alanlarının her birine Google AdSense kodunu yerleştirebilirsiniz. Bir iki saat sonra, Google web sitenize en iyi reklamları eşleştirmeye başlar.

Google AdSense’in sırrı, kurallara uymak ve reklamlarınızı en iyi sonuçları almak için nereye yerleştireceğinizi bilmektir. Blogunuzun kenar çubuğuna, blogunuzun başlığına ve diğer alanlardaki tek tek blog gönderilerinin altına reklam yerleşimini deneyebilirsiniz. Google, reklamlarınız için en fazla tıklamayı almanıza yardımcı olacak bazı örnek site düzenleri bile sunar.

Google AdSense hakkında akılda tutulması gereken bir şey – satış pazarlaması veya kendi ürün ve hizmetlerinizi satmak yoluyla iyi para kazanıyorsanız, isteyeceğiniz son şey okuyucunun bir reklamı tıklayarak web sitenizden çıkmasıdır.

Neden AdSense

Yani şöyle açıklamak gerekirse; Google AdSense, büyük çoğunlukla yeni blog kuranlar tarafından çok da karlı değildir. Tıklama başına 0,01 Kuruşları dahi görebilirsiniz. O nedenle blog sahiplerine en az getiri sağlayan ( Çok ciddi bir trafiğiniz yoksa ) araçtır. Peki, neden öneriyorum?

Potansiyel reklam verenlerinizle görüşme yaparken sitenizin Google AdSense tarafından onaylandığını bilmeleri sizin için artıdır. Bu sayede sitenizle ilgili akıllarında kalması muhtemel çoğu şüpheyi bu şekilde baştan cevaplamış olacaksınız. Google AdSense onayından geçmiş bir siteye herkes reklam verir.

Tüm bu fırsatlar Blog Yazarak Para Kazanmak konusunda kendini ispatlamış yöntemlerdir.

Şimdi de hala yeni fakat belirli bir ziyaretçi trafiği yakalamış siteler için blogdan para kazanma yollarına bir göz atalım.

Küçük Boyutlu Bloglar İçin Stratejiler

Sadık bir okuyucu kitlesi ve iyi bir trafik akışı oluşturmaya başladığınızda, aşağıdaki gibi ek para kazanma stratejilerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Satış Reklamları

Blog konunuza bağlı olarak, belirli bir trafik hacmine ulaştıktan sonra genellikle reklam alanlarını doğrudan reklam verenlere kiralamaya başlayabilirsiniz. Reklamları blogunuzda manüel olarak yönetebilirsiniz.

Web sitenizde; belirli reklam boyutları ve türlerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bir kod kullanarak reklamlarınızı platformlarında hızlı bir şekilde satmanıza ve yönetmenize yardımcı olabilecek BuySellAds  gibi platformları da kullanabilirsiniz.

Tanıtım Yazıları

Reklam alanı satmanın yanı sıra, sponsorlu röportajlar da sunabilirsiniz. Bu, bir firmanın blogunuzda bir ürünü veya hizmeti hakkında yazmanızı istediği yazıdır. Blog konunuzla ilgili ürünleri seçeceğiniz için kitlenizin büyük olasılıkla ilgisini çekecek. Bu sayede içerik oluştururken para da kazanacaksınız.

Büyük sponsorlu bir inceleme yazabilmek için, ürün veya hizmeti deneme süresinde gerçekten kullanmak istediğinizi belirtin. Böylece gerçekten dürüst, etkileyici bir eleştiri yazısı yazabilirsiniz.

Yine aynı şekilde; sizinle aynı konuda kendini tanıtmak isteyen yeni blogcular da sizden tanıtım yazısı isteyebilir. Bu sayede hem ek gelir elde eder hem de blog dünyasındaki ağınızı genişletmiş olursunuz.

Kendi Ürünlerinizi veya Hizmetlerinizi Satmak

Ürün veya hizmet satmaya başlamak için büyük bir kitleye ihtiyacınız yoktur. Tek ihtiyacınız olan aşağıdaki soruları cevaplayabilmektir.

 • İnsanlar benden tavsiye veya yardım ister mi?
 • İnsanlar benden tavsiye ya da yardım olarak ne ister?

İlk soru; insanların bir ücret ödeyerek, hizmet almak isteyecekleri bir blog olup olmadığınızın cevabını verecektir. İkinci soru ise; bu ürün veya hizmetin ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kullanıcılar düzenli olarak WordPress temanızın işlevselliğini veya tasarımını nasıl özelleştirdiğini soruyor ve blogları için de aynısını yapmanızı istiyor. Bunu, WordPress temalarını özelleştirebileceğiniz bir hizmet sunmak için bir bilgi ürünü (video eğitimi dizisi gibi) oluşturmanız gereken bir işaret olarak kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar düzenli olarak işletmeleri için içerik yazmanızı isteyebilirler. Bunu, serbest yazı / makale yazımı hizmetini sunmanız gereken bir işaret olarak alabilirsiniz.

İnsanlar blogunuzu nasıl pazarladığınızı bilmek isteyebilirler. Bu, danışmanlık hizmetleri sunmanız gerektiğine dair bir işarettir.

İnsanların en çok neleri sorduğuna dikkat ederseniz, sunabileceğiniz harika bir ürün veya hizmeti keşfedersiniz. Çünkü size soru soran bir insan varsa, aynı şeyi isteyecek en az bir düzine daha vardır.

Büyük Boyutlu Bloglar İçin Stratejiler

Tüm maddeleri uyguladınız, hatta fazlasını. Artık blogunuzun geliri zirve noktada. Bu noktadan sonra ne mi yapabilirsiniz?

Blogunuzu Satmak

Evet, yanlış duymadınız. Yukarıda sayılan tüm gelirleri ciddi bir noktaya getirdiniz ve artık satışa hazır bir blog sahibisiniz. Biraz çılgınca gelebilir; ancak doğrudan kendi adınıza, ürünlere veya hizmetlere bağlı olmayan ve çoğunlukla reklam gelirine bağlı bir blogunuz varsa, blogunuzu satmayı düşünebilirsiniz.

Bu makalede listelenen bloglar gibi. Ne kadar trafik aldıkları, sundukları içeriklerin kalitesi ve aylık bazda aldıkları reklamlar sayesinde bir satışta 1 milyon doların üzerinde para kazanmıştır. Blogunuzla kazandığınız trafik, kalite içeriği ve reklam harcamaları ne kadar çok olursa ederi de o kadar çok olacaktır.

Unutmayın; eğer bunu bir kez yapabilirseniz onlarca kez de yapabilirsiniz.


Blog Rehberi yazımız burada sona eriyor. Sizlere elimden geldiğince yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir kılavuz hazırlamaya çalıştım. Umarım işinize yarayacak bilgiler edinmişsinizdir.

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün