Google

Arama Motorlarına Site Ekleme

Arama Motorlarına Site Ekleme - Google Site Kayıt

Arama Motorlarına Site Ekleme
5 (100%) 7 votes

Arama Motorlarına Site Ekleme


Sitemi arama motorlarına nasıl eklerim? Google site kaydı nasıl yapılır? Yandex ya da Bing arama motoruna sitemi nasıl eklerim? Evet evet, sizi duydum! İşte bu yüzden ‘Arama motorlarına site ekleme’ yazısını hazırladım. Hadi başlayalım.

Bir web sitesi açtınız ve tüm dünyaya ulaşmak istiyorsunuz. İşte bu noktada yapmanız gereken ilk işlem ‘Arama motorlarına site ekleme’ olacaktır. Onlar ( Görünür web’in lider arama motorları ) web sitenizi; yani ürün, hizmet ya da markanızı mevcut/potansiyel müşterilerinize iletebileceğiniz tek yer olan www dünyasını düzenler. Bu nedenle en başından oyunu kurallarına göre oynamak gerekir. İlk kuralımız da web sitemizi arama motorları ile onların dilinden tanıştırmak olmalı. Yani arama motoru kaydı. Merak etmeyin; sitenizi arama motorlarına ücretsiz kayıt edebilirsiniz.

Arama Motorları

Arama motorlarının hangi ihtiyaç doğrultusunda doğup geliştiklerini incelersek sadece arama motorlarına site eklemek konusunu değil; SEO işleminin çıkış noktasını da sağlıklı bir şekilde öğrenmiş oluruz. Bu nedenle öncelikle arama motoru kavramına bir göz atalım. Ne zaman nasıl hayat bulmuşlar, nasıl çalışıyorlar? Bu bilgiler onları anlamak için bize yardımcı olacaktır. Bu bölümden sonra bütün arama motorlarına site eklemek işlemine geçeceğiz.

Arama Motorları Tarihi

Bildiğimiz anlamda arama motorlarının ilk örneği, 1990 yılında dünyaya merhaba diyen Archie‘dir. İncelediğinizde göreceksiniz ki arama işlemini bilgisayarlardaki klasör/dizin aramalarına benzer şekilde yapmaktadır.  1994 yılında ise Altavista pazara giriş yapıyor. Altavista’nın rakiplerinden farklı öne çıkan bazı özellikleri var; sınırsız bant genişliği, ileri düzey aramalar, aynı günün içerisinde indeksleme veya farklı dillerde sonuç gösterme gibi. Aslına bakarsanız Altavista, bugün anladığımız manadaki ilk arama motoru diyebiliriz.

Araya Yahoo WebCrawler girmiş olsa da; asıl oyuncu olan Google, 1998 yılında piyasa merhaba der. Bu da artık hiçbir şeyin bir daha eskisi gibi olmayacağını ifade eder.

Günümüz dünyasında; gerçekten çok sayıda ve farklı amaçlara hizmet veren arama motorları mevcuttur. Ben ise bu yazıda sadece 3 tanesi ile ilgileneceğim. Google, Yandex ve Bing arama motorları.

Arama Motorları Nasıl Çalışır

Aslına bakarsanız sanılanın aksine, arama motorları siz bir kelime yazdığınızda tüm interneti gezmez. O zaten çoktan bütün interneti dolaşmış (Crawling ) ve her bir bilgiyi hafızasında depolamıştır. (İndeksleme ) Tek yaptığı siz bir bilgi aradığınız an; hafızasına aldığı web siteleri arasından sizin sorgunuza en uygun, en alakalı, en güzel ve yeterli bilgiyi sunanı belirli bir sıralama dahilinde (Ranking )karşınıza getirmektir. Hadi gelin şu aşamalara birlikte bakalım.

Crawling

Bir arama motorunun web örümcekleri vasıtası ile web sitelerini ziyaret ederek; orada bulduğu her şeyi incelemesine Crawling ( Tarama işlemi ) denir. Bunlar içinde sayfa başlığı, resimler, anahtar sözcükler ve diğer sayfalara verilen bağlantılar bulunuyor.

Crawling işlemini otomatik olarak bilgisayarlar gerçekleştiriliyor. Crawling, sonu olmayan bir işlemdir. Arama motorları belirli aralıklarla web sitelerini tekrar tekrar tararlar. Bu işlemin sıklığı ve derinliği, siteden siteye değişmektedir. Peki, topladığı tüm bu bilgileri ne mi yapıyor?

Indexing

İndeksleme işlemini bir kütüphanede bulunan tüm kitapların bilgilerinin listeye kaydedilmesine benzetebiliriz. Tabi ki burada; Google’ın indeksleme için çok büyük verilerle ve bilgisayarlarla çalıştığını söyleyelim. Bunun yanında indekslerde sadece sayfa başlığı ve sayısı değil, sayfaların içeriğine dair bilgiler de yer alır. Peki, bu bilgiler nasıl karşınıza geliyor?

Ranking

Bu kısım sanırım arama motorları için ( Aynı zamanda biz insanların anlaması için de ) en karmaşık adımdır. Sıralama (Ranking) algoritması, arama yaptığınız konu için milyarlarca sayfayı karşılaştırarak hangisinin daha iyi sonuçlar verdiğini bulmaya çalışır. Takdir edersiniz ki bir arama motorunun asıl işlevini yürüten ve rakiplerinden ayıran kısım da tam olarak burasıdır. Google’ı diğer arama motorlarından farklı ve üstün kılan da bu bölüm. Size gerçekten tam ihtiyacınıza göre bir sıralama ve geri sunum sağlıyor.

Konuyu şu maddelerle özetlememiz mümkün olacaktır;

  • Crawling: Bilgilere ulaşmak için belli izleri, linkleri takip eder.
  • Indexing: Ne tür bilgilerin ve içeriğin hangi sitelerde olduğunu kaydeder.
  • Ranking: Hangi bilgilerin ve içeriklerin yapılan arama sorgusu için en doğru sonuçları sağladığı sıralanır.
  • Displaying: Bulunan içerikler için en etkili düzenlemeyi bulur.
  • Serving: Sorgulamaları düzenler, içeriği bulur ve sonuçları gösterir.

Arama Motorlarına Site Ekleme

Bir web sitesi açtınız ve doğal olarak bunu tüm dünyaya duyurmak istiyorsunuz. İşte bu noktada yapmanız gereken ilk işlem ‘Arama motorlarına site ekleme’ olacaktır. Çok sayıda arama motoru olmasına karşın ben sadece en çok kullanılan üç tanesini anlatacağım bu yazıda; Google, Yandex ve Bing arama motorları. Merak etmeyin; sitenizi arama motorlarına ücretsiz kayıt edebilirsiniz.

Google Site Kaydetme – Google Arama Motoruna Site Ekleme

Google Arama Motoruna Site Ekleme

Daha öncesinde WordPress Rehberi yazısında kullandığım www.bloghocaniz.xyz  adresindeki bir deneme sitem vardı. Bu sitemi sizle birlikte; Google arama motoru kaydı işlemini gerçekleştireceğiz. Aşağıdaki adımları benimle birlikte yaparsanız sorunsuz ve kolay bir şekilde sitenizi Google’a kaydetmiş olacaksınız.

Google kayıt işlemi için bize ilk gereken bir Gmail hesabı. Eğer daha öncesinde var ise onu kullanırsınız; eğer yok ise Gmail Kayıt Olma adlı yazımdan gerekli adımları takip ederek Gmail hesabınızı alabilirsiniz.

Google kayıt işlemi için  https://search.google.com/search-console/about adresine gidiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmiş olması lazım.

Google Site Kaydetme 1

 

Google Search Console Ekranı

Google Site Kaydetme 2

 

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz şimdi başla kısmına tıklayarak Arama motorlarına site ekleme işlemimize başlayabiliriz. Daha önce de dediğim gibi, bu noktada sizden bir adet Gmail hesabı isteyecektir. Önceden almanızda fayda var.

Google Site Kaydetme 3

Url Ekleme ( Add url )

E-Posta adresimiz ile giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen ekran yukarıdaki gibi olacaktır. Burada site Url’si yazan kısma eklemek istediğimiz sitenin kullanılan versiyonunu ( www ekli ya da eksiz olarak ) yazıyorsunuz. ( Add url ) Daha sonra işaretli kısımdan Mülk Ekle diyoruz.

Google Site Kaydetme 4

 

Google Site Kaydetme 5

Arama Motoru Kaydı

Doğrulama işlemi için Google Search Console bize çeşitli yöntemler sunacak. Bunlardan ilki ve önerilen Html dosyası yüklemek. Hemen yukarıda da gördüğünüz gibi size indirmeniz için bir Html dosyası verecek. Öncelikle bu dosyayı masaüstünüze indirin. ( Diğer yöntemleri de aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Eğer önerilen yöntemde sorun yaşarsanız başta Html kodu eklemek olmak üzere diğer metotları da kullanabilirsiniz. )

Google Site Kaydetme 6

Aşağıdaki Html uzantılı dosya, Google site kaydı için sistemin bana verdiği dosya. Masaüstünde duran bu dosyayı Ftp programı vasıtası ile web sitemin bulunduğu ana dizine yükleyeceğim. Gelin bakalım nasıl yapacağız.

Google Site Kaydetme 7

Ftp programı aracılığı ile Google site kaydı için sistemin bana verdiği dosyayı ana dizine yükledim. Söylediğim dizin aşağıdaki fotoğrafta işaretli. Sizin de web sitenizin bulunduğu ana dizine bu dosyayı yüklemeniz yeterli olacaktır.

Google Site Kaydetme 8

Bu yükleme işleminden sonra doğrula butonuna basarak Google arama motorunun Html dosyasını ( Sahipliğimizi ) doğrulamasını izliyoruz.

Google Site Kaydetme 9

Ve işte karşınızda Google Search Console Ekranımız.

Google Site Kaydetme 10

Arama motorlarına site ekleme yazımızın bu bölümünde Google Site Kayıt işlemini birlikte yapmış olduk. Ne dersiniz, düşündüğünüz kadar zor değilmiş değil mi Google arama motoru kaydı?

Google Search Console sadece web sitemizi eklediğimiz bir platform değil. İlerleyen zamanlarda sizin de anlayacağınız üzere istek teknik konularda, ister Seo çalışmaları sırasında elimiz ayağımız olacak bir arayüz. O nedenle sadece web sitenizi eklemekle kalmayın, bu platformun nimetlerinden bol bol faydalanın derim. Zaten incelediğinizde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacağınıza eminim.

Yandex Site Kaydetme – Yandex Arama Motoruna Site Ekleme

Yandex Arama Motoruna Site Ekleme

Yandex bence ülkemize yaptığı yatırımı istediği ölçüde geri alamayan bir arama motorudur. Tüm dünyada 3. bizde ise son verilere göre 2. çok kullanılan arama motorudur Yandex. Web sitesi eklemek dışında özellikle Yandex Metrica ile benim gönlümü çalmış bir firmadır. Bu uygulama sayesinde sadece ziyaretçi trafik istatistiklerini vermenin ötesine geçen Metrica, artık ziyaretçi trafiğindeki eğilimleri ve kullanıcı davranışlarını analiz etmeye odaklanıyor.

Biz dönelim kendi konumuz olan Arama motorlarına site ekleme işlemine.

Web sitenizi Yandex arama motoruna eklemek tıpkı Google site kayıt işlemi gibi çok basit ve hızlı. Gelin sıra ile yapmamız gerekenlere birlikte bakalım.

İlk olarak https://webmaster.yandex.com adresine gidiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmiş olması lazım.

Yandex Site Kaydetme 1

Yandex Site Kaydetme 2

Yukarıda gördüğünüz yerden kayıt ol bağlantısını tıklıyoruz.

Yandex Site Kaydetme 3

Karşımıza gelecek olan alandan daha öncesinde aldığımız Gmail hesabımızla giriş yapıyoruz.

Yandex Site Kaydetme 4

Yandex Site Kaydetme 5

Önceki işlemimizde bir Html dosyasını web sitemizin de bulunduğu ana dizine yükleyerek site sahipliğimizi doğrulamıştık. Şimdi farklı bir yöntem olan Html kodu ekleyerek bu işlemi gerçekleştireceğiz.

Yandex Site Kaydetme 6

Yukarıdaki fotoğrafta işaretli olan içerisinde yazan kod; Yandex’in sitemize eklememizi istediği kod oluyor. Peki bu kodu nereye ve nasıl ekleyeceğiz?

Öncelikle Ftp programı aracılığı ile web sitemizin bulunduğu web alanına bağlanıyoruz. Daha sonra ise temamızın bulunduğu klasörden header.php dosyasını bularak tıpkı benim aşağıda yaptığım gibi </head> etiketinden hemen öncesine ekliyoruz. Header.php dosyasını güncelledikten sonra Ftp programından çıkabilirsiniz.

Yandex Site Kaydetme 7

Ve ilgili kodu header.php dosyasına ekleyip güncelledikten sonra doğrulama işlemini yapıyoruz. İşte Yandex Site Ekleme işlemi sadece bu kadar. Ne dersiniz, kolaymış değil mi?

Yandex Site Kaydetme 8

Yandex Site Kaydetme 9

Bing Site Kaydetme – Bing Arama Motoruna Site Ekleme

Bing Arama Motoruna Site Ekleme

Web sitenizi Bing arama motoruna eklemek tıpkı Yandex ve Google site kayıt işlemi gibi çok basit ve hızlı. Gelin sıra ile yapmamız gerekenlere birlikte bakalım.

İlk olarak https://www.bing.com/toolbox/webmaster adresine gidiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmiş olması lazım.

Bing Site Kaydetme 1

Daha öncesinde aldığım E-Posta adresi ile burada da kaydımı oluşturarak sisteme giriş yapıyorum.

İlk karşıma gelen sayfa aşağıdaki fotoğraftaki gibi oluyor. İşaretli alana sitemin kullandığım versiyonunu ( Başında www olarak ya da olmayarak ) yazarak ekle butonuna basıyorum.

Bing Site Kaydetme 2

Daha sonra karşıma gelecek ekranda benden istenen web sitesi bilgilerini ( Ve diğer bilgileri ) doğru bir şekilde giriyorum.

Bing Site Kaydetme 3

Karşıma yine web sitesi sahipliğini doğrulayabilmem için çeşitli seçenekler geliyor. Ben tıpkı Yandex site ekleme işleminde olduğu gibi Html etiketini web sitemdeki header alanına eklemeyi seçiyorum. Kodu kopyalayarak kullandığım temanın bulunduğu klasöre gidiyorum. Burada header.php dosyasını tekrar açarak Yandex’ten aldığım kodun hemen altına Bing Site Ekleme kodumu yapıştırıyorum.

Bing Site Kaydetme 4

Bing Site Kaydetme 5

Ve işte doğrulama işleminden sonra artık web sitem Bing arama motorunun da kayıtlarında yer alıyor.

Bing Site Kaydetme 6

Bing Site Kaydetme 7

Sonuç

Bu yazımızda arama motorlarına site ekleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmiş olduk. Başta Google olmak üzere Yandex ve Bing arama motoruna web sitemizi nasıl ekleyeceğimizi de öğrendik.

Gördüğünüz gibi web sitesini arama motorlarına kayıt ettirmek sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Üstelik bu araçlar sadece sitemizi dizinlerine kayıt etmemize yaramıyor. Bu arama motoru araçları teknik açıdan, pazarlama ve analiz açısından, en önemlisi de Seo işlemlerimiz açısından bizlere inanılmaz faydalar sağlıyor. Üstelik bunları sıralamalarında daha iyi yer edinmek için çalıştığımız sitelerin kendi verileri ışığında yaptığımızı düşünürseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.

Umarım bu makale ile Sitemi arama motorlarına nasıl eklerim? sorunuza cevap verebilmişimdir.

Arama motorlarına site ekleme adlı yazıma burada son veriyorum. Herhangi bir soru, öneri ya da şikâyetiniz için bana yorum kısmından ya da iletişim formundan ulaşabilirsiniz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korumalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün