Blog

Blog Nasıl Yazılır

Blog Nasıl Yazılır - Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Blog Nasıl Yazılır
5 (100%) 15 votes

Blog Nasıl Yazılır


Blog Nasıl Yazılır ilk bakışta pek de zor bir soru değilmiş gibi görünüyor. Gerçek manada etkili ve okunabilir bir makale kaleme almaya başladığınızda ise aslında cevabın tahmin ettiğiniz kadar da kolay olmadığını anlıyorsunuz. Bu yazıyı blog yazmaya yeni başlayan ve iyi bir blog nasıl yazılır sorusunun peşinde koşturanlar için yazıyorum. Bu makale ile blog yazmanız kolaylaşacak. Daha profesyonel ve analitik bir yaklaşım ile çok daha etkili ve düzenli blog içerikleri hazırlayacaksınız.

Blog Nasıl Yazılır konumuza başlamadan önce kısaca Blog Nedir ve Blog Açmak İsteyenlere Önerilerim neler kısaca bunlardan bahsetmek isterim.

Bu yazımızdaki konu başlıklarımız ise şunlar;

  • Blog Nasıl Yazılır – Blog Nedir?
  • Blog Nasıl Yazılır – Sayfa İçeriği
  • Blog Nasıl Yazılır – Kenar Çubuğu İçeriği
  • Blog Nasıl Yazılır – Blog Yazısı İçeriği
  • Blog Nasıl Yazılır – En İyi Blog Yazma Uygulamaları

Blog Nedir?

Blog bir web sitesine çok benzer. Blogun (Çoğunlukla) bir kişi tarafından tutulduğu bir günlük olduğunu söyleyebilirim. Genellikle, bloglar oldukça sık güncellenmektedir (günde bir kez, haftada bir kez, ayda bir kez).

Bloglarda belirli konular vardır. Mesela benim blogumun konusu “Blog Hocanız” Blog yazmak istiyorum diyen kişilere Blog Nasıl Yazılır, blog nedir, blog nasıl açılır, WordPress ile blog oluşturma nasıl yapılabilir gibi çeşitli konularda yardımcı oluyorum…

Blog yazıları, bir Blogun temelidir. İnternetteki her blog, blog yazarı tarafından yazılan farklı blog gönderilerinden oluşur. Blog yayınları içerik, videolar, resimler vs. içerebilirler.

En önemli soru bu noktada karşımıza çıkıyor, Blog Nasıl Yazılır?

Blog Yazmak İstiyorum

Blog yazmak istiyorum demek Blog Nasıl Yazılır yolunun en başındaki nokta. Zaten bu noktada olan arkadaşlarımız için Blog Yazmak İstiyorum makaleme göz atabilir. Hala blog yazmak konusunda kararsız olanlar varsa okumalarını tavsiye ederim. Hatta Neden Blog Açmalısınız yazısını okuduktan sonra büyük ihtimal kararsızlığınız varsa da ortadan kalkacaktır.

Blog açmak sandığınızdan daha kolay ama iş blog yazmaya gelince olayın seyri biraz değişiyor. Blog yazmak istiyorum diyerek çıkılan bu yolun o kadar da kolay olmadığınızı anlamanız inanın fazla vaktinizi almayacak.

Kişisel blog konusu bu durumdan biraz istisna olarak kalıyor. Çünkü kişisel Bloglarda Blog Nasıl Yazılır diye sorsanız zaten adı üzerinde, kişisel. Tamamen özgür bir alanda istediğiniz blog yazısı örneklerini sergileyebilirsiniz.

Durum daha profesyonel olarak blog yazmak isteyen kişiler için zorlaşıyor. Tam olarak nereden nasıl başlamanız gerek onu bilmiyorsunuz. Bilseniz bile sanıyorsunuz ki bugün bir blog açtığınızda yarın tüm sosyal medya siteleri sizin yazınızla çalkalanacak.

Gerçekçi Olun

İnanın öyle olmayacak. Hatta tahmin ettiğinizden de zor olacak. Daha önce de dediğim gibi; bir blog açmak gerçekten çok kolay 

Asıl mesele bu blog yazılarını sıkılmadan, usanmadan, zevkle devam ettirebilmek.  İnanın çoğu işte olduğu gibi bu işlerde de sabır ve zaman en güzel yardımcınız. Blog açmak isteyenlere öneriler sunarken en başa yazdığım madde de bu olur hep. Blog Nasıl Yazılır makalemizde detaylıca değiniyoruz hepsine.

Şimdi bu kısa girişten ve tavsiyelerden sonra Blog Nasıl Yazılır konumuza başlayabiliriz.

İyi bir Blog Nasıl Yazılır?

Bloğumuzu açtıktan sonra bir sonraki hedefimiz içeriklerimizi oluşturmaktır. Zaten bu yüzden blog açmak istemiştik değil mi? Blogunuzun içeriğini oluşturacak olan blog yazıları okuyucularımızı çekecek olan asıl unsurlardır.

Oluşturabileceğimiz içerik türlerini, ne tür içerik araçlarından yararlanmamız gerektiğini ve takip etmemiz gereken blog uygulamalarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Şunu da asla unutmayın;  İÇERİK KRALDIR! (Bill Gates – 1996 )

Ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, ne kadar ilgi çekici, göz alıcı bir ara yüze sahip olursa olsun bir Blogun başarısı eninde sonunda  kaliteli içeriğine bağlıdır. Emin olun kimse rengi güzel diye kötü bir arabayı almaz. Bu nedenle Blog Nasıl Yazılır konusuna gerektiği kadar önem vermelisiniz.

Blogumuzda oluşturmamız gereken 3 tür içerik vardır.

1- Sayfa içeriği ( Hakkımda sayfası, İletişim sayfası gibi )
2- Kenar çubuğu içeriği ( Sidebar olarak geçen ana yazımızın yanında yer alan alan )
3- Blog Yazısı İçeriği ( Asıl olan yazımızın kendisi )

Blog yazılarımızı yayınlamaya başlamadan önce ilk ikisini hazırladığınızdan emin olmanızda fayda var.

Sayfa İçeriği

Öncelikle blogumuzda çok ciddi değişiklikler olmadıkça sabit kalacak sayfalar vardır. Bunlar çok radikal değişimler ya da güncellemeler yapmadığımız sürece büyük ihtimal ilk günkü hali ile kalacaklardır. Örnek vermek gerekirse; hemen hemen her sitede bulunan hakkımda/hakkımızda sayfasıdır.

Hakkımda/Hakkımızda Sayfası

Neredeyse tüm bloglardaki en geleneksel sayfadır. Bu sayfada kendinizle, işinizle, işletmenizle, blogunuzun konusu ile ilgili temel bilgileri verirsiniz. Olmaması düşünülemez çünkü okudukları sayfanın ( İster şahıs ister bir şirket olsun ) sahibi hakkında okuyucular az da olsa fikir sahibi olmak ister. Bu nedenle eğer ilgisini çekmeyi başarabildiğiniz okurlarınız var ise büyük ihtimal bu sayfayı ziyaret edecektir.

Bu nedenle mümkün olduğunca açıklayıcı bilgiler sunmanız kendinizi, işinizi ya da blogunuzu doğru tanıtmak bakımından önemlidir. ( Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır yazımızdan destek alabilirsiniz. )

Üslup olarak blog tarzınıza göre değişiklik gösterebilir. Bu tamamen size kalmış bir husus. Örnek için Blog Nasıl Yazılır yazısından sonra Bloghocanız’ın Hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

İletişim Sayfası

Tıpkı hakkımda sayfası gibi iletişim sayfası da olmazsa olmaz sayfalarımızdandır.

Blog yazılarınızı okuyan okurlar sizinle bazen fikirlerini, bazen önerilerini bazen de şikâyetlerini iletmek isterler. Ulaşamadıkları bir yazarı kim okumak ister? Takdir edersiniz ki bu okuyucu kaybına neden olur.

Basit bir iletişim formu, E-Posta adresi ya da sosyal medya sayfa bağlantılarınız dahi olabilir. Yeter ki insanların size kısa yoldan ulaşabilecekleri bir sayfa olsun.

Bu sayfayı da tıpkı diğer sabit sayfalarımız gibi menülerimizde ya da okuyucuların kolaylıkla görebilecekleri bir alanda tutmakta fayda var. Örnek için Blog Nasıl Yazılır yazısından sonra Bloghocanız’ın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Ürünler

Blogunuzu; işletmenizi tanıtmak için oluşturduysanız, sattığınız ürünleri veya hizmetleri anlatan bir sayfa olduğundan emin olmak istersiniz. Alternatif olarak, işletmeniz için zaten bir web siteniz varsa, menünüzden bir bağlantı da sağlayabilirsiniz. Nasıl olursa olsun size fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası

Günümüz dünyası artık bilginin ve bilgiye erişimin gittikçe yerini sağlamlaştırdığı bir noktaya doğru değişiyor. Sadece internet üzerinde basit bir arama ile ne kadar çok bilgiye ne kadar kısa sürede ulaştığınızı görebilirsiniz.

Bu süreç aynı zamanda beraberinde bazı haklar/sorumluluklar da getiriyor. Özellikle bizim gibi okuyucu değil de yayıncı tarafında olanlar için.

Yazacağınız tek bir yazı, kullandığınız tek bir fotoğraf, alıntı yapmanız halinde kaynak belirtmemeniz vs. Birçok etken sizi hukuki olarak zor durumda bırakabilir.

Yine kullanıcıların; takdir edersiniz ki sizin anlık müdahalenizin dışında kalabilecek yorum vs gibi alanlardan yazacağı yazılara, yapacağı paylaşımlara karşın bu sayfalara ihtiyacınız var.

Reklam verenlere sağladığınız ( En başta Google ) veriler için de ( Çoğu blog sahiplerinin dışında otomatik olarak çekilen verilerdir) okuyucularınızı bilinçlendirmek zorundasınız.

Bu bilginin paylaşımı ve erişiminin gittikçe arttığı bir dünyada etik olarak da yapmanız gereken bir eylemdir. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası sayfalarını blogunuzda bulundurunuz.

Bu hem etik olarak kullanıcılara karşı bir sorumluluğunuzdur hem de kötü niyetli kişilere karşı en başından bazı bildirimleri yapmış olduğunuzun kanıtı olacaktır.

Örnek için Blog Nasıl Yazılır yazısından sonra Bloghocanız’ın ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Kenar Çubuğu İçeriği

Kenar çubuğu içeriği dediğimiz kısım ( Orijinal ismi ile – Sidebar – olarak geçer ) blogunuzun ana içeriğinin sol veya sağ tarafındaki (seçtiğiniz temaya bağlı olarak) küçük sütunlardır. Çok çeşitli şekillerde kullanımları mevcut olsa da genel olarak kabul görmüş içerik alanlarına göz atalım.

Abone Ol

Kimi nedenlerden ötürü E-Posta aboneliği bir blog için gerçekten önemlidir.  Hem sadık okuyucu kitlenizi yeni yazılarınızdan anında haberdar etmek için hem de mevcut potansiyelinizi arttırmak için. Hem siz hem de reklam verenleriniz ( Başta Google olmak üzere ) ziyaretçi bağlılığına önem vermektedir.

Bir okur sayfanızı sadece bir kez okuyor ve bir daha sitenize gelmiyorsa bu iyi bir izlenim vermez. Fakat durum tam tersi ise; işte bu hem sizin içeriklerinizin kaliteli ve takip edilmeye değer olduğunu gösterir hem de reklam verenleriniz gözünde itibar kazandırır.

Günümüz dünyasında yoğun bilgi akışının ve çeşitliliğinin varlığını düşünürseniz, okuyucularınız yeni yazılarını takip etmekten ziyade onlara bunu sizin duyurmanız çok daha iyi bir yöntemdir.

E-Posta aboneliği bu yol için gerçekten kullanımı ve sonuçları en başarılı yolların başında gelir.  Nasıl olduğuna dair bir fikriniz yoksa bu okuduğunuz yazının bitimindeki veya sağ tarafındaki abone ol bağlantısından E-Posta abonesi olarak fikir sahibi olabilirsiniz. ( Hatta Blog Nasıl Yazılır yazımıza ara verip abone olursanız sevinirim )

Hakkımda

Bu, hakkımda sayfanızı okumaya zaman ayıramayan yeni ziyaretçiler için siz ve blogunuz hakkında basit birkaç cümleden oluşabilir. Fotoğrafınızı metne dahil etmek, ziyaretçilerin bir blogu aklında tutmasına yardımcı olur.

Takip Et

Makalelerinizin altına veya yanına, sosyal medya sayfalarınızın bağlantılarını yerleştirirsiniz. Böylece kullanıcılar sizi takip edebilirler. Genel olarak, bu sizin Facebook sayfanız, Twitter profiliniz, Google+ profiliniz vb. Olabilir. Her bir ağı temsil eden simgeleri kullanabilir veya bu ağların resmi kutularını, düğmelerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca; web sitenizden ayrılmadan, kullanıcıların sizinle bağlantı kurmasını sağlayarak sosyal medya kitlenizi oluşturmanıza yardımcı olur.  ( İsterseniz Sosyal Medya Nedir adlı yazıma göz atabilirsiniz. )

Popüler Yazılar

Popüler yazılar bölümü, ziyaretçilerinizin en iyi içeriklerinize yönlenmesine yardımcı olur. Çoğu WordPress temasında kendiliğinden olduğu gibi eklentiler yardımı ile bu bölümü düzenlemeniz mümkün. Aynı şekilde güncel yazılarınızı ya da son yapılan yorumları benzer şekil ve alanlarda kullanabilirsiniz. ( Arzu edenler WordPress Rehberi yazımı okuyabilir. )

Reklam Alanları

Yazınızın yanında, özellikle sabit şekilde kalan bir reklam alanı çok kullanışlı olabilir. Bu şekilde reklam alanları kenar çubuklarında sıkça gördüğümüz bir metottur.

Şunu da baştan belirtmek isterim ki; eğer ki bloğunuzda reklam paylaşacaksanız bunların yerine kadar en başından belirleyip ilk günden göstermeniz yararlı olacaktır. Bunun hem reklam verenler hem de okuyucular için bu şekilde olması daha sağlıklıdır. Reklamlarınızı daha sonra eklemeniz okur kaybına neden olmanıza sebep olabilir.

Örnek için Blog Nasıl Yazılır yazısından sonra Bloghocanız’ın ilgili sayfa yapısından bunları inceleyebilirsiniz.

Blog Yazısı İçeriği

Blog Yazısı İçeriği hakkında teknik bilgilere girmeden önce kısaca her blog yazarının dikkat etmesi gereken bir detayı belirtmek isterim. Blog Nasıl Yazılır konusu kadar önemli bir konuya değinmek isterim.

Bloghocanız.com da dahil olmak üzere, blog yazmaya başladıktan sonra çoğu yerde karşınıza çıkacak bir kelime var, SEO. Kısaca; içeriğinizi arama motorları için optimize etme olarak çevirebileceğimiz bu kavram hakkında çok fazla şey duymuş olabilirsiniz. Yazılarınızı yazmaktan daha çok bu konu ile ilgili vakit harcayacak olmanız da muhtemel. En başından bu yanlışa düşmemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Şöyle düşünün; arama motorlarının var oluş amacı nedir? İnsanlara aradıkları bilgiyi en iyi şekilde veren siteyi onlara sunmak. Google başta olmak üzere tüm arama motorları bunun için var. Bunu da emin olun çok karışık algoritmalarla, ölçümlerle yapıyorlar. Gün geçtikçe de gerçekten tahminimizden çok daha fazla gelişiyorlar. Ana amaç aranılan bilgiyi, onu arayanlara en güzel şekilde sunan siteleri onların karşısına çıkarmak. Yani insanlara istediklerini verebilen siteleri onlara sunmaktır.

Şimdi Seo konusunda harcadığınız vaktin sadece yarısını kaliteli içerikler için harcamanız dahi sıralamalardaki yerinizi değiştirecektir desem ne dersiniz? ( Seo hakkında detaylı bilgi için Seo Nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz )

İnsanlar İçin İçerik Üretin

Söylemek istediğim siz arama motorları için değil, insanlar için içerik üretin. Yazılarınızı doğru bilgilerle, detaylı, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde ve kesinlikle özgün bir şekilde yazın. Güzel bir dilbilgisi ve zengin görsel ya da işitsel içeriklerle donatın. İşte o anda zaten tüm arama motorlarının aradığı site olma yolunda en büyük engeli aşmış olacaksınız. Blog Nasıl Yazılır sorunuzdan daha çok bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Seo teknikleri elbette işe yarıyorlar. İnsanlar ve arama motorları arasındaki uyumu pekiştirmek için çalışmalar yapılıyor. Bunlar elbette sitenize katkı sağlar. Fakat asıl olan her zaman içeriktir. Bunu asla unutmayın. Arama motorları için değil, okuyucularınız için yazın. 

Başlık

Blog yazınızın başlığı, sosyal medyada ve arama sonuçlarında görünecek kısımdır. Bu yüzden potansiyel okuyucularınızın ilgisini çekecek şekilde hazırlamalısınız. Arama motorlarında ilgilendiği konuya dair sonuçlar sıralandığı zaman, konu ile ilgili bilgiyi sizin yazınızda bulabileceği hissini vermelisiniz. Bunun için de elinizdeki en iyi teknik ilgi çekici bir başlık olacaktır.

 Giriş

Her şeyde olduğu gibi bir yazıda da giriş en önemli kısımdır. İnsanlarda okumaya devam etme isteği yaratmalı. Faydalanacağı bilgilerin olduğuna ikna etmelisiniz ki yazıya devam etsin. Günümüz dünyasında o kadar çok bilgi kaynağı var ki farkınızı hemen ilk paragraftan ortaya koymalısınız ki insanlar sizi okumaya devam etsin.

Ana İçerik

Bu kısım, blog içeriğinizin ana kısmıdır. İçeriğiniz, başlığınızı temel alarak yazınızı okumaya devam eden herkesi tatmin etmelidir. Başlığınızda belirttiğiniz sözleri yerine getiremeyen içerikler oluşturursanız, insanlar blogunuzu ziyaret etmeyi bırakır.

Blog yazılarınızın uzunluğu 300 ila 3.000 veya daha fazla kelime arasında olabilir. Ortalama bir yazı için benim tavsiyem 900 kelimeden az ve 2400 kelimeden fazla tutmamaya çalışın.

Alt Başlıklar

Pek çok kişi blog içeriğinizi, farklı bir gözle tarar. Tamamından ziyade kendisinin özel olarak ilgilendiği bir bölüm var ise hemen ona ulaşmak ister. Bu konuda okuyucuya alt başlıklar sunarak yardımcı olursunuz. İçeriğinizi ayrı ayrı okunabilecek bölümlere ayıran alt başlıklarınızı yazın ve bu alt başlıkların içeriğin bütününe ait olduğundan emin olun.

Kalın Metin

Önemli noktaları vurgulamaya yardımcı olması için ana içeriğinizin birkaç alanında kalın metin kullanın. Seçmeli olarak kullanın, aksi halde tüm makaleniz kalın görünecek, dolayısıyla içeriğin önemli bölümlerini vurgulama yeteneğini ortadan kaldıracaktır.

Medya

İçeriğinizin metin bölümünü, konu ile ilgili görseller ve videolar gibi medya araçları ile tamamlayın. Günümüz “Rich Media” dünyasında sadece metin, çok çok özel bir alan ve okuyucuya hitap etmeyen bir konu değil ise, kimsenin ilgisini kolay kolay çekemez. Hele ki sosyal paylaşımların birbiri ile yarıştığı bir dönemde yayınlarınızı kesinlikle medya desteği olmadan sadece yazı olarak yayınlamayın.

Sonuç

Sonucun, okuyucunun alması gerekenleri özetlemek için yazınızın sonunda bir ya da iki paragraf olması gerekir. Yapmazlarsa, şansları, neleri kaçırdıklarını görmek için geri döneceklerdir.

Blog yayınınızın son satırı, harekete geçirici bir şekilde olmalıdır. Okuyucuların düşüncelerini, yorumlarını, soru ve önerilerini paylaşmalarını istemek gibi. Ya da onların konu ile ilgili fikirlerini sorarak harekete geçirmek gibi.

Yayınınız belirli bir ürünü veya hizmeti tanıtmak için yazılmışsa, harekete geçirici mesaj okuyucuyu bu konuda daha fazla bilgi edinmeye teşvik etmelidir.

Bu Blog Nasıl Yazılır listesindeki tüm öğeleri her gönderiye dahil etmek zorunda değilsiniz, ancak her zaman ilgi çekici bir giriş, kaliteli içerik ve sağlam bir sonuca sahip olduğunuzdan emin olun.

En İyi Blog Yazma Uygulamaları

Başarılı bir blog sahibi olmak için bu maddeleri takip etmeniz hem işinizi kolaylaştırır hem de sizi daha profesyonel kılar.

Blogunuz İçin Hedeflerinizi Belirleyin

Blogunuz için hedef belirlemediyseniz blogunuzdan en iyi şekilde yararlanıp yararlanmadığınızı asla bilemezsiniz. Amacınız Blog Yazarak Para Kazanmak mı? Yeni bir iş bulmak mı? Blog yazma hedeflerinizi tanımlayın ve periyodik olarak blogunuzun bunları karşılayıp karşılamadığını kendinize sorun. Eğer hedeflerinizi karşılamıyor ise, nasıl geliştirebileceğinize dair araştırma yapma zamanınız gelmiş demektir.

Uzman Olma Yolunda İlerleyin

Blog yazma hedefleriniz ne olursa olsun, kendi alanınızda bilinen ve bilgilerine güvenilen birisi olmak için çabalarsanız, hedeflerinizin yerine getirildiğinden emin olabilirsiniz. Kendi alanlarında uzman olarak bilinen insanlar, içeriklerinden daha fazla gelir etme eğilimindedirler. Ayrıca, daha geniş kitlelere ulaşarak, ilgili ürün ve hizmetleri sunarak okuyucularını müşterilere dönüştürme imkânları da vardır.

Kitlenizle Etkileşim Kurun

Okuyucularınızla uyum içinde kalmanın en iyi yolu onlarla etkileşim kurmaktır. Bunu yapmanın bazı yolları şunlardır; yorumları yanıtlama, iletişim formunuzdaki sorulara dönüş yapma, sosyal ağlardaki okuyucularla sohbet etme ve okuyucuların Bloglarını ziyaret ederek ilgilenildiklerini göstermek. Blog Nasıl Yazılır yazımızın en altında yer alan son cümleye dikkat edebilirsiniz.

Bunları yaptığınızda, okuyucularınızla daha güçlü ilişkiler kuracak ve ne istediklerini öğrenebileceksiniz. Bu da bir sonraki içeriğinizin ne olması gerektiğine dair size yol gösterecektir.

Tutarlı ve Gerçekçi Ol

Blogunuzda tutarlı bir yayınlanma takvimi oluşturmak okuyucularınızın sizden ne zaman haber almayı beklediklerini bilmelerine yardımcı olur.

Bireysel blog yazarları, günlük olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmayı zor bulacaktır. Haftalık veya iki haftalık gönderilerinizle başlayın ve nihai hedefiniz buysa, günlük yayınlara ulaşıncaya kadar devam edin. Sadece kaliteden asla ödün vermeyin.

Bir Editoryal Takvim Kullanın

Tutarlılığınızı korumaya yardımcı olmak için, bazı editoryal takvimleri kullandığınızdan emin olun. Google Takvim, Outlook Takvim veya basit bir e-tablo bile kullanabilirsiniz. Fikirlerinizi yönetmek ve her ay için içeriklerinizi planlamak için kullanın. Böylece blog yazmak, boş zamanlarınızda yaptığınız bir şey olmaktan çıkarak asıl işinize dönüşmeye başlayabilir.

Verileri Analiz Et

Blog yazmaya ve yayınlamaya başladığınız andan itibaren verilerinizi düzenli olarak kayıt altına alın. Bunları belirli periyotlarla kontrol ve analiz edin. Bu için kesinlikle ama kesinlikle Google Analytics’i kullanın.
Özellikle, trafiğinizin büyüdüğünden emin olmak ve en çok ziyaretçiyi yönlendiren web sitelerinin, sosyal ağların ve diğer tür kaynakların hangileri olduğunu görmek için.

Daha detaylı bir blog öğrenimi için Blog Rehberi yazımı okuyarak siteye devam etmenizi öneririm. Burada özellikle blog nasıl yazılır konusuna değindim.

Sonuç Olarak

Blog Nasıl Yazılır yazımızın sonuna geldik. Bu yazıda profesyonel bir blog içeriğini nasıl hazırlamamız gerektiğini sanırım öğrendik. Yazı yazmamızı geliştirecek ve daha sağlam, başarılı bir şekilde ilerlememizi sağlayacak metotları da öğrenmiş olduğumuza inanıyorum.

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün