Blog

Blog Nasıl Açılır

Blog Nasıl Açılır - 5 Adımda Blog Kurmak

Blog Nasıl Açılır
5 (99.13%) 23 votes

Blog Nasıl Açılır


Blog açmak istiyorum ama ‘Blog Nasıl Açılır’ bilmiyorum mu diyorsunuz? Belki bir seyyah olarak gezi blogu kurmak, belki iyi bir aşçı olarak yemek blogu kurmak istiyorsunuz. Kendi dünyanıza ait hislerinizi ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz kişisel blog da açmak istiyor olabilirsiniz, güzellik sırlarını diğer kadınlarla paylaşmak isteyen bir makyaj blogu da.

Biliyorum, ilk bakışta Blog Nasıl Açılır diye arattığınızda ciddi olarak zihniniz karıştı. Merak etmeyin, şu an doğru adrestesiniz. Sizinle birlikte, hiçbir teknik bilginiz dahi olmadan blog açacağız. Yazının sonuna geldiğimizde profesyonel bir blog sahibi olmuş olacaksınız. Üstelik tüm aşamalarda fotoğraflarla ve gereken tüm açıklamalarla sizlere yardımcı olacağım.

Öncelikle sizden ricam Blog Yazmak İstiyorum ve Neden Blog Açmalısınız yazılarını okumanız. Bu sayede hem aklınızda blog açmak fikri ile ilgili bir soru işareti var ise o kaybolmuş olacak hem de çok daha profesyonel bir bakış açısına sahip olacaksınız. Böylece; bugün, daha öncesinde internet sitesi nasıl açılır en ufak bir bilginiz dahi olmadan para kazanabilen bir blogun ilk adımını birlikte atmış olacağız. Emin olun başarılı bir Blogger olmak ve Blog açmak sandığınızdan çok daha kolay.

Konu başlıklarımıza göz atmamız gerekirse;

1- Blog Nasıl Açılır – Blog Platformu Seçimi

2- Blog Nasıl Açılır – Alan Adı ( Domain ) Seçimi

3- Blog Nasıl Açılır – Barındırma ( Hosting ) Seçimi

4- Blog Nasıl Açılır – Domain ve Hosting Alımı

5- Blog Nasıl Açılır – Blog Yazılımını Yükleme ve Tema Seçimi

Hazırsanız hadi bir Blog Açalım!


1- Blog Nasıl Açılır – Blog Platformu Seçimi


Konu Blog Nasıl Açılır ise ilk yapacağımız seçim, blogumuzu hangi platformda barındıracağımızdır. Benim önerim kesinlikle ama kesinlikle profesyonellik adına; kendi hosting firmanızda size ait bir web alanında barındırmanız olacaktır. Bunun ne demek olduğunuz aşağıda detaylıca anlatacağım.

Yine de blog açmak ücretli mi sorunuza cevap olması bakımından ücretsiz ve ücretli seçenekleri anlatacağım. Karar tamamen size kalmış.

Ücretsiz Platformlar – Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Blog Nasıl Açılır sorusundan sonra birçok yeni blog yazarı adayı için Blogger, Tumblr vs gibi ücretsiz blog açmanıza imkân sağlayan platformlar cazip gelmektedir. Bunun birçok sebebi var ki sanırım en büyük etken; ÜCRETSİZ olmaları!

Blogunuzu ücretsiz bir platformda tutarak, platformun sizin adınıza sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Kurallarına ve kısıtlamalarına tabi olacaksınız, bunlar blogunuzdaki reklamları sınırlayabilir veya yasaklayabilir. Hatta kendi reklamlarını sizin blogunuza yerleştirebilirler.

Blog açmak istiyorum diyor ve blog oluşturma konusunda ciddi iseniz bu seçenekten uzak durmak isteyeceksinizdir diye düşünüyorum. Düşünün; isminiz.blogspot.com gibi bir web sitesi adresi sizin gözünüze ne kadar profesyonel geliyor?

Şunu aklınızdan çıkarmayın ; “Bir şey bedava ise ürün sensindir”

Yine de çeşitli sebeplerden dolayı eğer bu yolu seçecekseniz, gelin hep birlikte ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan iki ücretsiz blog açma sitesine göz atalım.

Blogger ( Google Blog )

Blog Nasıl Açılır sorusunun ücretsiz kısmına düşen cevapların başında ilk aklımıza gelen Bloggerdır. Blogger Google’a ait bir servistir. Her ne kadar güvenliğinden şüphemiz olmasa da eskiden ( 2011 yılında ) ülkemizde bir ara erişimi engellenmişti. Gerçi o günden bugüne herhangi bir kapatma olmadı ama bu bilgi yine de aklınızda dursun isterim.

Günlük yaklaşık 2 milyon kişinin yazdığı ve 18 milyonluk bir okunma trafiği olan bir siteden bahsediyoruz. Üstelik bunun için tek ihtiyacınız Gmail hesabına sahip olmak, hepsi bu. Bir hesapla 100 ayrı blog açabiliyorsunuz. Blog adresiniz; isminiz.blogspot.com olarak şekilleniyor.

İstediğiniz miktarda yazı ekleyebiliyorsunuz fakat toplam kullanım alanınız ( Görseller ve ses dosyaları dahil ) 15 GB. Bu da doğal olarak sınırlı veri yüklemesi yapabileceğiniz anlamına gelir.

Kendi temaları hariç internette bulabileceğiniz ücretli ve ücretsiz blogger temaları da mevcuttur.
Kurulumunu fotoğraflarla anlatacağım. Zaten ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Not: Blogger’da hesap açabilmek için bir adet Gmail hesabınızın olması gerekmekte. Gmail hesabı almak Gmail Kayıt Olma yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle Blogger sitesine gidiyoruz.
Blogger Kurulumu 1Öncelikle blogunuzu oluşturun bağlantısına tıklıyoruz
Blogger Kurulumu 2Daha öncesinde aldığımız Gmail hesabımız ile sisteme giriş yapıyoruz

Blogger Kurulumu 3Blogger profilini seçiyoruz

 

Blogger Kurulumu 6Blogumuzun ismini ( Alan adını değil, nasıl görüneceğine dair olan isim ) yazıyoruz

 

Blogger Kurulumu 5

 

 

Blogger Kurulumu 6

Başlık kısmı az önce belirlediğimiz sitemizin ismi olacak. Adres, kullanıcıların arama çubuğunda bizim sitemizi bulacakları alan adımız olacak. Tema kısmı şimdilik önemli değil sonra da değiştirebilirsiniz nasılsa

 

Blogger Kurulumu 7
Yeni yayın diyerek ilk blogumuzu yazıyoruz

Blogger Kurulumu 8

Blogger Kurulumu 9

Ve işte sitemiz hazır
Artık kullanıcılar http://wphakkindahersey.blogspot.com/ adresine geldiklerinde benim az önce açtığım siteme giriş yapmış olacaklar.

WordPress ( WordPress.com )

Blog Nasıl Açılır sorusunun ücretsiz cevaplarından ikincisi ise WordPress’dir. WordPress denilince kafa karışıklığı olmaması adına bir hususu en baştan anlatmak isterim.

WordPress; kod bilmeyen insanların internet sitesi kurabilmelerine yarayan bir içerik yönetim sistemidir. ( CMS ) Bir program gibi düşünebilirsiniz. Bunu insanlar kendi web sitelerini kurmak için kullanıyor. ( Mesela Bloghocaniz.com WordPress altyapısı üzerine kurulmuş bir sitedir ) Bu programı https://wordpress.org/ adresinden indirerek kendi web hosting alanınıza kurarak kullanıyorsunuz. ( Detaylı wordpress kurulumunu merak edenler WordPress Nasıl Kurulur yazımı okuyabilirler )

Bir de bizim şimdi Blog Nasıl Açılır kısmında kullanacağımız servis olan WordPress.com var. Bu da yine aynı altyapı üzerinde kurulu fakat farkı; aynı Blogger gibi size sisteme müdahale imkânını sınırlı bir şekilde sunması. Yani güvenlik nedeni ile sınırlı olarak sisteme müdahalede bulunabilirsiniz. Arka planını görmeden sadece yazılarınızı paylaşır ve temalarla sınırlandırılmış biçimde değişiklik yapabilirsiniz.

Kısacası WordPress.org; ücretli olarak blog açmanız için gerekli yazılımı indirmenizi sağlayan bir adres iken WordPress.com, ücretsiz olarak blog açmanızı sağlayan bir servistir.

Ücretsiz blog açma siteleri arasında yazmış olsam da ücretli planları da var. Fakat konumuz Ücretsiz Blog Nasıl Açılır olduğu için o kısımlara değinmiyorum.

Yaklaşık 3 GB’lık bir alan tahsis eder. Sadece yazı söz konusu ise gayet yeterli gibi gözüken bu alan işin içine video ya da ses dosyaları girdiğinde ne yazık ki yetersiz kalacaktır.

Yine de blog dünyası ile yeni başlayan arkadaşlar için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Şimdi gelin her beraber kurulumuna, yine fotoğraflar eşliğinde göz atalım.

Öncelikle WordPress.com sitesine gidelim. Karşımıza aşağıdaki sayfa gelmiş olmalı.

Wordpress.com Kurulumu 1

Wordpress.com Kurulumu 2

Tıpkı Blogger’da olduğu gibi alan adından bağımsız sitemizin ismine karar veriyoruz. Ne ile ilgili olduğuna vs.

 

Wordpress.com Kurulumu 3

Biz ücretsiz paketten devam edeceğimiz için alan adımızı sadece ücretsiz yazandan seçebiliyoruz

 

Wordpress.com Kurulumu 4

Biz ücretsiz paketten devam edeceğimiz için alan adımızı sadece ücretsiz yazandan seçebiliyoruz
Ücretsiz olan ilk paketi seçiyoruz

 

Wordpress.com Kurulumu 5

Kullanıcı adı ve şifremizi oluşturuyoruz

 

Wordpress.com Kurulumu 6

 

Wordpress.com Kurulumu 7

 

Wordpress.com Kurulumu 8

Sitemizi temsil edecek bir icon ekleyebiliriz

Wordpress.com Kurulumu 9

 

Wordpress.com Kurulumu 10

Buradan ya da daha sonra gireceğimiz yönetim panelinden sitemizi teması da dahil istediğimiz hale getirebiliyoruz

Wordpress.com Kurulumu 11

Tüm bu işlemlerden sonra tam olarak böyle görünecek

https://bloghakkindahersey.wordpress.com/wp-admin/ bağlantısından sitemizin yönetim paneline giriş yapabiliyoruz. Az önce aldığınız kullanıcı adı ve şifreyi unutmayın yeter.

İşte WordPress blog açmak da bu kadar kolay.

Not: Konu ile ilgili detaylı bir okuma isteyen arkadaşlar Ücretsiz Blog Açma adlı yazıma göz atabilirler.

Ücretli Platformlar

Blog Nasıl Açılır sorusunun paralı bölümüne düşen ücretli platformdan kastımız; tamamen kendi alan adınıza sahip olduğunuz, tüm içeriğini ve özelleştirmelerini özgürce yapabildiğiniz, reklam vs politikalarına kendinizin karar verdiği bir seçenek diyebiliriz. Kısacası kendinize ait bir ev ve bu eve ait özel bir adres almış olacaksınız dersek sanırım yanlış olmaz.

Ev ( Hosting ) ve adres ( Domain ) özellikle verilmiş bir örnektir. Aşağıda bu örneği neden verdiğimi detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Kendi hosting ve domainimize sahip olduğumuz an işin içine CMS olarak da bilinen İçerik Yönetim Sistemi girer. Bu sistemler kodlama yapmadan basit bir şekilde web siteniz üzerinde değişiklik yapmanıza olanak sağlar.

Tabi ki en ünlüsü ve şu an dünyadaki web sitelerinin neredeyse 1/3’üne ev sahipliği yapan WORDPRESS. Biz de zaten tüm sitedeki çalışmalarda bu sistem üzerinden gideceğiz. ( Bloghocaniz.com da WordPress üzerine kuruludur )

Seçim Sizin

Blog Nasıl Açılır sorusuna yol göstermek için her iki seçeneği de detaylıca anlatmaya çalıştım. Amacınız sadece kendinize ait yazılarınızı çevrenizle ya da web ortamında paylaşmak ise… Blog yazarak para kazanma, ilerletme, değiştirme gibi seçeneklere ihtiyacınız yok ise… Ücretsiz platformları öneririm. Bu şekilde tamamen ücretsiz blog açabilirsiniz.

Platform seçimi kısmına son vermeden tekrar yinelemek isterim; eğer profesyonel bir Blogger olmak istiyorsanız, önerim kesinlikle kendinize ait bir domain ve hosting sahibi olmanızdır. Ayrıca WordPress altyapısını kullanmanızı birçok sebepten dolayı öneririm. Bunun nedenlerine de az sonra değineceğim.


2- Blog Nasıl Açılır – Alan Adı ( Domain ) Seçimi


Alan adınız ( Domain ) sizin bundan sonraki adresiniz olacak. O yüzden üzerinde ciddi olarak düşünmenizi öneririm. Hani yukarıda bahsettiğim ev ve adres örneğindeki adresiniz, alan adınız olacak.

Yıllık ücretini ödemeye devam ettiğiniz sürece alan adı sizin olacaktır. Alan adları satın alınmaz, kiralanır. Bu detaya, özellikle yenileme özelliklerine ve zamanlarına, satın alma işlemi sırasında dikkat etmenizde fayda var.

Alan adınızı kiralamanın, firmadan firmaya ya da uzantısına göre değişmekle birlikte ortalama olarak yıllık 40 TL civarı bir ücreti vardır dersem çok yanlış olmaz sanırım. Dediğim gibi bu ortalama bir rakamdır çok üstünde ya da çok altında da olabilir. Başta uzantısı olmak üzere aldığınız firma, dönemsel kampanyalar vs hepsi bu fiyata etki edebilir.

Alan adınızın uzantısı değişebilir. En çok bilinen ve kullanıcıların da tanıdığı .com uzantısıdır. Eğer özel bir alan ile ilgili değil ise web siteniz; .com uzantısını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Nihayetinde akılda kalıcı olacak bir alan adı olması temel kuraldır. Bunun dışında uzantı, isim vs konusuna çok da takılmayın. Blog Nasıl Açılır yazımıza hosting ( barındırma ) sağlayıcımızın seçimi ile devam edelim.


3- Blog Nasıl Açılır – Barındırma ( Hosting ) Seçimi


Alan adı seçimi kadar önemli bir nokta da barındırma ( Hosting ) hizmetimizin seçimidir. Yukarıdaki örnekten gidersek;  adresimiz ne kadar güzel olursa olsun asıl önemli olan evin kendisidir. Hosting sağlayıcımız da evimiz olacak. Bu nedenle seçim yaparken çok dikkatli olmanız ve hem işlevsellik hem de ekonomik olarak size en uygun hosting paketini seçmenizde yarar var.

Çoğu hosting firması alan adı kayıt hizmeti de sunmaktadır. İkisini ayrı yerlerden alabileceğiniz gibi aynı firmadan da alabilirsiniz. Benim önerim de bu yönde olacaktır.

Not: Hosting ve domain nasıl alınır konusunda aceleci davranmadan iyi bir araştırma sonucunda karar vermenizi öneririm. İnanın Blog Nasıl Açılır sorusunun cevabı kadar önemlidir bu sorunun cevabı da. Firmadan firmaya, günden güne değişebilecek kampanyalar söz konusu olabilir. Acele etmemenizi önermemin bir diğer sebebi de alacağınız alan adının bulunacağı sektörü araştırmanızı istememdir. Seo bakımından alan adının önemi büyüktür. ( Seo hakkında detaylı bilgi için Seo Nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz )

Not: Hosting ve domain konusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Hosting ve Domain Nedir? yazımı kesinlikle okumanızı öneririm.


4- Blog Nasıl Açılır – Domain ve Hosting Alımı


Domain ve Hosting Nasıl Alınır konusunu fotoğraflı olarak anlatacağım.  Öncesinde alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç husus var onları belirtmek isterim.

– Alan adı belirlerken Türkçe karakterler kullanmayın! ( ö, ç, ş, ü, ğ, ı gibi ) Sadece İngiliz alfabesinde bulunan
karakterleri kullanın. Aksi halde siteniz açılmaz.
– Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçmeye çalışın.
– Telaffuzu kolay, anlaşılır bir alan adı seçin.
– Rakam içeren, art arda gelen ünlü harfleri olan, akılda karmaşa yaratan alan adı seçimlerinden uzak durun.

İlk olarak Natro.com adresine gidelim. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Tüm işlemlerden önce üyelik kaydımızı oluşturuyoruz ve onay mailinden sonra hesabımıza giriş yapıyoruz.

Blog Nasıl Açılır işlemlerine öncelikle evimizin adresini belirlemekle başlıyoruz.

Domain Alımı

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 1

Görmüş olduğunuz alandan almayı düşündüğümüz alan adının durumunu sorguluyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 2

Mesela diyelim ki yemeksepeti adını almak istiyoruz. İşaretli yerden aramamızı yapıyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 3Tabi ki bu alan adının alındığını öğreniyoruz 🙂

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 4Bu kez şansımızı başka bir alan adı olan blogaciyorum’ da deniyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 5 Görüyoruz ki bu alan adı boşta – Üstelik .com olarak

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 6

Hemen sepete ekle diyoruz ve devam ediyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 7Yine sepetten devam et diyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 8

Ve alan adının bize maliyeti göründü

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 9
Devam ederek satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz

Bu şekilde alan adımızı almış olduk. Yani adresimiz artık belli oldu. Peki ya bu adrese nasıl bir ev alacağız? İşte şimdi de hosting alımına bir göz atarak Blog Nasıl Açılır bölümümüze devam edelim.

Hosting Alımı

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 10

Öncelikle Web Hosting seçeneğine tıklıyoruz

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 11

Buradan ihtiyacımıza uygun olan paket türünü seçiyoruz


Hosting ve Domain Nasıl Alınır 12Süre seçimimizi yapıyoruz. Kiralama süremiz uzadıkça fiyat düşse de ilk başlayan arkadaşlara en ucuz paketten başlamalarını öneriyorum her zaman için. İstediğiniz zaman bir üst pakete geçebildiğinizi unutmayın. Nasıl bir hosting paketi sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor sorusunun cevabını kendiniz öğrenene kadar fazla maliyetli tutmamayı öneririm

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 13WordPress kuracağımız için tabi ki Linux Hosting seçimini yapıyoruz ( Neden olduğunu Hosting ve Domain Nedir adlı yazımda anlattım )

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 14Buradan sonra satın alma kısmına geçebilirsiniz

 

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 15


Blog Nasıl Açılır yazımızda Hosting ve Domain Nasıl Alınır konusunu da tamamlamış bulunuyoruz. Şimdi almış olduğumuz domain ve hosting ile blog yazılımını yükleme bölümüne geçebiliriz.


5- Blog Nasıl Açılır – Blog Yazılımını Yükleme ve Tema Seçimi


WordPress Blog Nasıl Açılır? – WordPress Blog Açma Resimli Anlatım

Blog Yazılımı

CMS ( İçerik Yönetim Sistemi ) seçiminde şu an için WordPress’ten daha kolay, kullanışlı ve dünya üzerinde geçerliliği olan bir sistem söz konusu değil. Bu nedenle blog açmak isteyenlere ilk önerim kesinlikle WordPress blog açmaktan yanadır. Nedenlerine kısaca değinmem gerekirse şunları sayabiliriz.

Her şeyden önce, WordPress Açık Kaynaktır. Bu, dünyanın her yerinden sürekli olarak WordPress’i geliştirmek için çalışan binlerce insan olduğu anlamına gelir. WordPress açık kaynak kodlu bir proje olduğu için tamamen ÜCRETSİZ.

İkincisi, inanılmaz derecede esnek ve genişletilebilir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirmenize ya da posta listesi, fotoğraf galerisi veya online bir mağaza gibi yeni özellikler eklemenize olanak tanıyan binlerce eklenti ve tema vardır.

Üçüncü olarak, kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde bir web tasarımcısı tutmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan kendi içeriğinizi kolayca güncelleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Aslında, Microsoft Word gibi bir programda temel biçimlendirme araçlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sitenizi düzenleyebilirsiniz.

WordPress ayrıca SEO dostudur. Kutunun hemen dışında WordPress, içeriğinizin arama motorları için optimize edildiğinden emin olmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Bu, sitenizin görünürlüğü ve çevrimiçi başarısı için kritik öneme sahiptir. Google’ın Matt Cutts’ı “WordPress’in SEO’yu daha iyi yapmak için oluşturulduğunu” söylüyor.

Son olarak,  kendi içeriğinizin kontrolü sizdedir. Diğer yayıncılık platformlarında, kendi web sitenizde yapabileceğiniz ve yapamayacağınızı sınırlar vardır. Eğer kapatılsaydı, içeriğiniz kolayca ortadan kalkabilirdi. WordPress ile içeriğinizi Blogger veya Tumblr gibi diğer sistemlerden içe aktarabilirsiniz. Ayrıca, seçtiyseniz, WordPress’ten verilerinizi kolayca dışa aktarabilirsiniz. Sitenizin kontrolü sizde… Ve içeriğinizin de!

WordPress’i neden seçtiğimi sanırım anlamışsınızdır. Peki, WordPress kurulumunu nasıl yapacağız?

Şimdi geldik WordPress Nasıl Kurulur konumuza. Öncesinde önemli bir şey söylemek istiyorum.

Kesinlikle ve kesinlikle WordPress kurabilmek için bir hosting ve domain sahibi olmanız gerekmekte. Bu ikisi olmaksızın WordPress Kurulumu ve kullanımı yapabilmeniz imkânsız.

Şimdi wordpress blog açma resimli anlatım bölümüne devam edelim.

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress Nasıl Kurulur sorumuzun 3 tane cevabı var;

1-Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu
2-cPanel Üzerinden WordPress Kurulumu
3-Ftp Programı Vasıtası ile WordPress Kurulumu

Ben 3 yolu da göstereceğim. İlk ikisini kısa olarak geçeceğim. Çünkü kurulumu kolay. Asıl üzerinde duracağımız ise Ftp programı vasıtası ile manüel kurulum olacak.

Nedenine gelirsek. Bazı durumlarda ilk iki seçenekte hosting kaynaklı sorun yaşayabilmeniz muhtemel olabiliyor. Aynı zamanda Ftp programı kullanımına alışmanız ve veritabanı oluşturmayı öğrenmenizi istiyorum. Bu ilerleyen zamanlarda çok ama çok işinize yarayacak.

Siz yine de ilk iki yolu bilin, hatta deneyin ama her zaman ilk tercihiniz asıl anlatacağım 3. yol olsun. Hatta Wordpress Nasıl Kurulur diye soranlara da bu yöntemi önerin.

Bu arada kendi hosting firmam Natro olduğundan wordpress kurulumu nasıl yapılır; Natro üzerinden anlatacağım. Fakat diğer hosting firmaları içinde de hemen hemen izlenecek yollar aynı. O nedenle firmaya çok takılmadan mantığı kavramaya çalışın yeter. Yine de takıldığınız bir nokta olursa yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Şimdi WordPress Nasıl Kurulur seçeneklerimizden ilki olan Hosting Üzerinden WordPress Kurulumuna geçelim.

Bu arada sakın gözünüze karışık ya da zor gibi gelmesin; WordPress Kurulumu Resimli Anlatım ile inanın çok kolay bir şekilde WordPress kurulumunu öğreneceksiniz.

( Arzu edenler WordPress Rehberi yazımı okuyabilir. )

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu

Bu yöntem en kolay ve zahmetsiz yöntemdir. Artık çoğu hosting firması müşterilerine web hosting alanı kurulumunda popüler uygulamalar kurmak isteyip istemediklerini soruyorlar. Bu sayede çok basit ve zahmetsiz bir şekilde 1-2 dakika da WordPress kurmuş oluyorsunuz.

Peki, nasıl mı? Gelin hep birlikte bir bakalım. ( Şu an ben de sizinle birlikte sıfırdan kuracağım siteyi, hem de konunun anlatımı için 3 kere 🙂 )
Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 1

Öncelikle  hosting yönetimi bölümüne giriş yapıyoruz

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 2

İlk kez web sitesi oluşturacağımız için yeni bir web alanı oluşturmamız gerekecek. Bunun için yeni web alanı ekle diyoruz.

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 3

Kullanmak istediğimiz ( Bazı durumlarda birden fazla olabileceği için ) alan adımızı yazarak ekle diyoruz.

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 4Platform seçimi olarak Linux hosting seçiyoruz. Nedenini Hosting ve Domain Nedir adlı yazımda uzun uzun anlattım. Açılışta popüler uygulamalardan birinin kurulmasını istiyorum kutucuğunu tıklayarak WordPress’i seçiyoruz. Az önce eklediğimiz alan adını birincil alan adı olarak seçiyoruz. Sitenizin bireysel  ya da kurumsal olarak belirliyorsunuz. Ftp şifresini kendiniz de yazabilirsiniz sisteme otomatik olarak güvenli şifre oluştur seçeneği ile oluşturmasını isteyebilirsiniz. Burada tercih sizin. E-Posta sitesi oluşturulsun mu seçeneğini kesinlikle evet diyorsunuz. En alttaki oluştur butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 5

Gördüğünüz gibi WordPress kurulumu ( Aynı zamanda web siteniz ) oluşturulmaya başlandı. )

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 6

Kurulumu tamamlamak için yeşil yazıya döndükten sonra üzerine tıklayın.

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 7

Ve işte siteniz hazır ! Hepsi bu kadar.

Hosting Üzerinden WordPress Kurulumu 8

Web hosting bölümüne geri döndüğünüzde artık web alanınızın oluştuğunu ve WordPress kurulu olduğunu görebilirsiniz.

Şimdi WordPress Nasıl Kurulur sorumuz için ikinci seçeneğimiz olan Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu bölümüne bir bakalım.

cPanel Üzerinden WordPress Kurulumu

cPanel (Control Panel) Linux sunucularda inanılmaz uyumlu çalışan bir web hosting kontrol paneli uygulamasıdır.

cPanel’i bilgisayarınızda masaüstünü kullanır gibi kullanabilirsiniz. cPanele ilk girdiğinizde birçok resim ve altında yazılar göreceksiniz. Bu resim ve yazılara tıklayarak işlem içeriklerine ulaşabilirsiniz. cPanel üzerinden E-Posta, site yönetimi, çeşitli analizler vs. gibi işlemleri yapabilirsiniz.

cPanel Linux işletim sistemi ile en uyumlu çalışan kontrol panelidir. cPanel, hızı, kullanım kolaylığı, kurulum ve güncellemelerinin kolay/otomatik olması, stabilitesi gibi özelliklerle ön plana çıkmaktadır.

cPanel’e giriş için gerekli kullanıcı adı ve şifrenizi hosting sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

Ben yine WordPress Nasıl Kurulur konusunu Natro hesabım üzerinden anlatacağım ama rahat olun, cPanel ara birimi her yerde aynıdır.
Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 1

cPanel giriş ekranınız bu şekilde olacaktır. Gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgilerini hosting sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

 

Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 2

Giriş yaptığınızda karşınıza gelmesi ekran da bu şekilde olacak. Burası web sitemizin kontrol ara yüzüdür.

 

Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 3

Sayfada aşağı doğru devam ettiğinizde uygulamalar bölümü sizi karşılayacak. İşte bizim kuracak olduğumuz WordPress de burada. Üzerine tıklayarak devam edin.

 

Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 4

Karşınıza gelecek sayfada işaretlediğim alandan bu uygulamayı kur butonuna tıklayın.

 

Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 5

Bu ayarlar sayfasında neredeyse hiç bir yere dokunmanıza gerek yok. Sadece yönetici şifrenizi ve kullanacak olduğunuz yönetici E-Posta adını yazmanız şimdilik yeterli olacaktır.

 

Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 6

Ayarların en altında kutu içine aldığım kur butonuna tıklıyoruz.

 

Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 7

Gördüğünüz gibi yüklenmeye başladı bile.

 

Cpanel Üzerinden WordPress Kurulumu 8

Ve işte sitemiz hazır. Soldaki linklerden sayfamıza ya da WordPress yönetim panelimize gidebiliriz. Sağdaki sekmeler ise yedekleme, güncelleştirme vs gibi işlemleri kolaylıkla yapabileceğimiz alanlardır. Hepsi bu kadar 🙂

 

Ftp Programı İle WordPress Kurulumu

Yazının en başında da belirttiğim üzere asıl öğrenmenizi ve kullanmaya alışmanızı istediğim metot Ftp Programı Vasıtası ile WordPress Kurulumu. Bu sebeple bu WordPress Kurulum yöntemini diğer ikisinden aynı bir başlık altında anlatacağım.

FTP (File Transfer Protocol) İnternete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir.

FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli(on-line) bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.

Web Alanı Kurulumu

WordPress Nasıl Kurulur sorusundan önce yapmamız gereken bir kaç işlem var. Öncelikle web sitemizin kurulumunu yapacağımız bir alan belirlemek adına Web Alanı Kurulumu yapmamız gerekmekte. Bunu aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

Web Alanı Kurulumu 1
Öncelikle hosting yönetimi bölümüne giriyoruz.

 

Web Alanı Kurulumu 2
Yeni web alanı ekle bölümü ile devam ediyoruz.

 

Web Alanı Kurulumu 3

Bizden istenen bilgileri girerek devam ediyoruz. Platform seçiminde Linux seçmeyi unutmayın.

 

Web Alanı Kurulumu 4

Kurulum işlemi bitene kadar bekliyoruz.

 

Web Alanı Kurulumu 5

WordPress kurulumu yapacağımız web alanımız hazır.

E-Posta Kurulumu

Şimdi sıra geldi E-Posta hesabımızı kullanmaya. Hem WordPress kurulumunda hem de daha sonraki genel tüm işlemlerimizde bizden çoğu eklenti ve uygulama bir E-Posta isteyecektir. Genelde gördüğünüz admin@abc.com gibi bir mail de alabilirsiniz ya da kendi zevkinize göre de seçebilirsiniz.

Ben genel kuralı bozmamak adına admin@bloghocaniz.xyz ve bir de iletişim@bloghocaniz.xyz E-Posta hesapları açacağım. Siz de ihtiyaç ve zevkinize göre birden fazla E-Posta hesabı alabilirsiniz.

Peki, bunu nasıl yapacağız? Aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla E-Posta kurulumunu yapabilirsiniz.

 

E-Posta Kurulumu 1

E-Posta yönetimi sekmesine geliyoruz.

E-Posta Kurulumu 2

Yeni E-Posta oluştur seçeneğini tıklıyoruz.

E-Posta Kurulumu 3

E-Posta Kurulumu 4

E-Posta Kurulumu 5

Gördüğünüz gibi E-Posta sitemiz hazır. Artık alan adımızla biten E-Posta adreslerimizi oluşturma zamanı.

E-Posta Kurulumu 6

E-Posta Kurulumu 7

Buradan kullanmak istediğimiz E-Posta adresini, şifresini belirliyoruz.

E-Posta Kurulumu 8

İlk adres tamam. Şimdi bir tane daha oluşturalım.

E-Posta Kurulumu 9

E-Posta Kurulumu 10

Bu işlemi de tamamlamış bulunuyoruz.

Veritabanı Kurulumu

Sıra geldi Veritabanı Kurulumu kısmına. Bu kısım WordPress’in görünmeyen yüzünün sitemizin arka yüzü ile iletişim kurup gerekli tüm ayar ve bilgilerimizi saklayacak olan yer oluyor.

Yine aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla veritabanımızı oluşturuyoruz.

Veritabanı Kurulumu 1

 

Veritabanı Kurulumu 2

 

Veritabanı Kurulumu 3

Veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifresini bu aşamada belirliyoruz.

 

Veritabanı Kurulumu 4

Artık veritabanımız da hazır. Kullanıcı ve şifrenizi not almayı unutmayın, az sonra kullanacağız.

Filezilla İndirme ve Kurma

FileZilla, kiraladığınız sunucu (host) ile sizin bilgisayarınız arasında dosya aktarımını sağlayan en kullanışlı, en pratik, en güvenilir FTP araçlarından biridir.

Açık kaynaktır ve tamamen ücretsizdir. Web site sahipleri için olmazsa olmaz programlardan biridir.

Bu program ile sunucunuzda bulunan web sitenizin dosyalarına erişebilir, yeni dosyalar oluşturabilir, herhangi bir dosyayı bilgisayarınıza indirip düzenledikten sonra gerisin geriye yollayabilir, dosya izinlerini ayarlayabilir, yedeklerinizi alabilirsiniz.

Filezilla sitesinde gidiyor ve işaretlediğim sürümü bilgisayarımıza indiriyoruz.

Filezilla Kurulumu 1

Program klasik kurulumdan ibaret. İlerle diyerek kuruyor ve kısa yolu masaüstümüze atıyoruz. Açtığımız zaman karşımıza şu ekran gelmeli.

Filezilla Kurulumu 2

WordPress İndirme

Sıra geldi WordPress Nasıl Kurulur sorusunun en keyifli bölümlerine. Bu bölümde öncelikle meşhur WordPress ile tanışacağız. WordPress resmi sitesinden aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi öncelikle kurulum dosyalarını indiriyoruz. Dosya Zip formatında gelecek. Açtıktan sonra ikinci fotoğraftaki dosyaları görmüş olmamız gerek.

Wordpress İndirme 1
Wordpress İndirme 2

WordPress Kurulumu

Şimdi işin en zevkli bölümü başlıyor arkadaşlar.

İlk adımda Ftp programı vasıtası ile web sitemizin barındığı server’a bağlanmamız gerek. Bunun için Ftp sunumuzu, kullanıcı adımızı ve şifremizi almamız gerek. Bu bilgileri hosting firmanızdan kolayca öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri aldıktan sonra az önce indirmiş olduğumuz Ftp programını açıyor ve aşağıdaki şekildeki boşluklara bu bilgileri girerek sunucumuza bağlanıyoruz.

Filezilla Bağlantı 1

Karşımıza gelecek olan aşağı yukarı bu şekilde olmalı;

Filezilla Bağlantı 2

Sakın gözünüz korkmasın, inanın az sonra ne kadar kolay WordPress kurulumu yaptığımızı görünce şaşıracaksınız.

Çoğu firmada web sitenizin kurulu olduğu/olacağı klasör public_html adlı klasördür. Aşağıda benim yaptığım gibi içine girmenizi ve ne görüyorsanız silmenizi istiyorum.

Wordpress Kurulumu 1

 

Wordpress Kurulumu 2

Şimdi daha öncesinde indirdiğimiz WordPress kurulum dosyalarını masaüstümüzden alarak; sürükle bırak yöntemi ile public_html klasörünün içerisine atıyoruz. Bu işlem biraz sürecektir merak etmeyin. Zaten tüm dosyaların aktarımı tamamlanınca program sizi otomatik olarak uyaracaktır.

Wordpress Kurulumu 3

Daha sonra site adresinizi arama çubuğuna yazınız. Benim ki bloghocaniz.xyz. Karşıma şu şekilde o meşhur WordPress kurulum ekranı geliyor.

Bana soracak olduğu Veritabanı vs bilgilerini daha önce not etmediyseniz geri dönüp veritabanı bilgilerinizden alabilirsiniz.

Gerekli bilgileri aşağıdaki fotoğraflardaki gibi girebilirsiniz.

Wordpress Kurulumu 4

Araç çubuğuna sitemizin adresini yazıyoruz.

Wordpress Kurulumu 5

 

Wordpress Kurulumu 6

Bizden istenen 3 bilgiyi daha önce kaydetmiş olmanız lazım. Eğer hatırlamıyor iseniz aşağıdaki fotoğraftaki bölüme dönüş yaparak alabilirsiniz.

Wordpress Kurulumu 7

Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi bilgilerini bu ekrandan alabilirsiniz.

Wordpress Kurulumu 8

 

Wordpress Kurulumu 9

 

Wordpress Kurulumu 10

Burada sitemizin adını ( Başlığını ) kullanıcı adımızı ve şifremizi belirliyoruz. En önemlisi de WordPress’de kullanacağımız E-Posta adresini de yine bu aşamada sisteme bildiriyoruz.

Wordpress Kurulumu 11

 

Wordpress Kurulumu 12

Ve işte sitemizin kontrol panelindeyiz. Artık bir WordPress siteniz var 🙂

Tema Seçimi

WordPress sitenizin görünümü belirleyen asıl şey seçtiğiniz temamızdır. Sistemin arka planına müdahale etmeden sitenizin nasıl göründüğünü belirler. WordPress için iki tema seçeneğiniz vardır. Ücretli ve ücretsiz.
Ücretli temaları Themeforest gibi sitelerden alabilirsiniz. Ücretsiz temaları da hem WordPress’in kendi kütüphanesinden hem de yine internet üzerinden Colorlib  gibi sitelerden indirebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflardaki adımları izleyerek kolaylıkla yeni bir tema seçimi yapabilirsiniz. İsterseniz temayı kurmadan önce ön izlemeyi seçerek nasıl görüneceğine dair bir fikriniz olabilir.

Tema Seçimi 1

 

Tema Seçimi 2

 

Tema Seçimi 3

 

Tema Seçimi 4

Tema Özelleştirme

Yüklemek istediğiniz temaya karar verdiniz. ‘KUR’ butonunu kullanarak ve sonrasında etkinleştir seçeneğini seçerek temanızı kullanabilirsiniz. Peki, temayı kurmak yeterli mi? Hayır.

Temalar hazır bir ön şablon ile geliyor fakat siz temanızın özellikleri ölçüsünde özelleştirmelerle onu istediğinize en yakın şekle getirebiliyorsunuz. Bunu tema özelleştirme ile yapabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta işaretlediğim iki sekmeden de aynı yere ulaşabilirsiniz. İsterseniz gelin bakalım.

Tema Özelleştirme 1

 

Gördüğünüz gibi karşımıza temamızın özelleştirme ekranı geldi. Buradan temanız izin verdiği ölçüde değişlik yapabilirsiniz. Bunun için hiçbir kodlama bilgisine ihtiyacınız yoktur. Web sitenizi bu ara yüz sayesinde istediğiniz şekle kolaylıkla getirebilirsiniz.

Tema Özelleştirme 2

 

Aslına bakarsanız web sitenizin performansı ( Hızı, Hafifliği, Seo uyumluluğu vs. ) ne kadar asıl önceliğimiz olsa da günümüz dünyasında bir web sayfasının görünümünü de göz ardı edecek noktada değiliz. Dükkânınıza giren müşterinin ilk olarak etrafa bakması gibi düşünün. Çok güzel ürünleriniz olabilir ama ürünlerden önce onu ilk karşılayan dekordur.

Burada şunu demek istemiyorum; görüntü hepsinden önemlidir. Asla! Hatta ve hatta Google sıralama kriterlerinde sitenizin nasıl göründüğünden çok nasıl çalıştığı çok daha önemlidir.  Günümüz dünyasında çoğu yazılımcının da yapmaya çalıştığı şey; ikisini optimize edebilecek web siteleri ortaya koymaktır.

Biz de tema seçiminde mümkün olduğunca bu dengeyi sağlamaya çalışacağız. Ne sadece çok güzel görünüyor diye bir tema seçeceğiz ne de sadece hızlı diye.

Yükleme işleminden sonra tema seçerken bazı hususlara dikkat etmemiz gerekebilir. Bunlar nelerdir?

1-Tema açıklamalarını okuyun

Çoğu tema özelliklerinin ve işlevselliğinin yazılı olduğu kısa bir tanımlama ile yer alır. Tema yüklemeden önce bunları okumanız sizin faydanızadır. İhtiyaçlarınıza cevap verip veremeyeceğine dair bir fikir vermiş olur.

2-Tema ön izlemeyi mutlaka yapın

Bu size temanın genel görünümü ve düzeni hakkında fikir edinmenize yardımcı olur.

3-Derecelendirmelerine göz atın

Popüler ve tutulan temalar öngörünümünde ve detaylarında görülebilen puanları sayesinde size temanın ne kadar iyi olduğu hakkında fikir verebilir.

4-Duyarlı tasarıma dikkat edin

Temanın hem masaüstü tarayıcılarında hem de mobil cihazlarda çalışacak bir tema olduğundan ( Responsive ) emin olun. Artık çoğu kullanıcı mobil cihazlardan internete bağlanıyor bunu asla göz ardı etmeyin.

( Bu noktada Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu adlı yazıma da göz atabilirsiniz. )

Bu noktada sanırım Blog nasıl kurulur ( Blog nasıl oluşturulur ) sorusuna dair aklımızda herşey oturmuştur.


Sonuç


Neler Öğrendik

Konu Blog Nasıl Açılır ise; ilk yapacağımız seçim, blogumuzu hangi platformda barındıracağımızdır dedik. Bununla ilgili ücretsiz ve ücretli blog açabileceğimiz platformları öğrendik. Hatta örnek iki ücretsiz platformdan blog bile açtık. Blog açmak istiyorum diyen herkes sanırım şu an çoktan açtı bile.

Benim önerim kesinlikle ama kesinlikle profesyonellik adına; kendi hosting firmanızda size ait bir web alanında barındırmanız olacaktır. Bunu yinelemek isterim.

Daha sonrasında alan adı ve barındırma ( Domain ve Hosting ) kavramlarına değindik. Evimize ve adresimize ( Hosting ve Domain ) nasıl karar verip satın alacağımızı öğrendik. Alan adı seçiminin neden önemli olduğunu, barındırma hizmeti alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini de gördük.

Son olarak da WordPress kurulumunu 3 şekilde gerçekleştirdik. Bunların içinden en önemli olanının da Ftp ile WordPress olduğunu görmüş olduk.

Blog nasıl kurulur ( Blog nasıl oluşturulur ) sorusu peşinde, profesyonel bir blog kurarken yapmamız gereken her aşamayı birlikte fotoğraflar eşliğinde kolaylıkla gerçekleştirdik.

Blog Nasıl Açılır

‘5 Adımda Blog Nasıl Açılır – Adım Adım Blog Kurmak’ adlı yazımızın da burada sonuna geldik. Umarım hepiniz için faydalı bir makale olmuştur. Artık birer profesyonel blog sahibi olduğumuza göre artık blog yazmaya başlayabilirsiniz.

Blog nasıl kurulur ( Blog nasıl oluşturulur ) konusu ile ilgili aklınıza takılan bir soru olur ise yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede Blog Nasıl Açılır konusu ile ilgili dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Daha detaylı bir blog öğrenimi için Blog Rehberi yazımı okuyarak siteye devam etmenizi öneririm. Burada özellikle blog nasıl yazılır konusuna değindim.

İyi bloglamalar…

Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba..Detaylı güzel bir makale hazırlamışsınız sayenizde ücretli veya ücretsiz mecralarda istediğim gibi blog açabilirim.
  Ben size bir sorum var.
  Hobi olarak blog yazarlığı yapmak istiyorum.En başta ücretli wordpress blog kurmak istiyordum ama maalesef dövizin artmasından dolayı fiyatlarda yükseldi.
  Bu sebepten seçimi ücretsiz platformlardan yana kullanmak istiyorum sizce hangisini kullanmalıyım ?
  Wordpress mi yoksa Bloger mı ?
  Teşekkür ederim. 🙂

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Umarım işinize yaramıştır makalem. Sorunuza gelecek olursak… Kesinlikle wordpress derim. Hem işlevselliği çok daha kolay hem de kullanım kolaylığı. Ayrıca blogger’a göre arayüzünde istediğiniz değişiklikleri yapmak için daha fazla alternatif mevcut. Blogunuzu açınca haber verirseniz takip etmek isterim 🙂 İyi bloglamalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün